Vesmír | Česko

Zlaté české ruce na cestě ke hvězdám. Tyhle české projekty pomáhají při průzkumu vesmíru

Letos v září zahájila v Praze Agentura EU pro kosmický program (EUSPA). Z ČR se tak nově bude řídit podstatná část evropských vesmírných aktivit. Projděte si i některé další zajímavé startupy, projekty a instituce, díky kterým máme na mapě světového kosmického výzkumu rozhodně své místo.

EUSPA

V Praze sídlí od roku 2012 Agentura pro evropský globální navigační družicový systém (GSA), která má na starosti správu evropských družicových systémů Galileo a EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service). Letos se transformovala do Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) a v Praze se tak řeší takřka všechny vesmírné záležitosti EU.

Kromě zmíněných navigačních platforem je to třeba projekt Copernicus pro družicové snímkování nebo připravovaná telekomunikační služba GOVSATCOM a systémy na sledování vesmírného počasí. Agentura má v neposlední řadě také podporovat podniky zajímající se o vesmírný byznys.

Klepněte pro větší obrázek

Největším projektem řízeným z Prahy je ale každopádně unikátní autonomní družicový systém Galileo, který poskytuje přesné navigační služby. Evropa se díky němu má zbavit závoslosti na americké GPS. Aktuálně jej tvoří šestadvacet družic ve výšce přes 23 000 km nad povrchem Země, které jsou společně s povrchovými stanicemi schopné určit polohu s přesností jednoho metru (u GPS jsou to metry tři). Galileo je tak nejpřesnějším civilním navigačním satelitním systémem současnosti.

Aktuálně ho využívá více než 2,3 miliardy lidí a je dost pravděpodobné, že polohu díky němu zjišťuje i váš telefon. Dozvědět se to můžete na webu www.usegalileo.eu. Systém EGNOS pak ještě díky dalším pozemním stanicím dokáže polohu určenou Galileem, ale třeba i pomocí GPS, dále zpřesnit.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Vesmír, Články z Computeru, Země, Mars, USA, Družice, Evropa, Česko, Evropská unie, GPS, Brno, Praha, Galileo, ESA, Vega, Sovětský svaz, Průzkum, CubeSatů, GSA, Česká republika, Asteroid, Projekt, VZLUSAT, Aida, DARTJak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

Jak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

** Potřebujete v Androidu uvolnit místo? ** Běžná odinstalace aplikací nemusí u tzv. „bloatwaru“ fungovat ** Nemusíte rootovat, ale vystačíte si se sadou nástrojů ADB

Martin Chroust
BloatwareJak...Android
Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale