Zlevní nebo zdraží SARS počítače?

Hrozba onemocnění SARS je hrozbou i pro IT průmysl. V závislosti na onemocnění klesly prodeje počítačů a omezení v rámci preventivních opatření se dotýkají i výroby počítačových čipů. Pokles prodeje může znamenat pokles cen. Omezení výroby způsobí opak.
Syndrom akutního respiračního onemocnění je strašákem pro světovou ekonomiku i pro obyčejné lidi v oblastech s potvrzeným výskytem této choroby. Ohniskem SARS je jižní Asie, kde sídlí mnoho velkých výrobců počítačových komponent. Zároveň jde o nejrychleji se rozvíjející trh s informačními technologiemi.

Největším zákazníkem společností pracujících v sektoru ITC je v současnosti Čína, která má se SARS největší problémy. Prodej osobních počítačů koncovým zákazníkům jenom v hlavním městě Pekingu klesl až o 85 procent. Ztráty zaznamenaly i společnosti dodávající výpočetní techniku firmám, poptávka v tomto sektoru byla o deset až patnáct procent nižší než původní předpoklady analytiků. I když se tento strmý pád má časem vyvážit, celkový pokles za druhé a třetí čtvrtletí dosáhne až 30 procent oproti srovnatelnému období minulého roku u dodávek koncovým zákazníkům a pět procent u zákazníků korporátních.

Minimálně stejně silně se SARS dotýká Tchajwanu a Hongkongu, kde sídlí výrobci počítačových komponent, paměťových karet nebo mobilních telefonů. Sami výrobci zatím výrazné ztráty nezaznamenali díky tomu, že evropské a americké obchodní společnosti zvýšily objednávky v obavě z případného přerušení dodávek zaviněných SARS.

V obavě z možného rozšíření onemocnění mezi dělníky v továrnách zvažují managementy velkých firem požadavek na vyhlášení celonárodní desetidenní karantény. Tento požadavek je prosazován silou, kterou disponuje Tchajwanská obchodní komora. Karanténa by se měla týkat všech obyvatel a firem i státní správy s výjimkou životně důležitých provozů. Strach ze SARS a jeho možného vlivu na průmysl musí být velký vzhledem k tomu, že desetidenní karanténa by tchajwanský IT průmysl přišla přibližně na 290 milionů amerických dolarů. Tento požadavek kapitánů tchajwanské průmyslu ale nemá příliš velkou podporu ze strany obyvatel ani politické reprezentace – prezident zrušil domluvené setkání se zástupci obchodní komory.

I přes nižší prodeje v Asijském regionu však nedošlo k výrazným výkyvům v cenách výpočetní techniky, které plynule směřují směrem dolů. V našich podmínkách zlevňování nahrává také neuvěřitelně příznivý kurs koruny vůči dolaru.

Se SARS je spojen také další zajímavý element. Tím je nárůst počtu lidí pracujících z domova přes internet, který se projevuje v zemích s výskytem SARS. Tento jev může vyústit naopak v mírný nárůst prodeje osobních počítačů koncovým zákazníkům, i když asi nepůjde o vyloženě masovou záležitost.

Váš názor Další článek: Demo Dawn běhá i na grafických kartách od ATI

Témata článku: Internet, Jižní Asie, Strmý pád, Obyčejný zákazník, Počítačové komponenty, Choroba, Největší pád, Evropská záležitost, Možné rozšíření, Syndrom druhého, Sars, Mobilní telefony element, Hongkong


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?