Zkuste to bez drátů

Zatímco v oblasti bezdrátových přenosů na krátké vzdálenosti svádí Bluetooth boj o své místo na slunci, v bezdrátových sítích je, zdá se, dobojováno. Vylepšení standardu IEEE 802.11 (s písmenkem b na konci) o vyšší přenosovou rychlost a šifrování (certifikát Wi-Fi) je bezkonkurenčně nejrozšířenější.
Tento článek vyšel v časopise Computer 20/01 dne 11. října 2001

Pavel Nygrýn

Bezdrátové sítě Wi-Fi najdou totiž své místo nejen v podnicích, kde se využívají především k připojení notebooků, ale i v domácnostech, kde ušetří natahování kabelů a poskytují stejnou rychlost jako původní desetimegabajtový Ethernet. Uplatnění nacházejí rovněž při dočasné instalaci sítě nebo v prostředí, kde trvalá instalace kabeláže není možná.

Jihoamerická řeka na sedm

Základem řady ORiNOCO je PC karta. Ta se dodává ve dvou provedeních, která se liší pouze silou šifrovacího algoritmu. Námi testovaná varianta Silver má šifrování 64bitové, pracujete-li u FBI nebo BIS, pořiďte si Gold se 128bitovou šifrou.

Už se dvěma kartami formátu PCMCIA sestavíte základní síť typu peer-to-peer. Propojení dvou notebooků není ale zrovna nejtypičtější. Pro připojení stolního počítače samozřejmě existuje adaptér, a to jako karta do sběrnice ISA nebo PCI. Adaptér se zasunutou PC kartou se tváří jako běžná síťová karta, takže můžete využívat všechny výhody tohoto uspořádání, včetně sdílení internetového připojení.

Klepněte pro větší obrázek

Další, skutečně univerzální možností je USB Klient, který připojíte snad ke všem současným stolním i přenosným počítačům.

A ještě větší

Peer-to-peer je zajímavým řešením pro začátek, ale většinou je vhodné bezdrátovou síť propojit se zbytkem světa jinak než přes standardní počítač. K tomu slouží přístupové body (access points), které v řadě ORiNOCO najdete také.

Maximální vzdálenosti u přenosové rychlosti (PC karta bez antény)

11 Mb/s 5,5 Mb/s 2 Mb/s 1 Mb/s
Otevřené prostory (přímá viditelnost) 160 m 270 m 400 m 550 m
Uzavřené prostory (cihlové zdi) 25 m 35 m 40 m 50 m

Pro firmy s existující síťovou infrastrukturou je určeno zařízení AP–500. Nenápadnou krabičku připojíte kroucenou dvoulinkou k firemnímu Ethernetu, pomocí dodaného programu nastavíte několik málo parametrů a majitelé bezdrátových PC karet jsou zrovnoprávněni s uživateli „drátovými“.

Pro domácnosti a malé firmy je ideální RG-1000 Start-up kit. Obsahuje jednu PC kartu a především zařízení RG-1000, které integruje modem, síťové rozhraní a přístupový bod bezdrátové sítě. RG-1000 lze pořídit i samostatně, případně s integrovaným ISDN modemem.

Je všude kolem

Výrobcem uváděný rozsah sítě najdete v tabulce. Při našich pokusech uvnitř firmy jela karta zasunutá do notebooku stále maximální rychlostí, a to i o patro výš, případně za jednou zdí. Dosah se dá také zlepšit použitím anténky.

ORiNOCO není díky dodržení standardu uzavřeným řešením a mělo by komunikovat se všemi zařízeními standardu Wi-Fi. Zachována je také zpětná kompatibilita a na rychlosti 2 Mb/s spolupracuje také se starším standardem 802.11.

Cena s DPH Záruka
ORiNOCO World PC Card - Silver 6 726 3 roky
ORiNOCO redukce ISA nebo PCI 3 115 1 rok
ORiNOCO USB Client Silver (World) 6 726 1 rok
RG-1000 start up kit* 18 011 1 rok
ORiNOCO AP-500 22 344 1 rok
ORiNOCO Anténa (pokojová) 4 288 1 rok
* RG-1000 start up kit obsahuje RG-1000 unit a 1 ks ORiNOCO World PC Card Silver.
+ bezdrátové řešení
+ dosah
+ všeobecný standard
složité nastavení modemu u RG-1000
systémové nástroje Lucent Technologies
produktová řada ORiNOCO
Zdroj: Eastnet, Praha
Telefon: (02) 71 01 11 91
Cena: viz tabulka
Parametry: rychlost 1-11 Mb/s, pásmo 2,4 GHz, protokol CSMA/CA, podporované platformy: DOS, Windows, Windows CE, Linux, Mac OS

Diskuze (25) Další článek: Černá bezdrátová a padnoucí na stůl

Témata článku: Windows, Silver, Řeka, Všeobecný standard, Síťové karty, Síťová karta, Start-up, Wi-fi karta, Up, Kite, Existující síť, Přímá viditelnost, Orin, Start Up, Běžná síť, Peer, Maximální vzdálenost, Složité nastavení, Drát


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 43

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5