Technologie | Hardware | 4K | Monitory

Zkušenosti z praxe: 4K je tady přes dva roky, jeho použití ale pořád vázne

  • Ceny monitorů se dostaly do rozumných kategorií a může si je dovolit více uživatelů
  • Ani nové systémy na 4K nejsou zcela připraveny
  • Hlavním zádrhelem však bude hardware
Kapitoly článku

Za označením 4K se nejčastěji ukrývá rozlišení Ultra HD, tedy 3 840 × 2 160 bodů. Ve větší míře jsme jej začali u produktů vídat v roce 2014 a dnes se monitory s tímto rozlišením dostaly do relativně rozumných cenových kategorií. Pořídíte je za ceny začínající na částkách kolem desíti tisíc korun v případě, že se nespokojíte s nejlevnější variantou s panelem TN.

Přechod na čtyřnásobný počet pixelů oproti nejrozšířenějšímu Full HD má jistě smysl, jenže dva roky jsou v případě mnohých technologií krátká doba na jejich dokonalou adaptaci. A u rapidního zvýšení rozlišení, které by v krátké budoucnosti mělo být standardem, to platí dvojnásob.

I proto jsem se rozhodl na pár týdnů přejít na toto rozlišení a vyzkoušet, zda je plně použitelné a jaké překážky budou muset uživatelé při přechodu na Ultra HD překonat. A hned na úvod můžu prozradit, že jich není zrovna málo.

Pouze pro nové systémy

Přechod na rozlišení 4K musí takřka bezpodmínečně znamenat také přechod na nejnovější systém – Windows 10 v případě Microsoftu nebo OS X 10.10 v případě Applu.

Používání monitoru s rozlišením Ultra HD připojeným k počítači s Windows 7, či nedej bože starším systémem, je prakticky vyloučeno. Škálování, které se má postarat o zvětšení prvků na obrazovce zde funguje možná z jedné třetiny a zcela nepoužitelné se stane v případě, že k počítači připojíte druhý monitor s nižším rozlišením.

I proto se bude článek dále týkat pouze situace, kdy se uživatel rozhodne pro používání 4K s Windows 10.

První připojení

K testování 4K rozlišení posloužil monitor Asus PG27AQ s G-Sync a spadající do herní řady ROG. Ten nabízí úhlopříčku 27 palců, která je minimálním rozměrem pro použití s Ultra HD rozlišením. Cokoliv menšího již postrádá smysl, neboť prvky mnoha aplikací i systému by se staly naprosto titěrnými. Zároveň byl k sestavě, o jejíž konfiguraci se rozepíšu později, připojen i obyčejný monitor s rozlišením Full HD.

Windows 10 nemají problém správně detekovat oba monitory a nastavit nativní rozlišení. Podle rozlišení a úhlopříčky se potom systém postará o výchozí nastavení škálování na obou monitorech. Na čtyřiadvacítce s 1 920 × 1 080 body samozřejmě není potřeba a prvky jsou zobrazeny v původní velikosti. Naopak Ultra HD na sedmadvaceti palcích bude pro většinu uživatelů znamenat příliš drobné prvky, a proto Windows automaticky nastaví škálování na 150 %.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
4K monitor Asus PG27AQ s úhlopříčkou 27" a tři úrovně škálování - 100 %, 150 % a 200 %.

Rozhraní systému a většina nabídek je tedy zobrazena stejně jako by se jednalo o oblíbené pracovní rozlišení 2 560 × 1 440, což je pro úhlopříčku 27" ideální. Nastavení hodnoty 200 % by potom znamenalo virtuální rozlišení Full HD. To už je pro uživatele se zdravým zrakem zbytečné, nepohodlné a z velké části se tím smažou výhody vysokého rozlišení.

První připojení monitoru s Ultra HD samozřejmě bude znamenat nadšené zkoumání ostrého obrazu a perfektně vyhlazených prvků v systému i na webu. Určitě se nejedná o takový šok, jakým byl příchod Retina displeje s iPhonem 4, který byl před šesti lety zjevením. I přesto jsem se však několikrát zamyslel, zda není na vedle stojícím Full HD monitoru nastaveno nějaké špatné rozlišení. Obraz na něm se zkrátka vedle 4K jeví značně neostře a druhý monitor tak postupně upadl v nelibost a stal se jen zobrazovačem pro iTunes a Outlook.

První vady Windows 10

Windows 10 tedy bezchybně zvládá první připojení monitoru, a pokud uživateli bude vyhovovat zvolené škálování, není třeba další konfigurace – snad jen případné přehození pořadí monitorů nebo jejich orientace při použití pivotu.

Při běžném používání se však začnou objevovat také nedokonalosti, které Microsoft slibuje odstranit minimálně od verze 8.1. Jednou z nich jsou ikony a nabídky nepřipravené pro vysoké rozlišení, které vedle těch moderních vypadají dost ošklivě – v ovládacích panelech jich najdete hned několik. Důvod je prostý – tahle součást systému se příliš nezměnila od Windows Vista, a dokud Microsoft neskoncuje se schizofrenií v podobě dvojího systémového nastavení, asi zcela nezmizí.

Příkladem může být například nabídka pro nastavení síťového adaptéru. Pokud dvojklikem otevřete nabídku s jeho stavem, objevíte ostrý text, doplněný o ikonu signalizující aktivitu na síti v malém rozlišení. Ikona navíc není nikterak malá a tak velké pixely dobře vyniknou. Nejednalo by se o nic tragického, pokud byste nezamířili o krok dál do vlastností adaptéru, kde lze nastavit třeba ruční IP adresy. Tady už se totiž na vysoká rozlišení zcela zapomnělo, a tak je neostrý text, ikony i zaškrtávací políčka jednotlivých protokolů. Pokud jsou tyto dvě nabídky otevřeny vedle sebe, působí to téměř amatérským dojmem.

Klepněte pro větší obrázek
Text v levé nabídce je perfektně ostrý, naopak ikona v nízkém rozlišením. V pravé nabídce se na Ultra HD zapomnělo úplně

Čekali bychom také, že se podobné problémy budou týkat pouze podobných pozůstatků z předchozích verzí systému a moderní rozhraní bude za každých podmínek pro vysoké rozlišení připraveno. Ani to však nemusí být vždy pravda. Například hláška z moderního rozhraní, která odkazuje na nastavení výchozích aplikací je zobrazena v nízkém rozlišení s viditelně neostrým písmem.

Klepněte pro větší obrázek
Ačkoliv to na fotce příliš nevynikne, ani text z moderního rozhraní nemusí být zcela ostrý

Na další zádrhel potom narazíte právě v případě, že využíváte dva a více monitorů přičemž jeden má o dost menší rozlišení. V mém případě měl ten vedlejší na výšku poloviční počet pixelů (2 160 vs. 1080). Nepohodlným se potom stane přetahování oken, kdy jej lze přesunout pouze v horní polovině 4K displeje – ve spodní části se okno zkrátka zasekne o okraj většího displeje, za nímž už systém nevidí zobrazovací plochu. Minimálně z počátku je třeba si na toto chování zvykat. V OS X přitom lze okna přesunovat mezi monitory po celé výšce i v případě rozdílných rozlišení.

Občas také narazíte na místa, kdy škálování hlavního monitoru přebere ten vedlejší. To se děje například pokud uchopíte soubor a někam jej přetahujete – náhled se zvětší podle škálování na hlavním monitoru i když se operace děje na Full HD displeji.

Klepněte pro větší obrázek
Takto to dopadne, když náhled při přesouvání souboru přebere škálování hlavního monitoru

Vtipnou drobností je potom grafická chyba, která se objevuje u některých oken, které jsou otevřeny na 4K monitoru a přetáhnuty na ten vedlejší s menším rozlišením. Docela často jsem si všímal toho, že ze záhlaví zmizelo na pravé straně několik vertikálních pixelů, čímž se na okně vytvořil zajímavý schod.

Témata článku: Technologie, Hardware, 4K, AMD, Počítače, Nvidia, Grafické karty, Monitory, Zrak, GTX 1070, Systémové nastavení, Asus Rog, GTA 5, Ohraničení, Druhý monitor, GTA V, Full, Výchozí nastavení, Nejnovější systém, Full HD, Zkušenost, Aplikace, Použití, ZPS, Počet pixelů, Stolní počítače na Heureka.cz