Zlevní nebo zdraží SARS počítače?

Hrozba onemocnění SARS je hrozbou i pro IT průmysl. V závislosti na onemocnění klesly prodeje počítačů a omezení v rámci preventivních opatření se dotýkají i výroby počítačových čipů. Pokles prodeje může znamenat pokles cen. Omezení výroby způsobí opak.
Syndrom akutního respiračního onemocnění je strašákem pro světovou ekonomiku i pro obyčejné lidi v oblastech s potvrzeným výskytem této choroby. Ohniskem SARS je jižní Asie, kde sídlí mnoho velkých výrobců počítačových komponent. Zároveň jde o nejrychleji se rozvíjející trh s informačními technologiemi.

Největším zákazníkem společností pracujících v sektoru ITC je v současnosti Čína, která má se SARS největší problémy. Prodej osobních počítačů koncovým zákazníkům jenom v hlavním městě Pekingu klesl až o 85 procent. Ztráty zaznamenaly i společnosti dodávající výpočetní techniku firmám, poptávka v tomto sektoru byla o deset až patnáct procent nižší než původní předpoklady analytiků. I když se tento strmý pád má časem vyvážit, celkový pokles za druhé a třetí čtvrtletí dosáhne až 30 procent oproti srovnatelnému období minulého roku u dodávek koncovým zákazníkům a pět procent u zákazníků korporátních.

Minimálně stejně silně se SARS dotýká Tchajwanu a Hongkongu, kde sídlí výrobci počítačových komponent, paměťových karet nebo mobilních telefonů. Sami výrobci zatím výrazné ztráty nezaznamenali díky tomu, že evropské a americké obchodní společnosti zvýšily objednávky v obavě z případného přerušení dodávek zaviněných SARS.

V obavě z možného rozšíření onemocnění mezi dělníky v továrnách zvažují managementy velkých firem požadavek na vyhlášení celonárodní desetidenní karantény. Tento požadavek je prosazován silou, kterou disponuje Tchajwanská obchodní komora. Karanténa by se měla týkat všech obyvatel a firem i státní správy s výjimkou životně důležitých provozů. Strach ze SARS a jeho možného vlivu na průmysl musí být velký vzhledem k tomu, že desetidenní karanténa by tchajwanský IT průmysl přišla přibližně na 290 milionů amerických dolarů. Tento požadavek kapitánů tchajwanské průmyslu ale nemá příliš velkou podporu ze strany obyvatel ani politické reprezentace – prezident zrušil domluvené setkání se zástupci obchodní komory.

I přes nižší prodeje v Asijském regionu však nedošlo k výrazným výkyvům v cenách výpočetní techniky, které plynule směřují směrem dolů. V našich podmínkách zlevňování nahrává také neuvěřitelně příznivý kurs koruny vůči dolaru.

Se SARS je spojen také další zajímavý element. Tím je nárůst počtu lidí pracujících z domova přes internet, který se projevuje v zemích s výskytem SARS. Tento jev může vyústit naopak v mírný nárůst prodeje osobních počítačů koncovým zákazníkům, i když asi nepůjde o vyloženě masovou záležitost.

Váš názor Další článek: Demo Dawn běhá i na grafických kartách od ATI

Témata článku: Internet, Počítačové komponenty, Hongkong, Možné rozšíření, Obyčejný zákazník, Strmý pád, Sars, Největší pád, Syndrom druhého, Evropská záležitost, Mobilní telefony element, Choroba, Jižní Asie


Určitě si přečtěte

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

** HP se u nového Elitebooku snaží o nadstandardní výbavu ** Notebook klade důraz na videokonference ve firemním prostředí ** Unikátní displej umí omezit čitelnost z boku

Tomáš Holčík | 57

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání