Zlepší se někdy pověst českého Internetu?

Když se americké firmy bezostyšně chlubí, má to svou logiku - obvykle skutečně jsou schopny velkého riskování a často na vysněný cíl dosáhnou.
Dnes fenomenální Amazon.com je průkopníkem typické internetové komerce v americkém měřítku, který vyvolal vlnu následovníků v jiných i stejných oblastech, v jiných zemích i v USA. Máme-li srovnávat stav a vývoj internetové komerce v USA a u nás, jsou dobrým lakmusovým papírkem právě internetová knihkupectví, a právě nim se budu v tomto článku věnovat. Musím ovšem předeslat, že článek není nezaujatý, protože provozovatelem jednoho z těchto knihkupectví u nás je naše firma, ale protože se tomuto tématu zatím nikdo z novinářských kolegů z jiných vydavatelství zatím nevěnoval, nedalo se nic jiného dělat.

Podívejme se krátce na situaci v USA. Vedoucí je zde samozřejmě Amazon.com - byl první, masívně inzeruje a jeho jméno je nejvýznamnějším pojmem v branži. Působí zde ale mnoho dalších knihkupectví, poměrně známý je Barnes And Noble či také Books.com, celkový počet elektronických knihkupectví v USA ale už jde do stovek. Jsou velmi různé rozsahem sortimentu, uspořádání a cenami - od slušných specializovaných krámků až po prakticky nefunkční pokusy o elektronickou komerci. Všechny se tváří nesmírně sebevědomě, všechny jsou "nejlepší" - ale to je v této zemi normální.

V naší zemičce bychom dnes našli okolo dvaceti webů, na kterých se dají přes Internet koupit knížky; nebo se alespoň tak tváří. Zhruba před půl rokem jich myslím patnáct zkoumal Dan Dočekal, a zjistil, že čtrnáct z nich nefunguje či vykazuje naprosto zásadní vady (patnáctá byla Vltava); nezdá se mně, že by zde nastal výrazný pokrok a tak se jimi zabývat nebudu. V posledním měsíci však vznikly dva weby, které alespoň podle sebevědomého "vystupování" mají daleko větší ambice, pojďme se tedy na ně podívat.

Knihkupectví Eliška

Na adrese knihy.planeta.cz se nalézá knihkupectví firmy Planeta.cz. Toto nebylo příliš snadné zjistit, kontakt na firmu samotnou (nemyslím na internetovou kavárnu) zde vůbec není, takže až několik minut machinací s internetovým obchodním rejstříkem přineslo své plody. Nevím, jak to potěší zákazníka, který se při normální práci se serverem nedozví, komu bude strkat své peníze.

Knihkupectví uvádí, že si "mohou návštěvníci vybírat z více než desetitisícovky titulů pocházejících od valné většiny nakladatelů u nás". Přímočaře uvažující člověk by si z toho odvodil, že když si může vybrat, může zde také nakoupit, už kvůli tomu, že když klepne na políčko "Na skladě", objeví se skutečně přes 10 000 různých knižních titulů.

Ale vše je to jen virtuální realita. Skutečně si zde můžete objednat pouhých 417 titulů, z toho dvě třetiny jsou velice obskurních a jen malá část jsou poměrně atraktivní knihy od nakladatelů jako je Atlantis, Talpress či SLON. Kde je tedy oněch deset tisíc knih a sedm set českých registrovaných vydavatelů? V databázi, kterou zde můžete procházet, a můžete tak zjistit, co u nás během minulých let vyšlo - tedy, ehm, možná. Nechal jsem vyhledat knihy od x nakladatelství, která se zabývají výpočetní technikou, a zjistil jsem, že v databázi je Grada, CCB a Kopp, ale není v ní jediná kniha od Computer Press, Plus Publishing, Unis, Science, Gcomp, AV Software, SAS, Gethon a Ben. Slova o "valné většině" vydavatelů tady také vyznívají při poměru tři ku devíti humorně, a informace "knihy na skladě" je zkrátka nepravdivá - jsou to pouze knihy, které nakladatel kdysi vydal, a které na skladě dnes možná má a možná nemá; je jenom dobrá vůle toto Svazu sdělovat.

Způsob, jakým knihkupectví Eliška předstírá před světem i svými zákazníky, že je něco více než je, je docela zarážející; při podrobném zkoumání zde nalezneme nesrovnalostí více. Například poštovné - což je velká bolest internetových zásilkových obchodů - je uvedeno ve stylu "50 Kč, ale může to být i více". Jinými slovy, zákazníkovi je sděleno, kolik zaplatí, ale ve skutečnosti možná zaplatí více, až si půjde na poštu pro dobírku. Nejhorší na tom ovšem je, že zákazník vůbec neví, od koho vlastně knihy objednává a s jakými dalšími parametry. Zašle mu je Planeta, nakladatel nebo ještě někdo jiný?Za jak dlouho? Co když jsou knihy od více nakladatelů, jak to bude s celkovým poštovným a dobírkovným? Jaká je možnost reklamace? Dostanu daňový doklad nebo fakturu?

Netuším, proč se autoři knihkupectví snaží vzbudit ve svých zákaznících pocit, že je to celé asi podvod a že se jim zde neustále lže, popřípadě alespoň zamlčuje. Přitom je to škoda - aplikace je výtečně rychlá a technicky zdařilá, a těch pár knih, které jsou zde k dispozici, jsou opravdu s mimořádnou slevou.

Lidé zatím příliš nenakupují na Internetu proto, protože k tomu nemají důvěru; každý vlastník internetového obchodu se musí snažit o zvyšování této důvěry. Eliška je ale v tomto směru dokonalou sabotáží.

Knihkupectví Český Amazon

Kdyby někdo začal podomácku vyrábět cigarety a nazval by je České Marlboro, měl by na krku žalobu od Philipa Morrise za několik pikosekund a na domácí poměry svižně by soud taky prohrál. Amazon.com u nás zatím nefunguje, nicméně se stejně podivuji odvaze vlastníka knihkupectví zvolit právě toto pojmenování. Tím je CD ROM Centrum, jak tvrdí obchod - jenomže takovou firmu na obchodním rejstříku také nenajdeme, nicméně protože dole na webové stránce je uvedeno "© Agentura Modré stránky s. r. o.", dopátrali jsme se vlastníka. Tedy, možná - copyright webové stránky ještě neznamená, že někomu patří obchod. Proč je takovou módou u nás se skrývat?

Český Amazon nabízí podle svých slov 17 000 knižních titulů, kromě toho také CD-ROM, DVD, Hry a zvukové nahrávky. Myslím, že široký produktový mix není dobrým nápadem, a vede obvykle k tomu, že se nedodrží široký sortiment - nabídka celkem čtyř hudebních CD z oblasti rocku a devíti z oblasti popu to taky potvrzuje. Všechny ceny jsou zde o 5% nižší než v běžných obchodech, některé až o 10% - ovšem, podle tvrzení reklamního textu na úvodní stránce.

Zda skutečně knihkupectví nabízí 17 000 knih, je těžké posoudit - každopádně je jich řádově víc než na nešťastné Elišce. V oblasti počítačové literatury, kterou mohu dobře posoudit, je ale nabídka velice děravá. Celkový výběr je určitě větší než ve skoro každém knihkupectví, takže v tomto směru nelze Českému Amazonu nic vytknout.

Problém zase nastane při šťourání do cen a dalších parametrů nákupu. Zatímco knihkupectví tvrdí, že "všechny ceny jsou o 5% nižší než v běžných obchodech", opět to není pravda - drtivá většina knih je zde za normální, tabulkové ceny. Tento rozpor považuji za poměrně vážný lapsus, který určitě nepřispěje k dobré pověsti Českého Amazonu.

Jakmile knihu objednáte a dostanete se k okamžiku "Odsouhlasení objednávky", nastává podobná situace jako u Elišky - vlastně nevíte, kolik budete platit. Respektive - knihkupectví tvrdí, že Vaše objednávka bude stát tolik a tolik Kč, ale níže je napsáno, že poštovné bude teprve připočteno, a kolik to bude, už uvedeno není (údajně "podle platných tarifů České pošty", ale to je údaj k ničemu. Jednak se dá předpokládat, že to nebude podle tarifů neplatných, a jednak je stejně má málokdo k dispozici, a i kdyby měl, tak je mu to zase k ničemu, protože stejně neví, kolik kniha váží, tj. kolik bude stát balík). Stejně tak není nikde uvedeno to, co chybí i Elišce - kdo vám to vlastně dodá, do jaké doby to bude, kdo za to ručí, kdo řeší reklamace a jak.

Jednu objednávku jsem na Českém Amazonu vyzkoušel a byl jsem dvakrát překvapen: jednou mile a jednou nemile. Kniha přišla velice brzy a dokonce ji kdosi osobně dovezl do firmy (musel jsem si to ovšem vy-e-mailovat); seděla cena a dostal jsem skutečně tu cenu, kterou jsem si objednal. Nicméně na účtence nebyl uveden ani Český Amazon, ani CD-ROM Centrum, ani Modré Stránky s.r.o., ale AB SVAN, tedy postava, která se v naší pohádce zatím vůbec nevyskytla. To, že objednáte (v dobré víře a nic netuše) u jedné firmy a nějaká jiná (nikde neuvedená) vás zkasíruje, rozhodně není čisté a standardní řešení. Kdo tedy ručí za objednávku, je nyní například ještě nejasnější.

Český Amazon je tedy dobře naprogramované knihkupectví (platforma Microsoft Internet Information Server, autor, nemýlím-li se, Dan Dočekal) se zřejmě největším sortimentem u nás, nicméně bez slev a se spoustou dalších, docela vážných chyb. Rovněž o sobě prohlašuje, co není pravda a rovněž tedy přispívá k obecné nedůvěře k Internetu - kdo to tady bude napravovat?

Knihkupectví Vltava

Naše vlastní knihkupectví jsem si nechal nakonec, a nebudu jej příliš podrobně představovat, protože věřím, že jej naši čtenáři znají. Sortiment máme zřejmě menší než na Českém Amazonu, ovšem ceny jsou skutečně nižší než v kamenných knihkupectvích. S cenami se ovšem dá kouzlit a celkem nepochybuji, že dojde mezi českými internetovými knihkupectvími k menší cenové přestřelce. Za podstatnou ale považuji právě otázku čistoty dalších parametrů: kdo za co ručí, kdo co dodává. Vltava prodává pouze ty knihy, které má Computer Press fyzicky na skladě, se dvěma výjimkami: první jsou některé velmi specializované zahraniční tituly, a druhou je množství kusů od sortimentu českých knih. Držíme od všech českých knih na Vltavě skladové množství, ovšem u specializovaných, málo prodávaných titulů to jsou spíše jednotlivé kusy - kdyby se stalo (a velmi zřídka se tak stane), že se u takové knihy sejde více objednávek, musíme knihu rovněž od dodavatele přivézt. Dalším podstatným parametrem je ručení - u koho knihu objednáte, ten vám ji dodá, tomu ji zaplatíte, a tomu ji také můžete v případě jakéhokoli problému reklamovat či i bez výstrahy vrátit. Rozhodně nechci zastírat slabší stránky Vltavy: sortiment zatím není takový, jaký by být měl, v databázi je dost chyb a dodací lhůty jsou někdy příliš dlouhé. Asi také nepotěším čtenáře tím, že jim musím zatím zamlčet informace o počtu učiněných objednávek a o obratu Vltavy; tudíž nemohu (bohužel!) psát o tom, jak je Vltava úspěšná.

Problém se jmenuje zprostředkování vs. riziko

Proč ani dvě bezpochyby vážně míněné pokusy o česká internetová knihkupectví mají tolik nedostatků? Obě jsou totiž pouze zprostředkovacími weby, jsou to skutečná virtuální, čili neexistující knihkupectví, a to s sebou automaticky nese nevykořenitelné problémy odpovědnosti a záruk, které jsem výše popsal. Navíc není zcela jasné, jak budou obě tato knihkupectví, pokud ovšem přežijí, řešit elektronickou komerci. Zde totiž není možné říci "my vás elektronicky zkasírujeme, zboží vám (asi) pošle někdo jiný", na to by žádná elektronická banka neskočila. Zprostředkování také "bolí" na financích - pokud je řetězec nakladatel-prodejna, dá se kus rabatu věnovat zákazníkovi, aby měl radost; pokud je ale doprostřed ještě vsunutý prostředník, není moc z čeho.

Amazon.com také kdysi začínal jako zprostředkovatel (pro knihy si chodil vedle do velkoskladu od Barnes&Noble), ale velmi rychle toto opustil a dnes drží vlastní sklad, i když pochopitelně využívá služeb dalších distributorů. Samozřejmě, držet vlastní sklad je už úplně jiný druh podnikání a je jasné, že kdyby Computer Press nebyl vydavatel s vlastními již existujícími kapacitami, nevrhli bychom se do tohoto podnikání ani omylem. Znamená to jednak investice (hodnota knih na skladě v sedmimístných číslech, desítky metrů skladové prostory, personál), jednak riziko: co když se knihy neprodají? Zatím je nikdo z široce koncipovaných internetových knihkupců kromě Vltavy u nás nebyl schopen podstoupit, což je také signifikantní znak českého internetového podnikání: podnikat ano, ale tak, aby v tom nebylo riziko. Jenomže Jeff Bezos z Amazonu se nebál zadlužit řádově v miliónech dolarů - a nyní má jeho podíl ve firmě hodnotu tisícinásobnou.

Když se americké firmy bezostyšně chlubí, má to svou logiku - obvykle skutečně jsou schopny velkého riskování a často na vysněný cíl dosáhnou. Když se chlubí Eliška, že je jedním z předních internetových knihkupectví u nás, je to součást jejího folklóru; když se chlubí Český Amazon, že má už 185 000 hitů, mohu opáčit, že jsem z toho asi tak třetinu hitů udělal sám, když jsem knihkupectví prolézal, abych napsal tento článek. Mám pocit, že úspěšnost obchodu se odjakživa měřila tím, za kolik se v něm prodalo zboží a ne tím, kolik zákazníků vešlo dovnitř a zase odešlo, popřípadě jen nakouklo do výlohy. A ani digitální věk, který ovlivní celé lidstvo, na tom nic nezmění.

Váš názor Další článek: Objektový systém pro správu dokumentů a řízení podnikových procesů od firmy SoNet

Témata článku: Internet, Eliška, Rabat, Riskování, Pověst, Unis, Bezos, Český obchod, Kniha, Podstatný parametr, Zásilkový obchod, Celé lidstvo, Úvodní oblast, Sklad, Morris, Šťourání, Většina knih, Vážný problém, Česká cena, Virtuální obchod, Specializovaný web, Plod, Philip Morris


Určitě si přečtěte

Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5