Zlí Američané ničí malou českou firmu!?

Český softwarový producent žaluje amerického giganta za to, že se svým produktem neoprávněně, bez vědomí a souhlasu šíří datové moduly tohoto domácího vývojáře!
Ať pátrám ve své "informatické" paměti jak pátrám, toto se ještě nestalo: česká softwarová firma obviňuje americkou, že do svého programu protiprávně zakomponovala jí vyvinutá a vytvořená data (bez jejího vědomí a souhlasu), a tento produkt šíří i na našem trhu.

České firmy jsou dvě a jmenují se Axis a Protea, jsou to jedni z největších domácích vývojářů pro MicroStation; americká pak Intergraph (představovat doufám nemusím) a inkriminovaný produkt se jmenuje Imagineer Technical.

Prohlášení Axisu/Protei, které je rozsáhlou kronikou celé kauzy, je k dispozici zde; oficiální odpověď Intergraphu je pak uvedena na tomtéž místě.

Je to skutečně bezprecendentní případ a snažil jsem se jej maximálně objasnit rozhovory s představiteli obou firem - generálním ředitelem českého Intergraphu Josefem Havašem a ředitelem Axisu Michalem Gottwaldem. Protože obě firmy zaujímají logicky poměrně protichůdná stanoviska, která v případě nedohody bude muset rozseknout soud, je samozřejmě nemožné, abych zde uvedl něco jiného než subjektivní názor na tento případ.

Intergraph uvádí, že k tomu, že se v Imagineer Technicalu 2.0 ocitla zmíněná data, došlo náhodou, omylem či nedopatřením - obě firmy spolu kdysi (když MicroStation šířil Intergraph) úzce spolupracovaly, programátoři měli domovský stan chvilku v jedné firmě a chvilku v druhé, přičemž došlo k "zavlečení" těchto dat kamsi do standradní instalace MicroStationu. Odtud je pak "střídající" pracovník Intergraphu přesunul do stavařského vydání Imagineeru v domnění, že se jedná o data ve vlastnictví Intergraphu.

Tomuto tvrzení Intergraphu osobně věřím. Zmíněná data nejsou pro produkt naprosto podstatná a podle mého názoru ani neovlivňují výrazně jeho prodej; navíc zcela jistě nejsou nenahraditelná, jedná se vlastně jen o poměrně jednoduché vektorové kresby často používaných částí ve stavebnictví (bloky). Takovou hloupost by dnes neudělal snad nikdo - protože se oba produkty šíří na stejném trhu a jsou určeny pro v podstatě stejné zákazníky, dříve nebo později by se na to došlo a i když si můžeme o rychlosti a kompetentosti našeho soudnictví (ve věci software a autorských práv) myslet leccos, k nápravě by určitě časem došlo a především by ostuda firmu nesmírně poškodila.

Intergraph ostatně svou chybu uznal a ohlásil, že produkt stahuje z prodeje; zde by věc mohla skončit korektním odstupným a především mohla být uzavřena mezi oběma firmami. Místo toho dochází k eskalaci tohoto případu - nejde ani o žalobu, ale o zveřejnění celého případu formou tiskové konference. Proč k tomu došlo? Domnívám se, že pochybyly obě strany: Intergraph měl na první upozornění Axisu reagovat promptněji, vynaložit velké úsilí na rychlou záměnu produktu za jeho variantu bez oněch modulů, zřejmě se i omluvit (přece jen - chyba je skutečně na jeho straně, o tom není pochyb). Podle sdělení Axisu údajně Intergraph téměř ignoroval první výzvy ke stažení z prodeje a údajně ani neinformoval některé své dealery (má jich zhruba dvacet); to bylo zřejmě tou hlavní kapkou, která přinutila Axis k medializování celého případu.

Axis pak neměl vyžadovat odškodné, které je podle mého názoru neakceptovatelně vysoké. Soudní znalec povolaný policií ocenil cenu neoprávněně šířeného software na desítky miliónů Kč. To je ovšem částka, která výrazně přesahuje veškeré příjmy z prodeje jak celého balíku 3D Arch, tak u nás programu Imagineer Technical. Axis původně žádal Intergraph o cca 5% této částky jako odškodnění (a současny by mu ony moduly prodal a povolil jejich šíření), ale upřímně řečeno i to se mě zdá jako mnoho.

Na obou stranách tedy dnes evidentně převládají emoce, které své opodstatnění mají: Intergraphu skutečně trvalo příliš dlouho, než stáhl produkt z prodeje, a Axis pak firmu Intergraph neobvykle silně napadl prostřednictvím médií (tiskové konference). Nejsem právník, ale domnívám se, že Intergraph se nyní může se značnou úspěšností bránit protižalobou, argumentovat újmou na pověsti atd. Ve výsledku pak celý případ neposlouží žádné z obou firem - to je stará známá pravda, a proto mezi počítačovými firmami v USA dochází k tisícům sporů, které se odehrávají mimo pozornost médií. Každá pořádná počítačová firma vede za svůj život stovky sporů, ve kterých je buď "útočníkem" nebo "obráncem"; na veřejnost se dostanou obvykle jen ty spory, ve kterých vyvřou na povrch osobní vztahy a nevraživosti, které převládnou nad byznysovým myšlením. První případ této určité oboustranné neprofesionality ve sporu nyní zaznamenáváme i u nás a bude určitě zajímavé sledovat, jak se vše vyvine.

Váš názor Další článek: IBM pokračuje s řešením pro rok 2000 odzdola

Témata článku: Software, Česko, Axis, První upozornění, Arch, Celá firma, Pořádný software, Američan, Archon, Spore


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5