Zloději ukradli pevný disk s nešifrovanými údaji bezmála 30 tisíc zaměstnanců Facebooku

Zatímco dosud se většina úniků dat, které nějak souvisely s Facebookem, týkala jeho uživatelů, aktuální případ nepotěšil bezmála třicet tisíc zaměstnanců této firmy. Tentokrát se však nejednalo o hackerský útok, nýbrž obyčejnou krádež, během které zloději odcizili ze zaparkovaného auta nejmenovaného zaměstnance mimo jiné i přenosný pevný disk.

Na externím médiu byly v nešifrované podobě údaje o přibližně 29 tisících zaměstnanců Facebooku z roku 2018. Obsahem jsou konkrétně jména, čísla bankovních účtů, platy, bonusy a poslední čtyři číslice čísla sociálního pojištění. O nepříjemnosti, která postihla provozovatele největší sociální sítě, informuje Bloomberg.

Osobní údaje zaměstnanců v ohrožení

„Nezaznamenali jsme žádné důkazy o zneužití těchto dat a věříme, že se spíše jednalo o běžnou loupež než o pokus ukrást informace o zaměstnancích,“ uvedla tisková mluvčí v oficiálním vyjádření. Společnost pochopitelně celou událost nahlásila policii, která se snaží ukradené věci vypátrat.

„Spolupracujeme s orgány činnými v trestním řízení, které vyšetřují nedávné vloupání do auta a krádež zavazadla zaměstnance obsahujícího firemní vybavení s uloženými informacemi o mzdách našich pracovníků," přiznala mluvčí.

Provozovatel sociální sítě čelí kritice ze strany zaměstnanců i odborných médií především za to, s jak velkým zpožděním o celé události informoval. K vloupání do vozidla došlo 17. listopadu, avšak dotčení zaměstnanci dostali e-mail, informující o možném úniku jejich osobních údajů, až v pátek 13. prosince, tedy s bezmála měsíční prodlevou.

Data neměla opustit prostory firmy

Celá situace je nepříjemná ještě z jednoho důvodu, který The Inquirer označuje jako pomyslnou třešničku na dortu: ukázalo se, že dotyčný zaměstnanec (dle všeho se jednalo o pracovníka mzdové účtárny) neměl dovoleno nosit přenosný pevný disk mimo svou kancelář. Mluvčí k tomu uvedla, že firma učinila „příslušná disciplinární opatření“, která blíže nespecifikovala.

Není zřejmé, proč zaměstnanec médium s tak citlivými daty vůbec vynesl z firmy, ani proč data alespoň nebyla uložena v šifrované podobě. Facebook vyzval dotčené zaměstnance, aby informovali o možném úniku údajů své banky, a nabídl jim dvouleté předplatné služby pro sledování krádeží identity.

Facebook čelil v posledních letech několika případům úniků osobních údajů uživatelů své sociální sítě. Dle mluvčí však ukradené médium v žádném případě neobsahovalo jakákoli uživatelská data. Krádež přesto vyvolává otázky ohledně opatrnosti Facebooku v oblasti nakládání s osobními údaji.

Diskuze (14) Další článek: Expert na přetaktování zprovoznil na běžné základní desce 1 TB paměti. Čipset Intel X299 přitom podporuje jen 256 GB

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Únik dat, Zaměstnanci, Policie, Soukromí, Disk, Krádež, The Inquirer, Osobní údaje, Zloděj, Únik, Bloomberg, Pevný disk, Data, Údaj


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment