Změnil svět a nezbohatnul. Linus daroval Linux lidem a dnes slaví 55. narozeniny | Linuxmag.com, CC BY-SA 3.0

Linuxmag.com, CC BY-SA 3.0

Změnil svět a nezbohatnul. Linus daroval Linux lidem a dnes slaví 55. narozeniny

Přestože položil základ systémům, které používají nejlepší superpočítače světa i většina chytrých telefonů, jeho bohatství nikdy nedosahovalo takových výšin jako majetek šéfů obřích IT korporací. Linus Torvalds totiž svůj Linux dopřál uživatelům zdarma. Legendární programátor oslaví 28. prosince 55 let.

Linus Benedict Torvalds se narodil 28. prosince 1969 v Helsinkách ve Finsku. Pochází z rodiny s akademickým a intelektuálním zázemím – jeho rodiče Nils a Anna Torvaldsovi byli novináři, dědeček Leo Törnqvist byl profesor statistiky. Rodina se politicky angažovala, zejména levicově, což Linusovi poskytlo široký rozhled. Už od dětství měl Torvalds blízko k vědě a technologii, zejména právě díky dědečkovi, který vlastnil první počítač v rodině – Commodore VIC-20.

getfile.jpg

K tomu usedl poprvé v roce 1981, ve svých dvanácti letech. Byl fascinován jeho možnostmi a začal experimentovat s jednoduchými programy. Jeho zájem se prohluboval a v 80. letech se seznamoval i s pokročilejšími počítači, jako byl třeba Sinclair QL. Na něm se naučil assembler, což mu poskytlo hlubší pochopení fungování počítačových systémů. Už v tomto období se nejspíš formovalo jeho technické zaměření, které ho později přivedlo k myšlence na vlastní operační systém.

Studium na univerzitě

V roce 1988 nastoupil Torvalds na Helsinskou univerzitu, kde studoval informatiku. Díky tomu poprvé pořádně přičichl k Unixu, který byl tehdy široce používaný v akademické sféře, ale pro komerční použití nákladný. Během prázdnin v roce 1991 se rozhodl vytvořit vlastní jádro operačního systému, které by umožnilo používání Unixu i na osobních počítačích. Tento projekt pojmenoval „Linux“ – slovo vzniklo spojením jeho jména a slova „Unix“. První verzi Linuxu zveřejnil 25. srpna 1991 na diskusním fóru pro programátory a záhy na to se k němu připojili další vývojáři. Tento projekt otevřeného softwaru postupně získal tisíce přispěvatelů a stal se základem pro nespočet distribucí Linuxu.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně

Určitě si přečtěte

Články odjinud