Microsoft | Operační systémy | Windows 10

Zkusil jsem Windows S. Systém, do kterého dostanete jen appky ze Storu

  • Windows 10 S jsou klasické Desítky, ale jen s Windows Storem
  • Principiálně je to správný krok
  • Slabinou je však nedostatek desktopových aplikací v jeho nabídce

Krátce po Vánocích nám do redakce dorazil Surface Laptop od Microsoftu – referenční notebook tak, jak si jej představují v Redmondu. A skutečně, některé jeho vychytávky by dnes měly být samozřejmostí u každého přenosného počítače s Windows 10 a nehledě na jeho cenové zařazení.

Chcete příklad? Kamera s podporou Windows Hello a tedy prakticky s okamžitým přihlášením do systému. Stačí jen mrknout k hornímu okraji laptopu a za sekundu už před sebou máte svůj desktop.

Klepněte pro větší obrázek
Kamera s podporou přihlášování Windows Hello není ani po letech samozřejmostí

Je to návykové a je to jedna z typických specialit Windows 10, kterou by měl Microsoft vyžadovat u každého certifikovaného zařízení, na kterém běží Desítky. A pokud toho výrobce není schopen, nenabízí laptop s Windows 10, ale s čímsi, co onen (slovy marketérů) plnohodnotný zážitek jen vzdáleně připomíná.

Podívejte se, jak je rychlé přihlášení přes kameru Windows Hello:

Windows S

Dnes ale nebude řeč o samotném Surface Laptopu – s ním si budu ještě pár dnů hrát. Dnes bude řeč o jiném takovém plnohodnotném zážitku a tím budou Windows S. Surface Laptop je totiž jedno z mála zařízení, které tuto edici Windows má, a tak stojí za to vyzkoušet, jestli se s tím dá vůbec žít a co to vlastně je.

Ačkoliv písmeno S evokuje školy, studenty, a tedy i jedno z proklamovaných zařazení počítačů s Windows S, osobně se domnívám, že se jedná spíše o A/B test toho, s čím Microsoft postupně přijde a s čím měl mimochodem přispěchat už v roce 2012, když nás v dobrém i špatném slova smyslu šokoval Windows 8.

Klepněte pro větší obrázek
Windows S na nejvybavenější verzi Surface Laptopu

Windows S jsou na první pohled úplně stejné Desítky jako ty vaše. Tedy až do chvíle, než po vybalení laptopu z krabice otevřete Edge, abyste si mohli stáhnout Firefox, Operu nebo Chrome. Když to totiž uděláte, tvrdě narazíte.

Namísto instalátoru se otevře dialog, který vás upozorní na to, že Windows S dbají na vaši bezpečnost, a proto umožňují instalaci aplikací výhradně z důvěryhodného Windows Storu. A teď pozor, já si myslím, že to je alespoň principiálně v naprostém pořádku.

Store jako symbol všeho špatného

Jestli si teď někdo z vás ťuká na čelo, troufám si tvrdit, že to bude hlavně proto, že se Store už od oněch Osmiček stal symbolem katalogu s aplikacemi, které vlastně nikdo nechce.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud se na Windows S pokusíte spustit cizí program, který nepochází ze Storu, dopadne to takto. Nemilé? Ano, ale jen proto, že Store samotný stále zeje prázdnotou.

A bohužel je to pravda, Microsoft se totiž celé roky soustředil spíše na to, aby Store společně s partnery zaplnil aplikacemi, ale už trošku zapomněl na to, že tyto aplikace také musí někdo udržovat a vylepšovat, aby uživatel samotný přijal Store stejně jako Play Store na Androidu a App Store na iOS za skvělý zdroj softwaru.

Namísto toho ve Storu dodnes straší třeba pět let staré aplikace České televize s rozhraním pro celoobrazovkové programy éry Windows 8.x, případně stovky zbytečných appek z nejrůznějších hackathonů. Kvantita zde prostě zvítězila nad kvalitou.

Coby, kdyby

Já, vím, po bitvě je každý generál, ale na chvíli si představte, že by Microsoft před těmi pěti a více lety postupoval trošku jinak a hlavní specialitou Osmiček by nebylo kontroverzní prostředí Metro, ale změna distribuce programů – všech programů.

Microsoft na to měl díky tehdejšímu úspěchu Sedmiček ohromnou sílu a Windows Store by se postupně začal plnit běžným desktopovým softwarem tak, jak to známe třeba z linuxových distribucí.

Namísto toho se Store plnil moderními aplikacemi, které na klasickém nedotykovém laptopu a desktopu zaujaly jen málokoho a svou tehdejší kvalitou ani nemotivovaly k nákupu drahých konvertiblů a tabletů, které dodnes tvoří naprostou minoritu tržního koláče.

Windows Store má stále šanci

Microsoft změnil strategii teprve po několika dalších letech, začal Store nejprve čistit od zjevného odpadu, což se mu částečně podařilo, a postupně začal do katalogu pouštět nemoderní, ale o to žádanější starý dobrý desktopový software.

Kdyby to udělal už na začátku, idea Windows S by dnes mohla bez problému nahradit třeba základní edici Windows Home. Namísto toho nadšeně tleskáme každému dalšímu producentovi, který se rozhodl pro distribuci skrze Store.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nejprodávanějšími aplikacemi na Windows Storu jsou mimo jiné ty desktopové – grafický a vektorový editor od britského Serifu. To vypovídá o všem.

Příkladem z poslední doby je třeba britský Serif, který v katalogu publikoval svoje populární kreativní nástroje Affinity Photo a Affinity Designer. Komunita od té doby v jeho fórech podpory žadoní o migraci licencí, které fotografové a domácí designéři nakoupili ještě postaru a chtějí je mít v jednom ekosystému. Nutno podotknout, že zde Microsoft opět selhává a tuto možnost producentům softwaru nenabídl. Alespoň ne hned na začátku.

Ačkoliv tedy sám vlastním licenci obou aplikací, na počítač s Windows S je nedostanu – leda že bych si je koupil znovu.

A/B test směřování Desítek?

V úvodu jsem napsal, že Windows S vnímám jako jakýsi A/B test a ono tomu tak trochu opravdu je, Surface Laptop totiž není žádný levný notebook, ale docela výkonný ultrabook za částku okolo třiceti tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek
Majitelé počítačů s Windows S mohou skrze Store přejít na klasické Desítky se vším všudy

Každý nový majitel má tedy nějaký čas k tomu, aby si Windows S vyzkoušel a poté se rozhodl, jestli by mu to stačilo, anebo chce klasické Desítky, na které může přejít právě skrze Windows Store. Teď to jde ještě zadarmo, později však už jen za příplatek.

Mimochodem, přechod v tomto případě neznamená žádnou zdlouhavou instalaci operačního systému. Ve Storu stačí klepnout na modré tlačítko a za pár sekund je hotovo. Bez restartu! Jde jen o formální změnu konfigurace systému a licencí, protože jak už jsem napsal v úvodu, Windows S jsou běžná Windows 10, u kterých jsou jen některé funkce deaktivované. Stačí je tedy znovu povolit.

Jen Edge a jen Bing

Ačkoliv se Store pomalu plní desktopovým softwarem, některé jeho podmínky mě však nakonec stejně přinutily dát Esku jasné sbohem. Tím nejdůležitějším desktopovým programem současnosti je totiž u drtivé většiny domácích uživatelů webový prohlížeč.

A jelikož ve Storu nenajdete žádný (optikou Desítek alternativní) desktopový webový prohlížeč s vlastním jádrem, majitelé počítačů s Windows S jsou odkázaní výhradně na Edge. A aby těch klacků pod nohami bylo ještě o něco více, nejsou odkázaní pouze na Edge, ale i na Bing, v případě Windows S totiž v prohlížeči nelze změnit vyhledávač v adresním řádku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo nastavení Edge na Windows 10 Pro a vpravo na Windows 10 S. Chybí nastavení vyhledávače v adresním řádku, takže jste odkázaní jen na Bing.

Což o to, v USA by mi nečinilo problém používat Bing, který je v zámoří v podstatě srovnatelný s Googlem, v českém údolí se však kvůli absenci plnohodnotné lokalizace jedná spíše o výsměch a těžké retro, které vás vrátí o deset let zpět.

Na závěr tedy nelze nic jiného, než popřát Microsoftu, aby svůj Store co nejvíce otevřel pro klasický desktopový software a svými obchodními podmínkami neodradil producenty toho komerčního. Pokud by se mu to podařilo – mimochodem, už včera bylo pozdě –, vize Windows S by vůbec nebyla marná. Právě naopak.

Zajímá vás spíše samotný Surface Laptop? Podívejte se na naše rychlé představení:

Diskuze (115) Další článek: Placatozemec Mike Hughes oznámil nové datum startu své rakety. Chce dokázat, že Země není kulatá

Témata článku: Windows, Google, Microsoft, Software, Operační systémy, Chrome, Opera, Edge, Windows 10, Firefox, Android, USA, Surface, Bing, Redmond, Poslední doba, Ostatní edice, Levný notebook, Zdlouhavá instalace, Celý rok, Drtivá většina, Skvělý zdroj, Moderní aplikace, Webový prohlížeč, Desktopový software, Notebooky levně na Mall.czDen D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

** Na jedné hromadě nabízí stovky nástrojů Windows ** Přetažením na plochu z nich uděláte zástupce ** Božský režim skvěle doplní Windows Terminal

Jakub Čížek
Windows 11Tipy