Zlobí vás PC hned po vybalení z krabice? Návod na snadnou diagnostiku problémů s novým počítačem

Právě jste si pořídili nový desktop s Windows a nefunguje nebo podle proklamovaných specifikací. Poradíme, jaké kroky můžete podniknout, abyste si jej opravili doma.

Diagnostika a oprava počítače je extrémně komplikované téma. V tomto článku nemůžeme obsáhnout všechny kombinace komponent ani všechny možné problémy. Zaměříme se ale na nejčastější problémy a postupně budeme zacházet do větších detailů.

Budeme rozlišovat tři hlavní kategorie problémů:

První třída problémů je fatální, tedy počítač nejde vůbec zapnout, nenaběhne operační systém a nezobrazí se ani žádná hláška nebo kód problému na monitoru.

Druhý typ problémů zahrnuje počítač se spustitelným systémem, často se dostanete do Windows a klidně v nich můžete hodiny pracovat. Nahodile nebo při určitém vzorci používání počítače se objeví problém, který typicky vyústí v nestabilitu aplikací či systému. Hláška nebo kód chyby se neustále mění či je nevypovídající.

Třetí kategorie problému je podobná jako druhá, ovšem kód problému nebo vzorec poukazuje na zjevnou příčinu.

Ne každý problém je zřejmý či fatální

Problémy s počítačem ne nutně znamenají, že vůbec nejde zapnout nebo že se často samovolně vypíná třeba se zobrazením obrazovky modré smrti. Potíže mohou mít i zcela jiný charakter, například je nestabilní jediná aplikace, nemůžete spustit běžnou softwarovou součást operačního systému či na displeji zaznamenáváte podivné obrazové artefakty.

Obtíže se nemusí projevovat za všech situací, může jít jen o momenty po spuštění, či naopak až po dlouhé době používání počítače. Můžete narazit i na velmi podivné a specifické obtíže, například si počítač nerozumí s nějakým příslušenstvím nebo nelze spustit konkrétní aplikace.

Také existuje možnost, že váš počítač trpí na problém, ale ten se nijak neukazuje při vašem specifickém používání. Například mu hrozí přehřívání, ale nikdy jej neprovozujete dlouho a s natolik vysokou zátěží, aby se to projevilo. Při diagnostice tedy zvažte i to, zda nový problém nezapůsobilo nezvyklé použití počítače. Také se zaměřte na součásti mimo počítačovou skříň jako kabely nebo ve starších domech může být problémem stabilní přísun elektřiny.

Hledejte kód problému

Začneme třetím typem problémů. Jedná se o situace, kdy spustíte nový počítač, ale něco není správně, systém se samovolně vypíná a vždy vidíte modrou obrazovku smrti a stejnou hlášku. Případně se jedná o problém, kterému předchází určitý sled událostí. Například spuštění konkrétní aplikace nebo nějaký úkon v systému.

V pokračování pro předplatitele také najdete

0e81e786-0ade-4cfe-8eae-4b0cd610e09a
Radost z nového počítače může pokazit problém při jeho prvním spuštění. Může se jednat o jeden špatně zapojený kabel, ale i defektní hardware.

Všechny tyto situace se dají shrnout do jednoho doporučeného řešení – vyhledejte si na internetu svůj konkrétní problém. Ať už se jedná kód chybové hlášky na modré obrazovce smrti, nebo popis kroků předcházejících pádu aplikace či systému, zadejte je do Googlu a jednoduše si nechte poradit. Je velmi pravděpodobné, že nejste prvním, komu se to přihodilo.

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Ariane 6 odstartovala. Nejmodernější evropská raketa vypustila družici z Brna, ale pak došlo k anomálii

Témata článku: , , , , ,