Zkušenosti s kabelovým internetem Karneval Turbo

Pomalu, ale jistě se v ČR rozšiřují možnosti připojení k internetu. V posledních měsících tak např. v Plzni došlo výraznému rozšíření nabídky díky kabelové společnosti Karneval, a proto se pojďme podívat na to, jaké jsou první zkušenosti s internetem s příznačným názvem Turbo!

Dámy a páni, vím, jak se ruší žal...

Byl jsem jedním z těch, kteří už od roku 2002 naši kabelovou televizi (tehdy ještě Intercable) otravovali dotazy typu „Kdy bude v Plzni kabelový internet?“ Většinou byla odpověď: „Někdy v druhé polovině roku.“ Po třech letech marného čekání konečně „v první polovině 2004“ Karneval kompletně upgradoval síť, aby se mohly desítky tisíc plzeňských domácností připojit k vysokorychlostnímu internetu Turbo (dříve jej poskytovala TesMedia; nyní s Intercable tvoří Karneval Media). Podle neoficiálních informací má v Plzni zařízena „Turbo“ již tisícovka uživatelů, v rámci celé sítě (která má pokrytí především v Brně a Ostravě) je to přes šest tisíc.

Přípravy upgradu byly opravdu velkolepé – měnily se vysílací kanály několika TV stanic a docházelo k častým výpadkům, ale výsledek stál za to – nečekaně již v polovině dubna mi telefonovala operátorka Karnevalu (jelikož jsem byl zařazen v databázi zájemců), zdali budu následujícího dne doma, aby mi technik přišel „namontovat“ internet. Samozřejmě jsem souhlasil.

Instalace

Dle vlastní zkušenosti zabere pobyt technika ve vaší domácnosti půl hodiny až hodinu. Pracovník nejprve vymění stávající kabelovou televizní zásuvku za jinou, která má uprostřed vývod na „šroubovatelný“ koaxiální kabel (podobný satelitním přijímačům), od níž může být kabelový modem (Motorola SurfBoard – viz http://broadband.motorola.com) vzdálen maximálně jeden metr (podle informací od technika společnosti), a od něj již vede do počítače buď síťový nebo USB kabel.

Technik vás požádá, abyste si natáhli (v mém případě síťový) kabel k počítači, aby mohl spočítat jeho délku a zhotovit u něj koncovky. Poté vám předá papír s nastavením TCP/IP a poštovních schránek (to zřejmě může provést technik, ale já jsem to zvládnul sám :-) a můžete rovnou internet vyzkoušet. První výsledky rychlosti mě opravdu potěšily, a proto stačilo podepsat smlouvu, zaplatit technikovi za půlhodinovou montáž, síťový kabel a tísicikorunovou zálohu za modem (pronájem se zde neplatí), a rychlý internet byl doma.

A teď kuriozita: Podmínkou užívání je, aby byl modem neustále pod proudem (při neužívání je možné přepnout pouze do režimu „standby“) – pokud jej chcete na delší dobu vypnout z elektřiny, je nutné o tom informovat Karneval. V opačném případě by stav monitoroval jako výpadek v síti.

Klepněte pro větší obrázek

Modem Motorola SurfBoard

Parametry služby Turbo

Služba vysokorychlostního internetu Turbo je poměrně velkorysá. Nabízí minimální garantovanou rychlost 600 kb/s pro downloady a 150 kb/s pro uploady. Znamená to, že není přítomná žádná agregace, pouze (pro mě) přijatelná fair-user policy, která znamená, že v případě překročení 20 GB dat měsíčně, dojde k snížení rychlosti na „telefonních“ 64/32 kb/s. Je možno si za 600 Kč s DPH připlatit dalších 10 GB „rychlých“ dat, ale to je podle mého názoru trochu předražené.

Samotná cena služby Turbo je 1090 Kč s DPH, včetně základní nabídky kabelové televize tedy 1539 Kč s DPH; anebo samostatný internet stojí 1290 Kč s DPH, ale přece byste se nenechali ochudit např. o výborné komediální seriály Černá zmije nebo Červený trpaslík s českými titulky na BBC Prime. Současnou akční nabídkou je cena 550 Kč (s DPH) za Turbo během prvních tří měsíců s garancí vrácení peněz při odstoupení od smlouvy během prvního měsíce.

V ceně služby jsou zahrnuty 2 neveřejné IP adresy (můžete tedy do sítě přes klasický hub zapojit 2 počítače – další pak jen přes sdílení jednoho z počítačů, nebo „dokoupením“ neveřejné IP za 30 Kč měsíčně) a 2 e-mailové schránky a webový prostor (30 + 30 MB pro každou ze služeb). Navenek mají vaše počítače veřejnou IP adresu ve tvaru 81.27.192.*, ovšem koncové číslo se vždy mění, navíc je adresa sdílená, což může přinést problémy při využívání některých internetových programů (viz. dále). Pokud byste tedy chtěli pevnou veřejnou IP adresu, musíte si připlatit 100 Kč měsíčně (s DPH).

Kabelový internet Turbo (při neveřejných IP adresách) běží přes transparentní proxy server na adrese „proxy.karneval.cz:3128“. Tuto hodnotu ani není nutné nastavovat do internetových programů, server běží „automaticky“ u všech aktivit, které s internetem provádíte. Z toho vyplývají některé problémy, které např. s ADSL nezažijete, a o kterých si přečtete v následujících odstavcích. Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že proxy „cachuje“ některé často užívané internetové stránky, a proto vám některé weby „naběhnou“ doslova za desetinu vteřiny.

Turbo je rychlé!

Jak jsem již uvedl, rychlost internetu Turbo mě velmi příjemně překvapila. Narozdíl od agregovaného ADSL je to úplně „jiný kafe“. Již první syntetický test na domovské stránce uživatelů sítě Karneval potvrdil, že 600 kb/s bude jen minimální rychlost – reálně se pohybuje dokonce mezi 650 a 750 kb/s! Stahování z rychlejších serverů tedy probíhá mezi 75 a 90 KB/s, čímž služba odpovídá teoretickým rychlostem ADSL 1024 kb/s / 20 GB, které je podstatně dražší (a má agregaci s tím, že po překročení limitu se provoz internetu úplně zastaví). Provedl jsem několik syntetických testů na různých internetových stránkách, jejichž výsledky naleznete níže. Naměřené rychlosti se však mohou v jednotlivých regionech Karnevalu lišit. Myslím, že grafy vypovídají o tom, že Turbo si svůj název opravdu zaslouží.

Klepněte pro větší obrázek

Technik mě ovšem upozorňoval na to, že při zvýšení počtu uživatelů sítě Karneval již může dojít ke zpomalení služby, garantováno je však vždy 600 kb/s. Při nahrávání souborů na FTP server se rovněž projevila „minimální“ rychlost uploadu, které v průměru činilo 23 KB/s, tedy kolem 180 až 200 kb/s (rychlost 150 kb/s byla skutečně „zdánlivě minimální“.

A co ping?

Provedl jsem test odezvy příkazem „ping“ na několik známých serverů, výsledky naleznete níže. Do testu jsem tentokrát zapojil kolegy z různých koutů republiky s jinými typy připojení. Nemusím připomínat, že čím nižší rychlost, tím lepší výsledek.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče hraní online her, vyzkoušel jsem zejména server GameZone a výsledky nebyly vůbec špatné – odezva u většiny her nepřekročila výborných 20 ms. U ostatních zahraničních serverů už to bylo trochu slabší, ale čekal jsem horší výsledky.

Nevím, zdali se to hodí uvádět zrovna u této kapitolky, ale u Turba pozoruji (stejně jako v počátcích ADSL) částečnou ztrátovost paketů. Není to ovšem nic drastického – v praxi to probíhá tak, že se při načtení www stránky tu a tam nezobrazí některý z objektů (např. obrázek). Možná se jedná o chybu proxy při přetížení. Drastické výpadky jako v počátcích ADSL se zde ovšem nekonají (kdy se např. nenačetla polovina celé webové stránky).

I Turbo má své limity

Prvním omezením internetu Karneval Turbo je samozřejmě onen „předplacený“ datový limit 20 GB. Trochu se tak vylučuje spojení slov „vysokorychlostní“ a „neomezený“, ale s tímto případem nepravdivé reklamy jsme se již mohli setkat u (bez :-)konkurenční ADSL nabídky Expres, která má limity daleko drastičtější. U Turba to v praxi probíhá tak, že u překročení 15 GB v daném kalendářním měsíci vám přijde informační e-mail, kde máte možnost objednat si dalších 10 GB nad limit 20 GB (jednorázově nebo měsíčně) za 600 Kč s DPH. Po celý měsíc pak můžete sledovat „ubíhající“ megabajty na uživatelské stránce. Statistiky jsou zde aktualizovány zhruba každou hodinu, což umožňuje poměrně efektivní kontrolu dat. Nutno připomenout, že uploady i downloady se pro účely datového limitu sčítají!

Zkusil jsem tedy těch 20 GB překročit, abych věděl, jakým způsobem dojde k omezení. Dne 31. května dopoledne se již ve statistice objevilo „Za květen 2004 přeneseno 20012 MB“. Do večera jsem však ještě stahoval „plnou“ rychlostí a někdy po osmé hodině večerní (zhruba po přenesení 20500 MB) došlo opravdu k avízovanému zpomalení. Rychlost downloadu se v testu záhy snížila na 57 až 61 kb/s, čímž jsem se pomyslně vrátil ke „starým dobrým“ časům „moderní“ digitální linky ISDN a doufal, že se tato nízkorychlostní doba už nikdy nevrátí.

Od 1. června od půlnoci se již mělo začínat znovu „od nuly“ při 600/150kb/s, ovšem ani po ránu se rychlost nepřehoupla přes 60 kb/s. Už jsem chtěl volat na infolinku, ale o půl osmé se kilobity naštěstí vrátily ke klasickým, více než desetinásobným hodnotám. Z toho důvodu se domnívám, že snižování rychlosti zřejmě provádí ručně nějaký pracovník v dohledovém (nebo jiném) centru, a teoreticky tak záleží jen na něm, jakou rychlost budete mít.

Klepněte pro větší obrázek

Rychlost internetu po opětovném zrychlení na 600/150 kb/s

Vrátím se ale zpět jednou zajímavostí ke způsobu placení. V první třech měsících je tedy v rámci promo nabídky cena 550 Kč s DPH měsíčně. U mě byla služba zapojena 20. dubna, a proto jsem do konce měsíce měl uhradit pouze poměrnou část (tedy zhruba třetinu), a to následně zhruba do 10. května. Nejzajímavější ovšem je, že 20 GB limitu se počítá za kalendářní měsíc. Proto jsem od 20. do 30. dubna mohl „prosurfovat“ celý měsíční limit (20 GB) za poměrnou cenu zhruba 190 Kč :-). To je spíše jen zajímavý jev a nedá se s touto výhodou u instalace příliš spekulovat. Je sice pravda, že technik k vám dorazí, kdy budete chtít vy, ale asi bude dost podivné montáž odložit z 10. na 25. den v měsíci, abyste si za málo peněz mohli prosurfovat celých 20 GB.

Sdílení ve výměnných sítích a další služby

Transparentní proxy, které se u služby Turbo používá, však znamená, že některé internetové programy nepojedou tak, jak byste si možná představovali. Budete tak muset zapomenout na přímý přenos souborů přes ICQ. U výměnných sítí typu BitTorrent budete mít neustále „žlutou“ ikonku s teoreticky nižšími rychlostmi. Síť eDonkey vám bude neustále hlásit „firewalled“, „not clear“ apod. (rychlost stahování tak bude opravdu omezená, často se nepůjde připojit na servery). Nelze totiž „otevřít“ TCP porty, brání v tom transparentní proxy. U ADSL bylo rovněž omezení NATem, ale pomocí „telnetu“ bylo nakonec možné porty otevřít, u Turba to nepůjde nikdy (snad jen u pevné veřejné IP adresy).

Klepněte pro větší obrázek

S programem eDonkey2000 budete mít na kabelu jenom samé problémy....

Velmi zajímavý efekt je u sdílení na DC++. Zde tedy budete rovněž pouze v pasivním režimu, ale má to ještě jeden háček. Díky sdílené veřejné IP adrese dalšími uživateli Karnevalu můžete být „banováni“ (= bude vám zakázán přístup) na DC++ serverech za pochybení, která udělají jiní uživatelé ze stejné IP adresy. V praxi se mi stalo, že mě nejznámější server CzechChannel Pro k sobě nepustil skoro celý týden, protože uživatel „Karotka“ (zřejmě uživatel Karnevalu) sdílel velmi „nevhodné“ materiály.

Co se týče přístupu na nestandardní porty při FTP přístupu, zde je vše naprosto v pořádku. Vše zřejmě probíhá v pasivním režimu, ale výsledný efekt, tedy rychlé nahrání souborů na server (nebo stahování dat) probíhá bez sebemenších problémů. Bohužel, služby jako VoIP jsem zatím nezkoušel, ale myslím, že by to mohlo být rovněž bez obtíží.

Turbo výpadky

Ani Turbo se nevyhnulo počátečním výpadkům své sítě. Zřejmě to bylo způsobeno nadále probíhajícími upgrady v jiných plzeňských lokalitách, a tak téměř každý den po ránu maximálně půl hodiny internet nešel. Pozdější nefunkčnost pak byla způsobena známými problémy s uzly NIX.

V jednom případě byl však výpadek podstatně delší, zhruba od 17. hodiny předchozího dne, a tak jsem se odhodlal a po ránu zavolal na „modrou linku internetu Karneval“. Po zhruba pětiminutové melodii „Lady Karneval“ se mi ozvala operátorka, která situaci „prověřila“ a sdělila, že je to kvůli upgradům sítě, a že se „na tom“ pracuje. Když se ani ve čtyři odpoledne nic nedělo, volal jsem znovu, tentokrát mě ne příliš zkušená telefonistka raději (naštěstí) přepojila na dohledové centrum, kde mi bylo jedním z těch „věcí znalých“ pracovníků sděleno, že první používané modemy Motorola SurfSpeed měly špatně nastavené hodnoty (na NTSC vysílání), a po několika minutách společné konzultace se podařilo nastavení modemu změnit a internet byl opět v provozu.

Ona modrá linka Karnevalu je opravdový unikát. Díky ní začíná poměrně sympatická kabelová síť připomínat mobilní operátory. Když totiž na ni zavoláte, téměř nikdy se nic pořádného nedovíte, a ještě za to platíte místní telefonní poplatek. Sice vám u toho prvních pět minut zahraje Lady Karneval (brzy ráno nebo pozdě večer je to podstatně déle :-), ale pro nervy všech zákazníků to asi nebude... Pokud by místo uvádění pouhých tří telefonních čísel na infolinky Karneval raději uváděl přímá připojení na dohledové centrum apod., jistě by bylo více spokojených zákazníků (včetně mě).

Konečné hodnocení

Srovnávat kabelový internet s ADSL je jako nebe a dudy. Pro kabelový internet hovoří především vysoká rychlost, absence jakékoli agregace a velmi přijatelný datový limit za dobrou cenu. Proti je na prvním místě jeho dostupnost na malé části území, dále příliš drastické zpomalení po překročení 20 GB nebo použití proxy a tedy nefunkčnost některých internetových služeb.

Diskuze (100) Další článek: SpaceShipOne dobyla vesmír

Témata článku: Internet, Turba, Proxy, Celá síť, Celý den, Televize Prima, Kalendářní měsíc, Lady, Zkušenost, Upload, Turbo, Limit, Celý internet, Dohledové centrum, První měsíc, Síťové kabely, Pingu, Rychlost, Kabelový internet, Proxy Server, Zajímavý jev, Satelitní přijímače, kB, Satelitní přijímač, První služba


Určitě si přečtěte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní