Změny u JBA

Protože JBA vidí v zemích střední a východní Evropy vysoký potenciál, došlo zde k celé řadě změn v řízení.
Britská firma JBA s celosvětovou působností je dodavatelem podnikového informačního systému System 21 typu ERP (Enterprise Resource Planning). Na evropském trhu je JBA třetí za společnostmi SAP a Baan.

První změnou jsou příjmy této firmy — v roce 1998 dosáhla celkových tržeb 292 milionů liber, což znamená nárůst o 32 %, přičemž příjem ze služeb dokonce narostl o 45 %.

Protože JBA vidí v zemích střední a východní Evropy vysoký potenciál, došlo zde k celé řadě změn v řízení.

Václav Jakoubek přebírá vedení jednotky JBA Česká republika od Tomáše Matějovského, který se bude plně věnovat funkci generálního ředitele jednotky Východní Evropa, do níž byl jmenován 1. července 1998. Jednotka JBA Východní Evropa je přímo podřízena jednotce JBA Evropa, a jsou do ní zahrnuty kromě České republiky také Polsko, Slovensko, Chorvatsko, Slovinsko, Rusko a Rumunsko.

JBA se hodlá prosadit na třetí příčku za SAP a Baan i na trzích východní Evropy.

Mezi nově podepsané projekty pro nasazení systému JBA System 21 patří Plzeňské pivovary, ale též velké firmy z oblasti potravinářství (Vitana), pekárenství, masného průmyslu, strojírenství, automobilového průmyslu a elektroniky (CHS, TVM — výroba reproduktorů).

Active Enterprise a e-commerce
Nosným tématem roku 1999 je pro JBA elektronické podnikání (e-commerce), které se bude prolínat všemi přednáškami na setkání JBA Encounter 99. To se bude konat v anglickém Birminghamu koncem března.

Společnost JBA vypracovala pro System 21 architekturu — přístup — nazvaný @ctive Enterprise (aktivní společnost), který umožňuje aktivně přizpůsobovat software potřebám zákazníka, a nikoliv pasivně přijímat to, co navrhl tvůrce systému.

JBA @ctive Enterprise Framework je pracovním prostředím pro JBA System 21. Toto pracovní prostředí má využít výhod strategie @ctive Enterprise, kterou podporují její další nástroje JBA Explorer, Constructor a Enterprise Workmanagement (EWM). Cílem nasazení těchto nástrojů je umožnit modelování procesů společnosti, zjednodušit je realizovat při každodenních činnostech.

JBA Constructor je grafické prostředí pro návrh, vytváření, testování a údržbu podnikových procesů v systému JBA System 21. Constructor umí do podnikových procesů začlenit i funkce, jež nejsou ve standardním systému ERP dostupné — např. jako je paralelní větvení, uživatelem vybraná cesta, větvení podle typu dokumentu, spuštění programu na PC, nebo manuální aktivita.

JBA Explorer je grafické uživatelské prostředí pro práci se standardním systémem JBA System 21 a pro práci s procesy pracujícími pod EWM. Uživatel pracuje s Explorerem přes roli, která je přidělena každému uživateli JBA System 21.

JBA EWM je programové jádro, zajišťující koordinaci jednotlivých aktivit v běžících procesech, zpracování výjimek, vytváření zpráv pro uživatele atd.

Jak již bylo uvedeno, JBA má připravenu řadu tzv. vertikálních řešení pro různé obory. Díky strategii @active Enterprise a metodologii implementace EPM lze System 21 přizpůsobit celé řadě podnikatelských aktivit. EPM (Enterprise Process Modelling) je implementační struktura, určená k maximalizaci efektu a tvorbě co možná nejlepší zákaznické konfigurace. Zároveň je strukturovaným procesem, kterému pomáhá grafické prostředí JBA Constructor.

V oblasti manažerských nadstaveb společnost JBA spolupracuje s firmou Speedware (systém Media) a v oblasti bezpečného elektronického obchodování (SET — Secure Electronic Transactions, EDI — Electronic Data Interchange) zase s firmou Editel.

Primární hardwarovou platformou pro System 21 je IBM AS/400, pro jiné typy zákazníků („menší řešení“) bude již v Birminghamu na konferenci JBA Encounter předvedena nová verze, vybudovaná pro Windows NT.

Váš názor Další článek: Blokáda SPT Telecom na WWW stránkach? Veľmi zlý nápad!

Témata článku: Windows, System, Podniková řada, Hardwarová údržba, Podnikové prostředí, Electronic, E-Commerce, Birmingham, H¨ardwarová údržba, Východní Evropa, Slovinsko, Podnikové nasazení, Enterprise, Automobilový průmysl


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně