Nvidia | Grafické karty | Statistiky

Zlatá horečka pokračuje. Grafické karty GeForce RTX 3000 jsou v Evropě až 3× dražší, než stanovil výrobce

Stále nejsou a pokud jsou, tak za šílené ceny. Co je to? Grafické karty Nvidia a AMD. Web 3DCenter udělal pětiměsíční analýzu evropských prodejců grafických karet řady GeForce RTX 3000 od Nvidie a zjistil, jak se situace má.

V průměru se karty s architekturou Ampere prodávají za trojnásobek výrobcem doporučené ceny. To například znamená, že GeForce RTX 3070 má dle Nvidie stát 13 999 korun (je to i na oficiálních stránkách), avšak v průměru ji v Evropě seženete za cenu kolem 40 tisíc korun. Na nejmenovaném českém b2b e-shopu je nejlevnější model GeForce RTX 3070 aktuálně v nabídce za 27 tisíc korun, ale samozřejmě vůbec není skladem, takže to není relevantní údaj.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud si chcete přečíst vtipy, zajděte na stránky Nvidie

Navyšování ceny přitom probíhalo postupně v průběhu měsíců, přesně ve stylu zvyšující se poptávky a omezené dodávky. Své k tomu pochopitelně přidali i vychytralí distributoři, prodejci a přeprodejci, ale to jim nelze mít za zlé, je to zkrátka byznys.

Klepněte pro větší obrázek
Analýza a sledování vývoje cen grafických karet od Nvidie a AMD v evropských e-shopech dle dat webu 3DCenter

Pokud jde o grafické karty Radeon RX 6000 od AMD, u nich je cena dle analýzy v průměru 2× vyšší, než je doporučená maloobchodní cena.

Mobilní GeForce RTX 3000

Diskuze (21) Další článek: Google právě představil nespočet novinek. Keynote I/O jsme sledovali online

Témata článku: Byznys, AMD, Nvidia, Grafické karty, Evropa, E-shopy, Statistiky, Analýza, Radeon RX 6000, GeForce RTX 3000, Ampere, Grafická karta, Radeon, Horečka, GeForce RT, Zlatá horečka, GeForce, E-shop, Průměr, Výrobce, Grafické karty na Heureka.cz