Kryptoměny

Z kryptoměny inspirované Hrou na oliheň se vyklubal podvod, tvůrci zavřeli účty a zmizeli

Z kryptoměny inspirované Hrou na oliheň se vyklubal podvod, tvůrci zavřeli účty a zmizeli

V reakci na kulturní fenomény se dost často objevují nové kryptoměny, které se snaží svézt na popularitě tématu. Jenže dost často buď zkolabují, nebo se z nich vyklube podvod. Stalo se to s tokeny inspirovanými seriálem The Mandalorian, i s novějšími vycházejícími z netflixového hitu Hra na oliheň – hodnota kryptoměny nejdříve vystřelila nahoru, načež tvůrci si ji nechali vyplatit a zmizeli.

 

Kryptoměna nazvaná $SQUID – Netflix s ní nemá nic společného - vznikla v druhé polovině října a během pouhých pár dní se dokázala dostat na hodnotu přes 2 800 dolarů. Tokeny měly původně sloužit jako vstupní brána do online hry inspirované Hrou na oliheň, jež byla očekávaná na listopad. Vítězové zamýšlené „onlinovky“ se mohli těšit na další tokeny, avizovali tvůrci. 

Celá věc byla ale od začátku mírně pochybná, zakládací listina kryptoměny (whitepaper) obsahovala velké množství pravopisných chyb, navíc kdo si tokeny pořídil, měl problém je prodat. Přesto eventuálně hodnota $SQUID vystřelila o 310 tisíc procent a dostala se v neděli na své dosavadní maximum.

Bohužel pro nadšence, kteří tokeny nakoupili, to neznamenalo nic pozitivního. Hned jak si kryptoměna připsala tento rekord, se naprosto vypařila. Její tvůrci uzavřeli všechny své účty na sociálních sítích, whitepaper smazali a těsně před únikem veškeré tokeny vyměnili za reálné peníze, díky čemuž podle serveru Gizmodo získali zhruba 3,3 milionů dolarů. 

Ačkoliv už mezi kryptoměnami došlo ke větším podvodům, i po $SQUID zůstalo několik poškozených, CoinMarketCap cituje například osobu, která zakoupila tokeny za 5000 dolarů. Jak ale stránka podotýká, potenciální zájemci byli na mnoha místech varování, tzv. meme kryptoměny ještě nikdy nedopadly dobře. Výjimkou je snad pouze Dogecoin, o kterém však také panují pochybnosti. 

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (21) Další článek: Astro2020: Astronomové touží po nových teleskopech, které by pátraly po mimozemském životě

Témata článku: Kryptoměny, Podvod, Gizmodo, Účet, Oliheň, Hodnota, Dolar, Token, The Mandalorian, TvůrceRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux