Zkušenost: Jeden rok s CDMA

CDMA je forma bezdrátového připojení patřící mezi sítě třetí generace. Mnoho uživatelů na její tuzemskou implementaci hlasitě žehrá. Pro ostatní je naopak přijatelnou cestou na internet. Jaké zkušenosti přinesl jeden rok používání tohoto připojení? Na co si dát pozor?
Co je to CDMA

CDMA neboli Code Division Multiple Access je mobilní technologie umožňující přenos hlasu a dat podobně, jako u nás běžně používané GSM. Pro hlasovou telefonii se v ČR nevyužívá, avšak společnost Eurotel je nabízí jako mobilní variantu připojení k internetu. Ta je provozována v pásmu 450 MHz, které bylo původně určeno pro provoz mobilních telefonů staršího standardu NMT.

Udávanou výhodou CDMA systému je jeho široká dostupnost, rychlost připojení (teoreticky patří mezi 3G sítě) a jeho flexibilita. Za tyto služby zaplatíte v průměru okolo tisícikoruny měsíčně, podmínkou je vlastnit speciální zařízení – mobilní modem.

Já a CDMA

K nabídce Eurotelu na připojení k internetu prostřednictvím CDMA jsem se dostal souhrou okolností. Bylo potřeba zařídit relativně rychlé připojení, které by nahradilo stávající GPRS. Operátor, který by nabízel bezdrátový přístup pomocí mikrovlnné technologie za rozumnou cenu, v naší lokalitě neexistoval. ADSL nebylo možné použít, satelitní linka pro mne nebyla vhodná, kabelový rozvod nemáme a optické propojení s nedalekou univerzitou zůstávalo v říši fantazie.

Za těchto okolností se nabídka CDMA připojení jevila jako velmi lákavá, Eurotel nabízel modem za „akční“ cenu výměnou za jednoletý úvazek. Měsíční platba byla konstantní a pohybovala se těsně nad tisícikorunou. Součástí nabídky byl jeden odpuštěný paušál za rok. Všechny tyto okolnosti, podpořené zkušenostmi dvou kolegů, kteří byli v té době již několik měsíců zákazníky Eurotelu, mě nakonec přiměly k pořízení služby. CDMA jsem využíval asi od poloviny února 2005 do konce března letošního roku.

V tomto článku nechci poskytnout nejvýše objektivní hodnocení této služby, ale především svůj dojem z ní. A hned v úvodu se musím přiznat k jedné věci: připojení, Eurotelem označované jako Mobilní, jsem si pořídil ke stolnímu PC umístěnému v bytě.

První dojem

Na českém internetu existuje server www.cdma.cz. Existoval již v době, kdy jsem o tomto přístupu uvažoval. Na diskusním fóru, které je součástí serveru, to tehdy vypadalo, že CDMA je ta nejhorší možnost připojení pod sluncem, a mnoho uživatelů se zde chtělo svých modemů (a hlavně závazků) zbavit. Spíše než jejich nářky mne ale zajímaly vlastní zážitky s touto technologií, a tak jsem především zpočátku experimentoval.

Po nainstalování a spuštění technologie, což bylo triviální záležitostí, začalo CDMA slavnostně fungovat. Nacházel jsem se v lokalitě s velmi solidním signálem, přesto se během prvních několika dnů provozu objevily závažné nedostatky. Ty spočívaly hlavně v tom, že připojení bylo velice pomalé. Základní služby (pošta, web) fungovaly pomalu, nepříjemná byla také latence.

Stáhnout větší objem dat bylo zhola nemožné a docházelo i k tomu, že při připojeném a korektně fungujícím modemu byl internet nedostupný. První dojem tedy, alespoň v mém případě, CDMA pokazilo.

CDMA v čase

Po několika urgencích na pobočce Eurotelu a po zhruba jednom pracovním týdnu se situace výrazně zlepšila. CDMA v syntetických testech vykazovalo rychlost downloadu okolo 200 Kbps. Tato rychlost výrazně kolísala v závislosti na denní době, vytížení sítě a snad i počasí, nicméně pro mé použití internetu (web, e-mail, telnet, někdy FTP) byla zcela dostačující. Podstatně se zlepšila odezva, parametr v mnoha ohledech ještě důležitější, takže web a aplikace na něm založené bylo možné používat svižně a bezproblémově.

Během ročního takřka nepřetržitého fungování se objevilo několik výrazných výkyvů v rychlosti. Některé z nich Eurotel avizoval, jednalo se o údržbu sítě či změny její konfigurace. Jednou nebo dvakrát se stalo, že připojení zcela vypadlo. Modem nebyl schopen detekovat signál.  Tento stav trval několik hodin, nejdéle takřka den, a byl samozřejmě velice nepříjemný. Vždy se ale připojení „zvedlo“ a dále fungovalo.

V průběhu loňského prosince a počátku letošního roku jsem zaznamenal výrazné zrychlení oproti předchozímu stavu. Benchmarky ukazovaly rychlost ve směru downloadu takřka 500 Kbps a upload přes 100. To byl více než průměr. Nicméně v průběhu února výkonnost připojení spadla zpátky do původních hodnot.

Technická stránka

Údaje o rychlosti jsou samozřejmě závislé především na místě, na kterém se nachází modem. Po celou dobu používání byl na jednom místě, poblíž sídliště v krajském městě. Zde je možné očekávat jak dobrou dostupnost (hustá síť základových stanic), tak vysoké využití sítě (hodně uživatelů). Kvalita připojení ovšem závisí i na hardwaru, který se pro ně používá. Podívejme se tedy na technické aspekty CDMA.

V balíčku s připojením jsem dostal zvýhodněný modem Gtran GPC-6420. Tento přístroj se podobá mobilnímu telefonu, je ale bez klávesnice, a k počítači se připojuje za pomocí USB. Obsahuje, stejně jako mobil, baterii a integrovanou anténu. Eurotel jej však vybavoval externí anténou s redukcí a magnetickým spodkem, fungovat mohl stejně dobře na baterii, jako i ze síťového adaptéru a bez ní.

I když Gtran nebyl žádná špička v oblasti CDMA modemů už v době pořízení, stále se jednalo o jediného zástupce této technologie v nabídce operátora. V současnosti byl nahrazen modemy Anydata, které jsou mimo jiné líbivější.

Na diskusních fórech k CDMA jsem našel mnoho kritiky použitého modemu. Padal, bylo třeba aktualizovat software. Po čase docházelo k „nafukování“ baterie, odcházela anténa či její redukce. Množství kritiky vzbuzovalo dojem, že modem je zmetek. Tak tomu ale nebylo.

Jediným skutečným problémem se stalo prodloužení USB kabelu. Prodlužovačka dodávaná s modemem byla totiž vadná. Na tuto skutečnost upozorňovali uživatelé připojení a experimentálně jsem ji ověřil spojením s jiným přístrojem.  Po jejím odstranění se modem ukázal jako spolehlivé a naprosto bezproblémové zařízení.

To se ale netýkalo jeho softwaru. Ovladače fungovaly spolehlivě, ale dodávaný dialer byl nepoužitelný. Prakticky znemožňoval sdílet připojení s jinými počítači, ani na něm nešlo provádět manuální zásahy. Proto jsem na něj zanevřel a stal se v PC nevyužívaným, leč obsazeným diskovým prostorem. Bohužel ovladače byly dodávány pouze pro MS Windows.

Na GNU/Linux, konkrétně na distribuci Novell Linux Desktop 9, bylo možné CDMA zprovoznit zcela bezproblémově. Na o jednu generaci modernějším SuSe Linuxu jsem však takové štěstí neměl. V případě otevřených systémů byla podpora hardwaru vysoce individuální záležitostí a lze předpokládat, že uživatelé modernějších modemů budou mít také více štěstí.

Kvalita služby

CDMA je deklarováno jako mobilní internet. Uživatelé, s nimiž jsem měl možnost o něm hovořit, je buď chválili, nebo zatracovali. Důvody pro zatracování byly dvojí. Buď v jejich lokalitě CDMA nefungovalo (slabý signál, nedostupná síť apod.), nebo je nemohli používat k tomu, k čemu zamýšleli (hraní her, P2P sítě, stahování větších objemů dat).

Eurotel pro tento typ přístupu zavedl jednak FUP omezující přístup uživatelům s příliš vysokými požadavky, jednak několik omezení. Ta ve výsledku znamenala znemožnění nejen P2P, ale i dalších aplikací, což dost vadilo. Omezení bylo možné obcházet, avšak metody, kterými se to provádělo, nebyly vždy zcela spolehlivé.

Problém se signálem a dostupností pak vedl k tomu, že lidé, kteří chtěli CDMA používat staticky, tedy doma, měli v případě nedostatku signálu smůlu. Nicméně i  zde bylo možné improvizovat. Existují směrové antény, diagnostický software umožňující určit nejlepší místo pro anténu a podobné obezličky. Jejich účinnost je, řekněme, různá.

Jinak je ale CDMA funkční službou. Pokud je používáte s notebookem a pohybujete se v pokrytých oblastech, dostanete za své peníze mnohé. Internet, který je rychlejší než konvenční GPRS, často spolehlivější než jeho nástavby a velmi flexibilní.

Končíme

Vypršením roční smlouvy s provozovatelem a měsíční výpovědní lhůty můj život s CDMA skončil. V místě, kde bydlím, nyní využíváme akční ADSL s jistým populárním obličejem. Mobilní připojení bylo na práci i zábavu naprosto dostatečné. Přesto bych o něm nemluvil jako o univerzálním širokopásmovém internetu, jenže to ani nemá být. Kdyby bylo toto připojení se všemi svými výhodami a neduhy nabízeno za cenu srovnatelnou s lowendovou verzí ADSL, vřele bych je doporučil všem, pro které je úprava pevné linky nedostupná.

Bohužel tak, jak funguje, se hodí spíše pro cestující uživatele. Pro obchodníky, manažery, pro lidi, kteří jsou v pohybu a mimo dosah center s volně dostupným bezdrátovým připojením. Pokud chcete stahovat filmy, nebo hrát hry, pak CDMA není pro vás.

Diskuze (51) Další článek: Vyzkoušejte svůj broadband: Unikátní webový sportovní přenos

Témata článku: Internet, Nejhorší stav, Mobilní modem, Modemy, Kabelový rozvod, Optické propojení, Nafukování, Satelitní antény, Jed, Technická stránka, Slabá baterie, Speciální anténa, Výměna klávesnice u notebooku, Výrazný nedostatek, Měsíční platba, Dojem, Udávaná doba, Dobrá latence, Slabý signál, Zkušenost, Bezdrátová klávesnice k pc, Pomalý provoz, Hustá síť, Nejhorší hodnocení, CDMA


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky