Notebooky | Byznys | Toshiba

Značka Toshiba definitivně končí v noteboocích, nahradí ji Dynabook

Toshiba, dříve prémiová značka notebooků, která jako první přinášela nové technologie, v posledních letech skomírala. Finanční skandály japonského vedení podrazily schopnost reagovat na vysoce konkurenční prostředí počítačů se zmenšujícími se maržemi, a tak se dříve silná Toshiba změnila v raněné zvíře.

V rámci úsporných opatření v roce 2015 zrušila notebooky pro běžné spotřebitele a soustředila se jen na podnikový segment, zbavila se také výroby televizorů.

Úspory ale nestačily a Toshiba se rozhodla zbavit se i zbytků výroby počítačů. V roce 2016 selhalo plánované spojení Fujitsu, Toshiby a Vaio, ale loni se to již podařilo - více jak osmdesát procent získal japonský Sharp. Právě zmiňované Vaio potkal podobný osud jako nyní Toshibu. Sony v rámci úsporných opatření zrušilo výrobu svých počítačů Vaio a prodalo je investiční skupině, která už mimo strukturu Sony dále pokračuje s výrobou Vaio notebooků.

Notebooky Toshiba od příchodu do náruče Sharpu stále zůstávaly nositelem označení Toshiba. To se ale nyní změní. Toshiba definitivně zmizí a nahradí ji Dynabook. Ten přitom není pro Toshibu neznámým pojmem, první notebook Toshiby (a navíc i první notebook vůbec) nesl právě označení Dynabook.

Název Dynabook přitom paradoxně nebude určený jen pro notebooky, ale i pro chytré brýle s připojeným počítačem, které Toshiba nabízí podnikovým zákazníkům.

Toshiba jako firma samozřejmě nemizí, je široce rozkročená napříč mnoha odvětvími a silná je například v jaderné energetice. Pouze notebooky Toshiba budou sice vypadat stejně, ale budou se jmenovat Dynabook. Evropská pobočka Toshiba Client Solutions Europe, se přejmenuje na Dynabook Europe.

Pro současné zákazníky se také nic nemění, servisní smlouvy a záruky zůstávají, dochází pouze ke změně názvu, který reflektuje několik měsíců starou změnu vlastníka.

Paradoxně pro české zákazníky tak Toshiba nyní zůstane jako značka televizorů, s nimi má ale Toshiba ještě méně společného než s notebooky. Televizory Toshiba už totiž několik let vyrábí turecký Vestel.

Diskuze (5) Další článek: ZPS X se naučilo deformovat obličeje. Změníte až 20 anatomických rysů

Témata článku: Notebooky, Byznys, Sony, Toshiba, Dynabook, Fujitsu, Sharp, Vaio, Počítač, Značka, Notebook, Televizor, Výroba, DEF, Turecký


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk