Známe nejlepší projekty českého internetu za rok 2011

Včera večer byly slavnostně vyhlášeny výsledky ankety Křišťálová Lupa 2011. Živě.cz dosáhlo na druhé místo mezi zájmovými weby, nejoblíbenější je Seznam.cz.

Anketa Křišťálová Lupa určuje každým rokem nejlepší české internetové projekty. Včera večer proběhlo vyhlášení letošního ročníku, který upozornil na řadu nových projektů. „Ve finále se letos objevila stovka projektů a polovina z nich dokonce vůbec poprvé. V historii ankety jde o rekordní číslo a dokazuje to, jak se digitální sféra dynamicky proměňuje,“ řekl Ján Simkanič, výkonný ředitel společnosti Internet Info, která anketu připravuje.

Klepněte pro větší obrázek
Večerem vtipně provázeli Tomáš Hanák a Ján Simkanič

Některé kategorie vyhlašuje výhradně odborná porota složená ze 130 členů, ale ve většině rozhoduje veřejnost svým hlasováním. Po nominační části bylo v každé kategorii vybráno do deseti projektů, které pak bojovaly o vítězství v druhém kole hlasování. Nominační fáze se zúčastnilo přes dvacet tisíc lidí, ve finálovém hlasování pak své hlasy odevzdalo témař šedesát tisíc uživatelů internetu. Ceny se udělovaly ve třinácti kategoriích.

Projekt, osobnost a inspirace

Nejvíce sledovanými kategoriemi jsou ty věnované nejvýznamnějším osobnostem a projektům uplynulého roku. Do těchto kategorií sice mohla veřejnost nominovat své favority, ovšem o vítězi rozhodovala už jen odborná porota.

Osobností roku se stal Tomáš Čupr, provozovatel Slevomatu. Vítězství si zasloužil za obdivuhodný start, se kterým spustil slevové šílenství v Česku a i přes razantní nástup konkurence se dokázal se svým projektem udržet na špici. Vytvořil internetový projekt s nebývalým ohlasem a výrazně jím ovlivnil letošní dění na českém internetu.

Osobnost roku

 1. Tomáš Čupr
 2. Josef Šlerka
 3. Milan Fridrich
 4. Daniel Dočekal
 5. Jakub Havrlant

Slyšet také bylo o různorodých aktivitách České televize, která i přes svůj konzervatizmus rázně nastoupila k plnému využívání internetu a mobilních zařízení. Představila nové webové služby, unikátní interaktivní pořad vázaný na komunikaci přes internetové služby či aplikace napříč mobilními platformami. Za to si zasloužila cenu za projekt roku. V pořadí zaujme umístění regionálního projektu ŽítBrno.cz, který se však svými aktivitami a virálním šířením proslavil po celé zemi.

Klepněte pro větší obrázek
Tomio Okamura se osobností českého internetu za rok 2011 nestal...

Projekt roku

 1. Webové a mobilní aktivity České televize
 2. ŽítBrno.cz
 3. Google+
 4. Redesign Super.cz
 5. ČESKÁPOZICE.cz

Novou kategorií, kterou rovněž určovala na základě nominací veřejnosti odborná porota, je inspirace roku. Hledala nové projekty, které přišly s něčím, co na českém internetu zatím chybělo. Z čistě internetových projektů byla paradoxně vybrána aplikace Respekt pro iPad. Zvláštní odměna pro vítěze v podobě předplaceného hostingu na dva roky tak zjevně nenajde původně zamýšlené využití. Časopis je to ale pěkný, nicméně z naší pozice musíme připomenout, že ještě dříve vznikl interaktivní Computer pro iPad.

Inspirace roku

 1. Respekt pro iPad
 2. Jízdomat.cz
 3. Mixit.cz
 4. Filmovámísta.cz
 5. 3Dcaptcha.net

Mapy od Seznamu válí

Další novou kategorií byla All Star. Cílem bylo najít internetový projekt či firmu, která má u veřejnosti za poslední rok nejsilnější podvědomí, a to v pozitivním smyslu. Vyhrál Seznam.cz a zaslouženě. Je to nejsilnější česká internetová firma a za poslední rok udělal na svých projektech kus práce. Druhý Google je však v těsném závěsu a jeho aktivity u nás si rovněž můžeme pochvalovat. V pětce nejoblíbenějších se vedle silných značek objevila také oblíbená filmová databáze ČSFD.

All star

 1. Seznam.cz
 2. Google.cz
 3. iDNES.cz
 4. ČSFD.cz
 5. Facebook.com

Souboj Googlu a Seznamu byl ale více sledován v kategorii vyhledávačů. Nadvládu oblíbenosti Googlu dokázal Seznam narušit jen předloni. Letos se mu to nepodařilo a Google v kategorii vyhrál.

Vyhledávače

 1. Google.cz
 2. Seznam.cz
Klepněte pro větší obrázek
Při vyhlašování kategorie vyhledávačů došlo na řadu vtípků. Na pódiu byli zástupci obou rivalů a nakonec poražený předával cenu vítězi.

Seznam si však přišel na své hned ve dvou jiných kategoriích, a to díky mapám. Jeho služba Mapy.cz vyhrála jak v rámci kategorie Nástroje a služby, tak mezi mobilními aplikacemi. Právě mobilní služby nabývají s rostoucím rozšířením mobilního internetu stále více na významu, o to více nás těší umístění aplikace Recepty pro iPad na druhém místě.

Nástroje a služby

 1. Mapy.cz
 2. Jízdnířády­.iDNES.cz
 3. Wikipedia.cz
 4. iVysílání.cz
 5. ZnámýLékař.cz

Mobilní služba

 1. multiplatformní Mapy.cz
 2. Recepty pro iPad
 3. multiplatformní iVysílání
 4. Pubtran pro Android
 5. Aplikace ČTK pro iOS a Android

Živě tentokrát druhé

Pořadatelé se snaží každý rok kategorie ankety trochu upravit, aby odpovídaly aktuálním trendům a aby si ceny nedonášely stále stejné projekty. V případě internetového zpravodajství se ale nic nového nepřihodilo a tradiční kategorie měla svého tradičního vítěze – iDnes.cz. Stejně tak v oblasti internetového obchodování se překvapení nekonalo a pro výhru si přišly zástupkyně Aukra.

Zpravodajství

 1. iDNES.cz
 2. Novinky.cz
 3. Aktuálně.cz
 4. ČT24.cz
 5. IHNED.cz

Internetové obchodování

 1. Aukro.cz
 2. Alza.cz
 3. Heureka.cz
 4. Slevomat.cz
 5. Zboží.cz

Vedle obecně zpravodajských portálů je nepřeberné množství webů s vyhraněným obsahem na různá témata. Těm byla v minulých letech určena kategorie specializovaných médií a Živě.cz v ní zvítězilo v předchozích třech letech. Letos však byla kategorie zrušena, respektive sloučena s databázovými, publikačními či herními projekty do kategorie obecně zájmových webů. Živě.cz se probojovalo do finále a nakonec skončilo na druhé pozici za filmovou databází ČSFD.

Velmi si vážíme vaší přízně a děkujeme za hlasy, které nás dostaly tak vysoko!

Klepněte pro větší obrázek
Za ČSFD cenu převzal tvůrce a provozovatel Martin Pomothy

Zájmové weby

 1. ČSFD.cz
 2. Živě.cz
 3. dTest.cz
 4. VideaČesky.cz
 5. Dobyvatel.cz

Svou kategorii ale naopak dostaly projekty samostatných tvůrců, které byly nazvány „One(wo)man show“. Inspirativní kategorie zviditelnila zajímavé blogy a podobné weby kreativních jednotlivců. Na vítězném projektu se sice podílí dvojice autorů, ale charakter kategorie bezpochyby splňuje.

One(wo)man show

 1. 1000, věcí co mě serou
 2. Módní peklo
 3. Čtyřlístky.cz
 4. Cuketka.cz
 5. Šťastný blog

Až za hranicemi a největší průšvih

Nově se také hledaly projekty, které mají na svědomí čeští tvůrci (nebo alespoň s převahou), nicméně jsou určeny pro globální internet. Těch se objevila celá řada a do konečné pětky se dostaly velmi rozmanité služby. Vítězství si odnesla služba Socialbakers zajišťující analytické nástroje pro sociální sítě.

Globální projekty českých tvůrců

 1. Socialbakers.com
 2. Machinarium
 3. Shipito.com
 4. 360cities.net
 5. Pixmac.com

Prasklé zvětšovací sklo, jakožto anticena ankety, bylo na konci večera přiřknuto poslanci Farskému, který do návrhu novely loterijního zákona přidal nesmyslný odstavec zajišťující cenzuru internetového obsahu. Naštěstí byl ze zákona odstraněn, ovšem zanedlouho se v mírně upravené podobě dostal do schvalovacího procesu znovu. Snad poslanci brzy definitivně pochopí, že tato cesta s původním záměrem omezení hazardu je slepá.

Anticena

 1. Přílepek loterijního zákona o cenzuře internetu poslance Farského
 2. Bezdrátová Praha
 3. ČTU a jeho špatná regulace telekomunikačního trhu
 4. Petr Hejl a jeho recesistický projekt Nový hlodač
 5. Profimedia a její neopravněné finanční poždavky
Diskuze (20) Další článek: Pět českých alternativ warezového svatostánku Ulož.to

Témata článku: Web, iVysílání, Reportáže, Nový hlodač, Mana, Rostoucí rozšíření, Nejvýznamnější osobnost, Ivy Li, Globální web, Rekordní číslo, Ján Simkanič, Mobilní služby, Televize s Androidem, Tomio Okamura, Hazard, Zájmový web, Tradiční nástroj, Filmová databáze, Původní záměr, Inspirativní projekt, Ivysílání české televize, Pubtran, Česká televize živě, Odborná veřejnost, MachinariumSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony