Zlepšený prodej PC je skutečností, vůbec nejlépe jdou notebooky

Letošní rok ukončí tříleté období stagnace až poklesu prodejů počítačů. Staré dobré časy se sice nevrátí, ale trochu je to připomíná.
Významné firmy zaměřené na průzkum trhu se shodují: prodej počítačů letos konečně roste, a to rychlejším tempem, než se čekalo. Vůbec nejlépe jdou notebooky, které v mnoha případech nahrazují staré stolní počítače – jejich elegance, nízká hmotnost a schopnost bezdrátového připojení k Internetu jsou hlavními důvody, proč si je dnes chce pořídit každý.

Na rychle rostoucím prodeji se shodují dvě hlavní (a konkurující si) agentury IDC a Gartner. IDC byla ještě loni velmi opatrná, co se týká vůbec nějakého růstu prodejů, v letošním létě už odhadovala růst na 6,3 % a nyní jej upřesňuje o další dvě procenta nahoru, na 8,4 %. Gartner pak předpovídal před měsícem skoro totéž – růst o 8 % na celkem 161,3 miliónů osobních počítačů (včetně notebooků a levných serverů). Srovnejme nicméně s mobily: těch se prodá ročně asi třikrát více a jejich tempo stále roste rychleji než u počítačů. Růst potvrzuje Intel, dodavatel procesorů do většiny počítačů, když rovněž říká, že se mu bude dařit lépe, než předtím odhadoval.

Letošní rok má znovu odstartovat mnohaletou sérii růstových roků – už pro 2004 předpovídá IDC dokonce dvouciferný růst (10,2 %), tedy něco, na co si pamatujeme naposledy v devadesátých letech. Za hlavní důvod uvádějí obě firmy svorně firemní nákupy; firmy prý konečně provádějí několik let odkládanou náhradu starého hardwaru novým, přičemž se stále více rozhodují pro notebooky. Přenosný počítač byl dříve spojován s manažerem nebo podnikatelem – člověkem, který na to jednak má (tj. firma mu zafinancuje dražší počítač) a který často cestuje a potřebuje počítač s sebou. To už dnes není pravda. Notebook se cenově postupně stolnímu počítači blíží, takže už to není luxus, ale hlavně přibývají další důvody k tomu, aby jej firma pořídila i dalším zaměstnancům. Stále více se praktikuje práce doma, respektive „práce všude“ – firmy to u tzv. bílých límečků vyžadují a podporují právě tím, že jim poskytnou k dispozici pracovní nástroj. Je to mimochodem dosti závažný jev, kterému sociologové říkají „otroctví bílých límečků“: kancelářští pracovníci jsou nenápadně nuceni pracovat prakticky všude, kde jsou, neboť mají k dispozici pracovní prostředí a nástroje doma, na cestách, na chalupě, vražednou kombinaci tvoří počítač a mobil. Šéf si zvyká volat v neděli v osm večer a vzteká se, když mu nebere telefon; uvádí se, že i když doba strávená („odpíchaná“) na pracovištích se u těchto lidí příliš nemění, existuje jakási skrytá pracovní doba, která zahrnuje velmi mnoho dalšího času stráveného pracovně mimo práci a která už nyní tvoří několik hodin denně.

Pokud sledujete výzkumy prodejnosti osobních počítačů, které zveřejňujeme na stránkách Živě po několik let, můžete se podivit, odkud se náhle vzalo tak vysoké celkové číslo (161 miliónů počítačů) – vždyť před poměrně nedávnoud obou trh překročil 100 miliónů ročně a mezitím pár let stagnoval. Důvod je v tom, že obě vedoucí firmy se tiše přiznaly k chybě, která se u nich vlekla řadu let – společnosti totiž zkoumaly pouze prodej tzv. značkových strojů a nebraly v potaz počítače stavěné „doma“ nebo u malých assemblerů, stroje nyní označované jako white boxes, bílé, neznačkové krabice. Toto bývalo příčinou zásadního nesouhlasu prodejců komponentů zejména na východoevropských trzích, Česko a Slovensko nevyjímaje – oni vědí, kolik dílů do počítačů prodali a celkové číslo udávané pro naši zemi obvykle firmou IDC jim nesedělo, vycházelo jako velmi podceněné. Na hlavních světových trzích není prodej neznačkových počítačů tak velký, ale i zde musely obě výzkumné firmy pod tlakem prodejců komponentů změnit metodiku a přepočítat své výsledky i směrem dozadu – například Gartner k loňským číslům přidal 16 mil. a letos 22, firma IDC pak přidává 8 miliónů k roku 2001. Prodávalo se tedy vždy více počítačů, než výzkumníci oficiálně tvrdili. Ne že by zrovna šlo o světoborné hodnoty, ale uvedené revize mohly přijít už dávno – to, že výzkumníci zanedbávají white boxes způsobem „co nemohu spočítat, tam dám nulu“, se ví už mnoho let.

Diskuze (14) Další článek: ATI uvedla Radeon 9800 XT

Témata článku: Notebooky, Starý počítač, Udávaná doba, Hlavní důvod, Růst, Celkové číslo, Levné stolní počítače, Tempo, Elegance, Skutečnost, Nízký tlak


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45