Zjistěte si, kdo bere kolik peněz (v USA)

Kdo má jaký plat a majetek, si můžete zjistit u amerických manažerů na Internetu. Demokracie ad absurdum? Nikoli, manažer není privátní osoba.
Pozoruhodnou službu, která je ovšem musí našim lidem připadat jako z říše snů, je nově zřízena služba nazvaná EDGAR Online People. Ta umožňuje zjistit, jaké mají američtí manažeři a vlastníci akcií významných podniků příjmy a rovněž, jak jsou "bohatí" z vlastnictví akcií či tzv. stock options (opcí na akcie).

Službu naleznete na http://www.edgar-online.com/people; ta je normálně placená, ale můžete si ji na dva týdny vyzkoušet zdarma, ovšem po registrování.

Živě komentuje: je především zajímavé zmínit službu Edgar Online. Je to praotec všech finančně-burzovních internetových služeb, původně - jak jinak - vyvinutý pro služby americké armády. Zkratka znamená nejen mužské jméno, ale hlavně Electronic Data Gathering Analysis and Retrieval a projekt byl spuštěn už v roce 1984! Z pilotního projektu testujícího počítačovou technologii se nakonec stal "zákon" - od určité doby musí všechny firmy poskytovat své finanční údaje, zprávy a statistiky EDGARu v elektronické podobě, a ten je zveřejňuje na Internetu.

Pokud se domníváte, že zveřejňováním platů a majetků soukromých osob to už Amerika s "transparentností" přehání, nemáte až tak docela pravdu - a pokud se domníváte, že tam všechno najdete málem v excelových tabulkách, pletete se znovu. Edgar Online People shromažďuje v elektronické podobě zprávy pro americký "berňák", které musí všechny firmy kotované na burzách vyplňovat a ze kterých musíte příslušné manažerské peníze a majetky v akciích teprve vykutat - můžete ale vedle toho zjistit, jak například probíhá v USA motivování špičkových manažerů (pro řadu českých firem vydatný zdroj inspirace). A s oním zveřejňováním osobních dat také nelze srovnávat nesrovnatelné, tedy "akci čisté ruce" a mzdy amerických manažerů. Ač jsou manažery soukromých firem, jsou totiž současně osobami veřejnými - skoro každý Američan totiž vlastní akcie různých podniků (přímo či přes fondy) a má tak plné právo vědět, zda šéf firem, kterým svěřil své úspory, si například nedává desetimiliónové platy, zatímco je jeho firma ve ztrátě. Zákonodárci v USA samozřejmě přesně vědí, v čem by mohli vykutálení manažeři hrát do své kapsy a proto přikazuje zveřejňovat právě data o opcích na akcie, mzdách, o jakémkoli nákupu či prodeji akcií manažerem, o vzájemných členstvích v různých správních radách atd. Přesně v duchu této demokracie pak platí, že skutečně soukromé firmy (neobchodovatelné na burze, rodinné podniky atd.) nemusí z tohoto poskytovat vůbec nic - proto tedy nenajdete zveřejnění ani jediného údaje u majitelů Bentley Systems, ESRI, Quark nebo Allied Telesyn, abych jmenoval ty nejvýznamnější americké.

Pokud se ovšem domníváte, že právě tyto informace by měly být povinně k dispozici u jakéhokoli podniku v České republice, ve kterém má stát (tedy vy, já a ostatní osoby zde žijící) byť i minimální podíl a to i nepřímo přes banku, máte naprosto pravdu. Že se tak neděje a že je novinářům, kteří se po těchto informacích pídí, vyhrožováno, svědčí o zaostalosti této země - a není to zaostalost technologická, která se jí často předhazuje. A když se mluvčí zdejší vlády na žádost o zveřejňování aspoň mezd přímo státních úředníků, že by na oplátku chtěl, aby se zveřejňovaly mzdy novinářů privátních časopisů a novin (proběhlo v televizní Aréně, nevymýšlím si!), pak nás tím posouvá až někam daleko do ruských stepí.

Váš názor Další článek: Lidi, proč platíte tolik?

Témata článku: USA, People, Brána, Plat, Česká armáda, Stock, Bentley, Step

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost