Historie | Hry

Z kulturáků po miliardové výhry: Jak se vyvinul e-sport a kolik peněz v něm lítá

V devadesátých letech lokální LAN party ještě nikdo e-sportem nenazýval, i když se hrálo o věcné i finanční výhry. Po přelomu tisíciletí nastalo prázdné mezidobí následované nevídaným boomem gigantických turnajů. Světový i tuzemský e-sport má nedlouhou, ale o to intenzivnější historii.

Pokud budeme brát e-sport opravdu zeširoka, můžeme vystopovat první opravdový turnaj pro více hráčů, kteří proti sobě soupeřili v počítačové hře, už v roce 1972. V říjnu toho roku se na Stanfordově univerzitě totiž uskutečnil turnaj s ambiciózním názvem Intergalactic Spacewar Olympics, kterého se účastnilo 24 studentů. Ti se proti sobě postavili ve hře Spacewar! a vítěz si odnesl roční předplatné časopisu Rolling Stones.

Ať už ve Spacewar!, nebo později ve Space Invaders či Pongu šlo však stále o porovnávání nejvyššího dosaženého skóre. Ve Spojených státech vznikly systémy pro evidenci těchto výsledků a s nimi i první kompetitivní ligy v počítačových hrách. V roce 1983 je pak založen U.S. National Video Team, tedy první profesionální herní tým. Zasloužil se o něj především Walter Day, který se stal tvůrcem žebříčku Twin Galaxies National Scoreboard, který referoval o nejvyšších dosažených skóre ve hře Defender.

V Evropě se zrodila v první polovině osmdesátých let Atari VCS Bundesliga, která nastavila pravidla pro hraní Defenderu a zavedla herní kategorie v získávání nejvyššího skóre za 15 a 30 minut.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Témata článku: Internet, Intel, Historie, Články z Computeru, USA, Evropa, Jižní Korea, Hry, Doom, Invex, Nintendo, Ferrari, Heretic, Quakovi, Federace, Twitch, CRT, Klan, John Carmack, Turnaj, Global Offensive, Guiness, Defender, Stanfordova univerzita, Super Mario, Hry pro PC na Heureka.czJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft