Zkušenosti: domácí WiFi a připojení více počítačů k internetu

Po delším váhání jsem se rozhodl postavit si doma bezdrávou síť tak, aby všechny počítače do ní připojené mohly brouzdat po „kabelovém“ internetu. Možná se vám popsané zkušenosti budou hodit.
Zkušenosti: domácí WiFi a připojení více počítačů k internetu

Konečně rychlý internet

Po několika letech strádání na modemu a GPRS jsem se konečně odhodlal přestěhovat do krajského města za vidinou lepšího připojení k internetu. Lokalitu jsem vybíral pečlivě – musela být v dosahu UPC, abych si mohl pořídit kabelový internet. Po několika průtazích mi do bytu Mistral skutečně zavedli a já přemýšlel, jak co nejlépe propojit počítač a notebook tak, aby mohli být připojeni k internetu současně a zároveň komunikovat mezi sebou.

Klepněte pro větší obrázek

Jak připojit více počítačů?

První řešení, dát do počítače dvě síťové karty, jsem zavrhnul ihned – počítač pouštím jen občas a nechat ho běžet jen kvůli připojení notebooku k internetu se mi nechtělo. Kromě toho počítač není zrovna tichý. Druhou možností je cross kabel s tím, že kabelový modem připojím k počítači přes USB a nikoliv síťovou kartou, ale to opět neřeší můj problém: být připojen i tehdy, když je vypnutý počítač.

V úvahu tedy přicházel jen router. A protože jsem nechtěl být s notebookem limitován kabeláží, začal jsem přemýšlet o WiFi routeru. Obyčejný access point totiž nestačí, kabelový modem přidělí jen jednu IP adresu a já potřebuji alespoň dvě; a router vytvoří pomocí překladače ades malou vnitřní síť s adresami 192.168.x.x a sám si vezme IP adresu od ISP. Navíc obsahuje firewall, takže se na vnitřní počítače nikdo nedostane.

Výhoda tohoto řešení je evidentní – počítač je připojen běžným kabelem, zatímco notebook bezdrátem. Volba byla o to jednodušší, že WiFi PC kartu do notebooku už mám nějaký ten pátek, takže celková investice nebyla tak vysoká. Po delším rozhodování jsem vybral WiFi router od SMC za necelých osm tisíc s daní. Na trhu jsou i levnější, např. Benq, ale s tím jsme v redakci neměli příliš dobré zkušenosti.

Do kupy!

Nyní nastal čas dát krabičky a dráty dohromady. Ze zdi, kde je přípojka UPC, vede kabel do modemu, z něhož jsem ethernetovým kabelem připojil router do zdířky WAN. Router se rázem probral k životu a začal zuřivě blikat. Počítač jsem zapojil dalším ethernetovým kabelem do jedné ze tří zdířek LAN – kromě možnosti připojení počítačů bezdátově umí SMC zapojit i tři počítače běžným síťovým kabelem; funguje jako rozbočovač.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nainstalovaný modem, WiFi router a počítač. Kabelů je sice nadbytek,
ale naštěstí jsou schované pod stolem.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o IP adrese routeru, bráně a doménovém serveru UPC.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Router bude připojeným počítačům rozdělovat vnitřní IP adresy automaticky.

Počítač začal komunikovat okamžitě, dostal vnitřní IP adresu a internet běžel bez odmlouvání. Nastal čas rozchodit notebook přes WiFi. Bez problému našel bezdrátovou síť, která má standardní jméno default, připojil se a dostal další IP adresu. Nicméně konfigurační rozhraní (přes internet na adrese 192.168.123.254) hlásilo, že nedostalo od modemu IP a internet umřel. Zkoušel jsem všechno možné včetně resetu routeru, až jsem nakonec v zoufalství restartoval i kabelový modem. A hle, všechno jelo jako po másle.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení kanálu Wi-Fi a klíčů WEP

Pozor na nezvané hosty

Nyní nastal čas zabezpečit WiFi síť proti nezvaným hostům. Nepředpokládám sice, že by kterýkoliv z mých sousedů měl natolik dobré technické vybavení, natož aby věděl, že mu za zdí běží bezdrát, ale člověk nikdy neví. Router poskytuje dva typy zabezpečení – pomocí klíče (WEP) nebo pomocí MAC adres síťovek počítačů, kterým je dovoleno se přihlásit. Nakonec jsem zvolil druhou cestu, protože mi to přišlo jednodušší, nemusel jsem na notebooku nic nastavovat. V administračním rozhraní stačilo vybrat jméno mého počítače, MAC adresa se automaticky doplnila a já jen nastavil, že počítač s touto adresou se může k WiFi přihlásit a bylo to. Následoval už jen restart routeru – softwarový nepomohl, musel jsem na to hardwarově.

Klepněte pro větší obrázek
K WiFi se připojí jen počítač s touto MAC adresou.

S internetem kamkoliv

Nyní tedy mám doma bezdrátovou síť, která má mnoho výhod: s notebookem nemusím sedět u stolu, ale klidně v křesle u televize, případně na záchodě – tam si místo novin čtu ráno zpravodajské servery (asi jsem úchylný). Mohu rovněž odejít za dům na zahradu a pracovat na lavičce nebo lehnout do postele. Velmi rychlé je i připojení do sítě - přijdu domů, zasunu do notebooku WiFi PC kartu a do několika sekund mohu surfovat, nemusím hledat zapadený kabel za stolem.

Nic ale není bez chyby: nevýhodou WiFi je nízká přenosová rychlost, takže kopírování pár giga mezi počítačem a notebookem je záležitost na odpoledne. Ale to se dá přežít.

Krátce o SMC WiFi routeru

Tento drobeček se prodává pod označením SMC7004AWBR a patří do kategorie Wireless Broadband Router. Kombinuje tříportový rozbočovač pro připojení tří počítačů pomocí ethernetového kabelu (10/100 Mb/s) s přístupovým bodem pro připojení počítačů pomoci WiFi (11 Mb/s, až 253 počítačů, dosah až 300 metrů na volném prostranství). Můžete ho připojit ke kabelovému modemu pomocí ethernetového kabelu (port WAN) nebo ke klasickému analogovému či ISDN modemu pomocí portu COM (klasika, 9 pinů). Router není určen pro ADSL přípojku, pro ni si musíte pořídit jiný model.

Router obsahuje rovněž paralelní port pro připojení tiskárny, takže je z něj možné udělat tiskový server. Na připojenou tiskárnu pak mohou tisknouit libovolně všechny počítače připojené do sítě. Vhod přijde i vestavěný firewall, na počítače tedy není nutné instalovat firewall softwarový. Nechybí ani překladač adres NAT, takže router vytvoří vnitřní síť, zatímco sám používá IP adresu přidělenou poskytovatelem internetu.

Konfigurace routeru probíhá přes internetový prohlížeč, do nějž stačí zadat IP adresu 192.168.123.254. Zde je možné nastavit, zda mají připojené počítače dostat IP automaticky nebo jim je nastavíte manuálně, na kterém kanálu má komunikovat WiFi, nastavení zabezpečení bezdrátové sítě pomocí WEP nebo MAC adres nebo třeba nastavení virtuálního serveru a filtrování přístupu na jednotlivé porty. Administrace je chráněna heslem.

Cena: 7 871 Kč s DPH (Cybex.cz)

Poznámka: Tento článek není určen pro staré pardály, kteří WiFi používají každý den, ale pro začínající uživatele, kteří chtějí připojit k modemu více počítačů a třeba využít i bezdrátové sítě.

Diskuze (91) Další článek: Další verze DVDXCopy 1.5: nový způsob registrace a několik novinek

Témata článku: Internet, Wi-Fi, Připojení k internetu, Technické vybavení, Více, Připojení, Síťové karty, Strádání, Giga, Modemy, Bezdrátový internet, Nezvaný host, Síťové kabely, Zkušenost, Běžný kabel, Připojení tiskárny k pc, Síťovka, Postel, Kabel, Adresa, Televize s internetem a wifi, Síťová karta, Volné prostranství


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí