Facebook | Únik dat | Soukromí

Zloději ukradli pevný disk s nešifrovanými údaji bezmála 30 tisíc zaměstnanců Facebooku

Zatímco dosud se většina úniků dat, které nějak souvisely s Facebookem, týkala jeho uživatelů, aktuální případ nepotěšil bezmála třicet tisíc zaměstnanců této firmy. Tentokrát se však nejednalo o hackerský útok, nýbrž obyčejnou krádež, během které zloději odcizili ze zaparkovaného auta nejmenovaného zaměstnance mimo jiné i přenosný pevný disk.

Na externím médiu byly v nešifrované podobě údaje o přibližně 29 tisících zaměstnanců Facebooku z roku 2018. Obsahem jsou konkrétně jména, čísla bankovních účtů, platy, bonusy a poslední čtyři číslice čísla sociálního pojištění. O nepříjemnosti, která postihla provozovatele největší sociální sítě, informuje Bloomberg.

Osobní údaje zaměstnanců v ohrožení

„Nezaznamenali jsme žádné důkazy o zneužití těchto dat a věříme, že se spíše jednalo o běžnou loupež než o pokus ukrást informace o zaměstnancích,“ uvedla tisková mluvčí v oficiálním vyjádření. Společnost pochopitelně celou událost nahlásila policii, která se snaží ukradené věci vypátrat.

„Spolupracujeme s orgány činnými v trestním řízení, které vyšetřují nedávné vloupání do auta a krádež zavazadla zaměstnance obsahujícího firemní vybavení s uloženými informacemi o mzdách našich pracovníků," přiznala mluvčí.

Provozovatel sociální sítě čelí kritice ze strany zaměstnanců i odborných médií především za to, s jak velkým zpožděním o celé události informoval. K vloupání do vozidla došlo 17. listopadu, avšak dotčení zaměstnanci dostali e-mail, informující o možném úniku jejich osobních údajů, až v pátek 13. prosince, tedy s bezmála měsíční prodlevou.

Data neměla opustit prostory firmy

Celá situace je nepříjemná ještě z jednoho důvodu, který The Inquirer označuje jako pomyslnou třešničku na dortu: ukázalo se, že dotyčný zaměstnanec (dle všeho se jednalo o pracovníka mzdové účtárny) neměl dovoleno nosit přenosný pevný disk mimo svou kancelář. Mluvčí k tomu uvedla, že firma učinila „příslušná disciplinární opatření“, která blíže nespecifikovala.

Není zřejmé, proč zaměstnanec médium s tak citlivými daty vůbec vynesl z firmy, ani proč data alespoň nebyla uložena v šifrované podobě. Facebook vyzval dotčené zaměstnance, aby informovali o možném úniku údajů své banky, a nabídl jim dvouleté předplatné služby pro sledování krádeží identity.

Facebook čelil v posledních letech několika případům úniků osobních údajů uživatelů své sociální sítě. Dle mluvčí však ukradené médium v žádném případě neobsahovalo jakákoli uživatelská data. Krádež přesto vyvolává otázky ohledně opatrnosti Facebooku v oblasti nakládání s osobními údaji.

Diskuze (14) Další článek: Expert na přetaktování zprovoznil na běžné základní desce 1 TB paměti. Čipset Intel X299 přitom podporuje jen 256 GB

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Únik dat, Policie, Soukromí, Zaměstnanci, Osobní údaje, Bloomberg, Únik, Disk, Pevný disk, Zloděj, Krádež, Data, Údaj, The Inquirer


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 115Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu