Zlevní nebo zdraží SARS počítače?

Hrozba onemocnění SARS je hrozbou i pro IT průmysl. V závislosti na onemocnění klesly prodeje počítačů a omezení v rámci preventivních opatření se dotýkají i výroby počítačových čipů. Pokles prodeje může znamenat pokles cen. Omezení výroby způsobí opak.
Syndrom akutního respiračního onemocnění je strašákem pro světovou ekonomiku i pro obyčejné lidi v oblastech s potvrzeným výskytem této choroby. Ohniskem SARS je jižní Asie, kde sídlí mnoho velkých výrobců počítačových komponent. Zároveň jde o nejrychleji se rozvíjející trh s informačními technologiemi.

Největším zákazníkem společností pracujících v sektoru ITC je v současnosti Čína, která má se SARS největší problémy. Prodej osobních počítačů koncovým zákazníkům jenom v hlavním městě Pekingu klesl až o 85 procent. Ztráty zaznamenaly i společnosti dodávající výpočetní techniku firmám, poptávka v tomto sektoru byla o deset až patnáct procent nižší než původní předpoklady analytiků. I když se tento strmý pád má časem vyvážit, celkový pokles za druhé a třetí čtvrtletí dosáhne až 30 procent oproti srovnatelnému období minulého roku u dodávek koncovým zákazníkům a pět procent u zákazníků korporátních.

Minimálně stejně silně se SARS dotýká Tchajwanu a Hongkongu, kde sídlí výrobci počítačových komponent, paměťových karet nebo mobilních telefonů. Sami výrobci zatím výrazné ztráty nezaznamenali díky tomu, že evropské a americké obchodní společnosti zvýšily objednávky v obavě z případného přerušení dodávek zaviněných SARS.

V obavě z možného rozšíření onemocnění mezi dělníky v továrnách zvažují managementy velkých firem požadavek na vyhlášení celonárodní desetidenní karantény. Tento požadavek je prosazován silou, kterou disponuje Tchajwanská obchodní komora. Karanténa by se měla týkat všech obyvatel a firem i státní správy s výjimkou životně důležitých provozů. Strach ze SARS a jeho možného vlivu na průmysl musí být velký vzhledem k tomu, že desetidenní karanténa by tchajwanský IT průmysl přišla přibližně na 290 milionů amerických dolarů. Tento požadavek kapitánů tchajwanské průmyslu ale nemá příliš velkou podporu ze strany obyvatel ani politické reprezentace – prezident zrušil domluvené setkání se zástupci obchodní komory.

I přes nižší prodeje v Asijském regionu však nedošlo k výrazným výkyvům v cenách výpočetní techniky, které plynule směřují směrem dolů. V našich podmínkách zlevňování nahrává také neuvěřitelně příznivý kurs koruny vůči dolaru.

Se SARS je spojen také další zajímavý element. Tím je nárůst počtu lidí pracujících z domova přes internet, který se projevuje v zemích s výskytem SARS. Tento jev může vyústit naopak v mírný nárůst prodeje osobních počítačů koncovým zákazníkům, i když asi nepůjde o vyloženě masovou záležitost.

Váš názor Další článek: Demo Dawn běhá i na grafických kartách od ATI

Témata článku: Internet, Evropská záležitost, Strmý pád, Počítačové komponenty, Hongkong, Jižní Asie, Choroba, Sars, Syndrom druhého, Možné rozšíření, Obyčejný zákazník, Největší pád, Mobilní telefony element

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů