Změřili jsme prohlížeče: Jak dopadl Edge proti Chrome?

Edge má za sebou skoro tři měsíce ostrého provozu, a tak jsme jej porovnali s ostatními prohlížeči v pěti zkouškách výkonu a testu podpory HTML5. Jak dopadl a kdo zvítězil?

Na prohlížeč Edge jsme nebyli v posledních týdnech moc hodní, ale rozhodli jsme se, že mu dáme ještě šanci a proženeme jej společně s ostatními po čase zase sadou webových benchmarků.

Technologie webových testů během posledních let pokročila a nezkoumají už jen rychlost zpracovávání základních javascriptových rutin, ale i odezvu mnoha knihoven a frameworků, na kterých je dnes postavený každý druhý komplexnější web. Měly by tedy lépe vypovídat o tom, který z prohlížečů je skutečně nejrychlejší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny testované prohlížeče v jednom z výkonnostních benchmarků Speedometer 

Ačkoliv k nejpoužívanějším prohlížečům i nadále patří Internet Explorer, v testech jsme jej ignorovali a měřili výhradně jeho nástupce Edge 20. Protivníkem byl Chrome 46, Firefox 41 a Opera 32 – tedy poslední stabilní verze nejpoužívanějších desktopových prohlížečů na českém internetu a to vždy v čisté instalaci a bez doplňků.

Jako testovací stroj posloužil náš pracovní notebook Dell Latitude E5410 (Core i5-M520). Absolutní hodnoty jsou jen orientační – odpovídají vždy jen konkrétnímu železu. Podstatné je pořadí a snad relativní rozdíly, ačkoliv i ty se mohou na různých variantách CPU a GPU (HW akcelerace) lišit.

Jetstream

Tím nejjednodušším výkonnostním testem Javascriptu byl dlouhé roky Sunspider od tvůrců jádra Webkit. Jenže programátoři už test dále nevyvíjejí a namísto něj loni představili jeho pokročilejšího nástupce Jetstream.

A jak to dopadlo? Zvítězil Microsoft Edge a s malým odstupem za ním Chrome, Opera a Firefox. Rozdíly jsou opravdu malé, než abychom si mohli být pořadím zcela jisti, ačkoliv Jetstream provádí pro kontrolu všechna měření hned třikrát.

Klepněte pro větší obrázek

Speedometer

Tým programátorů, který má na svědomí Jetstream, je podepsaný ještě pod druhým testem Speedometer, který se specializuje na odezvu. To znamená, že benchmark bude simulovat různé operace uživatele na webové stránce a měřit interakci.

Během testu Speedometer otestuje hromadu populárních knihoven, pomocí kterých jsou na stránce zobrazené třeba všemožné seznamy, tlačítka a další prvky GUI. Tento test by se tedy mohl přibližovat opravdu tomu, jak vnímáme rychlost webového prohlížeče.

A jak to dopadlo? Zvítězil Chrome. S odstupem za ním Opera, Firefox a nakonec Edge. A toto pořadí si zapamatujte, bude totiž poměrně typické i pro další výsledky.

Klepněte pro větší obrázek

Kraken

Co když ale byly oba dva předchozí testy zmanipulované autory Webkitu? Fajn, změříme tedy prohlížeče testem Kraken, za kterým naopak stojí Mozilla. Principiálně se podobá Jetstreamu, testuje tedy rychlost všemožných operací v Javascriptu od surové matematiky po práci s textem.

A jak to dopadlo? Výsledkem Krakenu je stejně jako v případě stařičkého Sunspideru čas v milisekundách, čili čím menší číslo, tím lepší výsledek. Pořadí je v tomto případě stejné jako u předchozího testu, zvítězil tedy Chrome a Edge je už s docela citelným rozdílem poslední.

Výsledky Krakenu se po každém průchodu docela liší (až 10 %), pro jistotu jsme tedy každý test provedli dvakrát a hodnoty zprůměrovali.

Klepněte pro větší obrázek

Octane

Prohlížeče jsme změřili testy od týmu Webkitu a Mozilly, čili nesmíme zapomenout ještě na Google. Jeho benchmark se jmenuje Octane. Program měří jak rychlost zpracovávání základních rutin Javascriptu (matematika, šifrování apod.), tak rychlost zpracovávání kódu všemožných knihoven, které se často nacházejí na webových stránkách.

A jak to dopadlo? Těsně! Opravdu velmi těsně. S drobným náskokem zvítězil opět Chrome, ale ruku do ohně bychom za to nedali, rozdíl oproti Opeře (která má stejné jádro) je totiž zanedbatelný. S odstupem se umístil Firefox a poslední je bohužel opět Edge. 

Klepněte pro větší obrázek

Peacekeeper

Microsoft zatím žádný sofistikovaný test výkonu nemá, je tu ale ještě specializovaný test Peacekeeper od tvůrců populárního herního 3DMarku. Peacekeeper už sice není podporovaný, nicméně fungoval na všech testovaných prohlížečích. Jedná se o poměrně unikátní test, zkoumá totiž především multimediální a herní výkon prohlížečů.

Tento benchmark tedy nezodpoví, který z prohlížečů si nejrychleji poradí třeba s Facebookem, ale který by mohl být vhodný třeba pro různé webové hry (nikoliv ty pro Flash Player), různé multimediální a animované weby (Canvas, SVG, WebGL) aj.

A jak to dopadlo? Poslední výkonnostní test konečně přinesl nějaké překvapení, nejvyššího skóre totiž dosáhl i někdo jiný – Firefox, který byl jinak v nejlepším případě až třetí. Pozice na dalších místech je už neměnná. Nutno ale připomenout, že se už opravdu jedná o dále nevyvíjený benchmark.

Klepněte pro větší obrázek

HTML5 Test

Na závěr nesmíme zapomenout na test podpory technologií z rodiny HTML5. Nejedná se tedy o zkoušku rychlosti, ale spíše o to, který z prohlížečů si poradí s největší škálou technologií.

Tento test je do určité míry spíše prestižní, s běžným webem si totiž poradí všechny prohlížeče, které mají skóre vyšší než 100. Jde spíše o to, že autoři vítězných prohlížečů mají vůli do svých programů zavádět velmi čerstvé technologie, které se mnohdy zatím ještě moc v praxi nepoužívají, ale tyto prohlížeče je už podporují – jsou lépe připravené na budoucnost.

A jak to dopadlo? Nejširší škálu nových webových technologií podporují svorně Chrome a Opera. S odstupem za nimi se nachází Firefox a největší dluh má Edge. 

Ten je na tom sice lépe než Internet Explorer (IE 11 dosahuje v testu 343 bodů), ale má stále co dohánět. Částečně se o to postará jeho nadcházející verze, Edge 23, který je součástí posledního veřejného sestavení Windows Insider 10565 totiž dosahuje už 453 bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Jak to tedy dopadlo?

Takže jak to nakonec celé dopadlo? Chrome je vítězem čtyř testů a po jednom si pak vavříny vítězství odnesly Edge a Firefox. Hodnoty výsledků se na jiných konfiguracích sice mohou lišit a zejména tam, kde to dopadlo těsně, by to mohlo na jiných počítačích (třeba výkonnější GPU akcelerace, kterou MS umí použít) také vypadat trošku jinak, ale faktem zůstává, ž Edge až na jeden test skončil vždy až na chvostu, což asi nebude náhoda.

Prohlížeč Jetstream Speedometer Kraken Octane Peacekeeper HTML5 Test
Edge 20 113,3 16,59 2 400 15 722 1 143 397
Firefox 41 102,37 26 2 040 16 682 3 077 466
Chrome 46 110,6 51,92 1 940 18 371 2 240 521
Opera 32 103,8 34,8 1 950 18 321 2 064 520

Samozřejmě to ale neznamená, že je Edge pomalý prohlížeč – rychlé jsou už dnes naprosto všechny, ale optikou surových čísel není nejrychlejší. S testováním nicméně ještě nekončíme, příště totiž prohlížeče změříme ještě naším interním testem spotřeby RAM a procesorového času.

Rozdíl několika málo bodů v benchmarcích výše totiž nemusí být v praxi vůbec znatelný – málokdo asi pozná, že prohlížeč X dokončí nějakou operaci o pár milisekund rychleji než prohlížeč Y, ale naprosto každý z nás nadává, když nějaký web vytěžuje procesor a spotřebovává až příliš operační paměti RAM, které není nikdy dost.

Diskuze (99) Další článek: Exekuční příkaz je tu zas. Pozor na novou vlnu falešných e-mailů

Témata článku: Software, Prohlížeče, Chrome, Edge, Firefox, Opera, Matematika, Statistiky, Předchozí test, WebKit, Nadcházející verze, Jak, WebGL, Nejvyšší skóre, Znatelný náskok, Speedometer, Chrom, Nejlepší případ, Peacekeeper, Kraken, Paměti ram do notebooku, Test, Herní knihovna, Unikátní test, JetStream, Herní notebooky na Mall.czKdyž e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

** Potřebujete poslat velký soubor, který se „nevejde“ do e-mailu? ** Pak máte několik možností, jak dostat data k jejich příjemci ** Podívejte se na šest způsobu, jak poslat velký soubor nebo video

Karel Kilián
SouborÚložištěCloud
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo