Živý rozhovor: s René Zahradníkem a Tomášem Vávrou o Lotus Software

Diskuze čtenářů k článku

erik  |  15. 02. 2007 14:25

pracoval som z lotusom par rokov a zdal sa mi strasne pomaly hlavne databazy
fakt je ten ze vzdy existoval nejaky trik ako to rozbehnut ale v konecnom dosledku sa mi zdalo lepsie cely system vymenit za MS alebo cisto linux a bolo by to lepsie a rychlejsie.......o com som sa predvedcil ked som tam spravil...........
povestny je svojim rozohranim cez web na mail........(( a vobec vnimanim webu ktore je velmi zaostale...........

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
AstorLights, AstorLights  |  15. 02. 2007 12:06

Jako bývalý programmer LN musím říct že se mi novinky v sedmičce a vychytávky co budou v osmičce líbí, pokud teda budou fungovat jak mají (a ne že když se vám zhroutí Klient tak padne aji Designer atp).

Sem zvědavej nakolik jim ten "vlastní word a vlastní excel" pomůže od toho aby si klienti rozmysleli že chtějí "aby se zmáčknulo tlačítko a vysypalo se to do abc.xyz a ten se uložil támhle a pak otevřel v editaci v programu UVW " Každopádně to vypadá že má IBM namířeno dobrým směrem, držím palec.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Vizionář  |  15. 02. 2007 13:27

Vypadá to slušně, ale dnes má snad každá firma nějaký ten Office koupený. Že by to něco ušetřilo a že by uživatelé měli chuť si pamatovat ovládání a omezení dalšího ořezaného Office? Kdoví jak se to bude chovat třeba při odeslání přes SMTP. Jestli nějaká tabulka v notesovské zprávě se zkonvertuje do .xls souboru, nebo když příjde Excel, automaticky se otevře jako tabulka (a třeba LN klient spadne, protože bude .xls soubor obsahovat nějakou nepodporovanou funkci :-\ )

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Chytrák  |  15. 02. 2007 18:27

Pokud jsem to správně pochopil, měly by ty editory firmě ušetřit na počtu MS Office, takže se dá balík MS Office jen těm, co opravdu potřebujou všechny ty funkce. Obyčejný uživatel jich stejně většinu nikdy nevyužije ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ALN  |  15. 02. 2007 21:18

> Obyčejný uživatel jich stejně většinu nikdy nevyužije
Hlavně když musí do světa posílat doc a xls soubory. To si moc nepomůže. Platforma ve firmě musí být jednotná. Už vidím, jak uživatelé přemýšlí: Marušce to pošlu v DOC, Lojza to bude mít v ODF atd.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Soldier  |  15. 02. 2007 09:58

Také zajímavý dotaz.

Bývalý kolega pracuje v dohledovém centru v Praze u jedné nadnárodní společnosti na směny jako administrátor LN. Mají celkem 5 takových dohledových center - Austrálie, Indie, ČR, Německo a USA, které se vzájemně zastupují v dohledu. Na jedné směně jsou obvykle 2 (dva) administrátoři na zhruba 15 000 (patnáct tisíc) uživatelů, největší poštovní schránky jednotlivých uživatelů mají přes 20 GB, průměrná velikost schránky bude asi menší. Spravují pár tisíc serverů Lotus Domino po celé světě, občas dělají hromadné registrace a deregistrace uživatelů - třeba i několik tisíc v jedné dávce. Nějaký ten milion spamů denně zachytávají ještě před vstupem do LN. Kromě pošty mají v LN samozřejmě spoustu dalších aplikací (databází v LN). Je to dost velký rozsah?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jan Novak  |  15. 02. 2007 11:05

mno ono zalezi jestli je to 15000 useru pristupujicih do systemu v jednu chvili, na kolika serverech to bezi tj. pocet useru na jeden server anebo v pripade clusteru jaky je prumer v poctu user/stroj. Pak je mozna jeste dulezitejsi jake typy aplikaci pouzivaji. Maj to jen pro mail a nejaky ten intraweb? Nebo tam maji rozsahly system s vkladanim dokumentu a ruznych agend? Na jakem os to provozuji? Na jakem hw to provozuji?
Hm pisete par tisic serveru pri 15tisicich uzivatelich...tak takhle si, uprime nasi informacni platformu nepredstavuji :). Jestli je toto nutne pro slusny provoz LN(a dle zkusenosti je i spickovy hw nedostacujici) a bude nutne nasadit cluster-tedy nehorazne vyssi naklady, tak to, abych sel rovnou na vedeni a rek jim, ze bude nutne poohlidnouti se jinde.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Soldier  |  15. 02. 2007 13:06

Je to trochu starší informace, asi tak před dvěma lety měli 4 PC servery s Domino pod OS Novell Netware pro celou Evropu, běželo na nich asi tak 6000 uživatelů. Berte ty údaje s rezervou, tyhle informace jsou pouze z doslechu, u tak rozsáhlých projektů nemůže mít jeden člověk všechny informace o tak složité infrastruktuře v hlavě. Podstatné na tom je to, že jsou tady na trhu lidi, kteří podobné problémy umí řešit a mají s tím dlouhodobé zkušenosti. Z praxe vím, že jsou v tom lepší a levnější než celá česká IBM nebo její místní business partneři (BP). Většinou to totiž dělají proto, že je to baví a peníze u nich nehrají až takovou roli, protože je mají zajištěné jiným způsobem.

Výkonostní problémy se dají obvykle řešit dvěma způsoby - změnit ty části aplikace, které jsou napsány způsobem nevhodným pro větší objem dat nebo nalezením slabého místa v HW a jeho vylepšením. A nemusí to být ani drahé.
Na pár set uživatelů v pohodě stačí obyčejný PC server s linuxem a kvalitním externím diskovým polem. Viz. <A Href="http://www.root.cz/clanky/os2-starik-stale-v-kondici/nazory/?o%5B106044%5D=on&o%5B106056%5D=on&o%5B106083%5D=on&o%5B10618 3%5D=on&o%5B106191%5D=on&o%5B106259%5D=on&o%5B107006%5D=on&sh ow.x=33&show.y=9" target="_blank">jiná diskuze</A> - bylo to u firmy, kde bylo tehdy 2800 zaměstnanců a po těch zkušenostech se podobná HW konfigurace naprosto v pohodě použila i pro Lotus Domino.

Co si představujete pod pojmem špičkový HW? PC server od IBM s Win 2003 s intermími disky s ochranou RAID-5?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jan Novak  |  15. 02. 2007 13:33

ta narazka na hw se me vubec nelibi :) ... vyhrazena IBM236ka za bratru ctvrtmilionu a vic a ne jedna. Mimo jine doporucena cfg od implementacni firmy.(skutecne w2k3 s raid5)
Myslim, ze se shodnem na tom, ze stezejni je zpusob pouziti-vyuziti, protoze u nas se treba LN na postu vubec nepouziva. A jak sem uvadel uz v prvotnim dotazu, velkou cast problemu bude mit na svedomi treti strana - dodavatel aplikace. Rikate zmenit casti... to zni velmi jednoduse, nicmene realita je takova, ze projekt narostl do obrovskych rozmeru a doporuceni prepsat nektere casti zde v tomto kontextu spise vyzniva jako navrh na zmenu podvozku a karoserie u noveho auta, ktere pred par mesici dorazilo na trh. Motor slape po pocatecnich problemech uz nejak relativne stabilne, i kdyz je to jen nizsi stredni trida. Pravdepodobne nejdriv najmeme firmu, ktera nam provede audit kodu a vubec celeho projektu a pak rozhodneme jestli ma smysl na stavajici platforme pokracovat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Soldier  |  15. 02. 2007 15:32

Jestli potřebujete výkon na velké DB, jako první pryč od z RAID-5, ať už na interním nebo externím poli (pokud to není řešeno speciálním HW procesorem jako třeba u polí Hitachi). Dále to chce pořádnou (aspoň trochu inteligentní) cache na poli. Žádný procesor ani pamět v PC serveru nevhodně navrženým diskům nepomůže i kdyby byl výrobcem či dodavatelem serveru pánbůh. Bude to něco stát, ale dají se sehnat rychlé, kvalitní a spolehlivé pole třídy Enterprise velmi levně třeba jako second hand včetně servisu se vzdáleným dohledem.
Server za 1/4 milionu je relativně laciný, kde jsou ty časy, kdy jsem měl na starosti 4ks AS/400 celkem asi za 32 milionů (výkonově daleko slabší než současné PC za 1/4 milionu). Naštěstí jsme z nich před 10 lety utekli na linux, o němž IBM tehdy neměla ani tušení.

Jinak máte naprostou pravdu. To, co popisujete je přesně to, považuju za největší problém nejen u Domina, ale i jiných systémů. Aplikace je navržena na nějaký počet uživatelů a velikost dat, otestována na vzorku - je funkční, pak se dá do ostrého provozu, za pár měsíců neuvěřitelně (neodhadnutelně) naroste a najednou je to nepoužitelné a co s tím. Za posledních pár desítek let se na tom nic moc nezměnilo. Ať jsem se o tom bavil kdysi třeba s jistým zahraničním managerem v IBM GSCD v Brně a nebo s různými kolegy z různých oblastí IS/IT (např. Progress, Oracle, CA, ..., Eurotel, McKinsey, ...) všichni znají tento druh problému. A nikdo neví přesně, jak 100ho ven. Aplikace někdy někdo napsal, nějaký čas se to používá, něco se semtam změní a najednou je to nevyhovující, ale nějak to musí jet. Předělání vnitřku SW je nejisté (nikdo si přesně nepamatuje, co tím tenkrát programátoři původně mysleli a nakolik to současní programátoři udělají lépe), tak se občas přemaluje SW "fasáda" a nebo zkusí posílit HW. Na radikální změny si troufne málokdo, protože je to obvykle hodně nákladné. A když na to ty prostředky má a změny udělá, výsledek je málokdy jiný - jen se vymění jedny problémy za jiné. A když to někdo dokáže levněji a úspěšně, tak ho koupí nějaký zahraniční investor a narve tam svůj oblíbený SAP - Starý A Pomalý a možná ještě víc zflikovaný než jiné IS. Tím posune zakoupenou firmu z funkčního a spolehlivého IS někam do informačního pravěku (za neuvěřitelné peníze). Ale bylo to drahé, tak to musí být úspěšné, kravaťáci tahají za provázky a hloupý dav jásá. A ti, co už něco dokázali, buď přejdou jinam, kde jejich znalosti ocení a nebo třeba zůstanou, přiučí se něco trochu jiného a do důchodu to třeba nějak dožijí. A výrobci dál budou tvrdit, že takle verze je lepší a všechno vyřeší a nebo když se změní platforma, tak takové problémy nebudou (budou jiné). To je takový koloběh IT života. Přeji hodně úspěchů.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Vizionář  |  15. 02. 2007 16:47

Jo, jo, změna na RAID-1 by tomu mohla prospět. Sice to znamená rekonfiguraci a možná přidání interních disků, ale na výkonu by se to mohlo projevit. Nebo je možné si zapůjčit od specializované firmy nějaké to externí pole s možností připojení více serverů (včetně řadičů), všechna data na něj zkopírovat a zkusit ostrý provoz třeba 14 dní. Když to pomůže, tak si ho třeba pronajmout nebo koupit, když se to neprojeví nebo by to za to nestálo, tak nahrát data z pole zpět na lokální disky a vrátit ho. Případně i zapůjčit podobný IBM server s linuxem, nainstalovat Domino, přehrát data z W2K3 a zkusit jak se to projeví v ostrém provozu na výkonu. Pokud by to bylo výrazně lepší, tak nechat HW a jen vyměnit OS na všech serverech.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jan Novak  |  15. 02. 2007 20:05

2 soldier: je videt, ze uz ste v IT delsi dobu a vite, ktera bije :). Situace jak jiste vite, ale neni v realu tak jednoducha jak by si clovek z IT majici tyto veci na odpovednost pral. Predstava, ze bych si lusknul prstem a pohlavari po obrovskych investicich za hw&sw pujdou jeste dal a daj me melounek/dva na kvalitni pole je zcela zcestna. Zmena OS taky neni tak jednoducha, protoze existuji nejake provozni vztahy-pravidla-smernice, zaplatili se opet nemale castky za licence mrkvosoftu. Par linuxu a BSD me tu sice bezi, ale prestava, ze budu laborovat s preklapenim OS na produkcnich masinach, kde ted bezi problemove aplikace je konkretne v me situaci taky pomerne nerealizovatelna / firma dodala aplikaci pro lotus-notes s provozem na doporucenem hw a sw windows / coz mimojine znamena, ze kdyz bych to dal na jiny os mohli by pak tvrdit, ze sme problem zavinili my. Je to takove uzavrene kolecko, s kterym se asi nutne musi setkat kazdy, kdo prijde do vetsiho a komplikovanejsiho IT prostredi. Nicmene situace se resit musi, ale pujde se cestou nejmensiho odporu a nakladu.
Jednim z prvnich kroku bylo ziskat informace od zastupcu IBM, coz jsem zkusil zde s nulovym vysledkem, ovsem chapu, ze tohle neni prostor-medium pro reseni konkretnich delikatnosti a uskali specifickeho aplikacniho prostredi...ale je to relativne s nulovymi naklady( a = nulovym vysledkem) :)
PS: prechod z raid5 na raid1, ktery jsem byl uz jednou nucen udelat pro reseni problemu vykonnosti jine aplikace a platformy, problem vyresilo jen docasne, protoze data rostou a raid1 neni narozdil od raid5 nafukovaci. Je to takove vyhaneni certa dablem a oddalovani nevyhnutelneho( i kdyz je pravda, ze v dnesni dobe uz jsou scsi disky se skutecne slusnou kapicitou).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Soldier  |  16. 02. 2007 09:44

Kdybyste měl náhodou zájem o pronájem pole třídy Enterprise s možností připojení 8 či více serverů přes SCSi nebo FO včetně vzdáleného dohledu a nepřetržitého servisu třeba za 30000,- měsíčně (což je na úrovni nákladů na jednoho levného pracovníka IT), tak jsou v ČR firmy, které tohle už pár let dělají, jen je najít.
Oni se vůbec dají sehnat různé IT služby podstatně levněji než to na první pohled vypadá. Např. jsem slyšel historku o jedné "odborné" firmě, která si kdysi najala nezávislého specialitu přes LN, jenž pak jejich jménem pro jejich zákazníka upravoval nějakou česko-japonskou aplikaci v LN. Zákazník za to údajně zaplatil asi 1,5 milionu a specialista, který to celé udělal, dostal pouze 60 tisíc. Ale značka je značka, no ne? Kdo by si koupil práci od nějakého neznámého specialisty za pár tisíc, když za úplně to samé může zaplatit "značkové" firmě miliony? Vždyť ona na to dá záruky, poskytne servis ... a když pak něco nefunguje, snad najde někoho, kdo to opraví za zlomek ceny účtované zákazníkovi ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Vizionář  |  16. 02. 2007 11:46

Podobný problém jsem zažil poprvé asi před 15 lety. Nějaká aplikace (IS) na nějakém HW, výkonnostní problémy, dodavatel to vrámci smlouvy a záruky měnil, opravoval, šéfové se s ním hádali o peníze (někdy hodně tvrdě), programátoři dodavatele tvrdili, že přidali novou placenou funkcionalitu, naši programátoři dokazovali, že to byla oprava chyby vrámci paušálních servisních zásahů ... Asi po 5 letech těchle tahanic jsme změnili HW a OS na úplně jinou platformu (mj. daleko levnější), ale IS zůstal, protože vyhovoval a bylo pro výkonostních problémech. Jestli vám ta aplikace vyhovuje, může být lepší a levnější trochu upravit HW a změnit OS (i za cenu nevyužití původních licencí OS koupených pro tento účel - třeba by šly vrátit?) než celou aplikaci zkoumat, upravovat a předělávat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
wek  |  15. 02. 2007 09:54

Lotus Organizer není dále vyvíjen, součástí balíku je verze 5 Organizeru z roku 1999
Poslední verze Lotus Organizer je 6.1 cca stejně stará jako Lotus notes 6

viz:
http://www-142.ibm.com/software/sw-lotus/smartsuite?OpenDocument

Lotus SmartSuite
Product Information

Lotus SmartSuite, the award-winning office suite, features these applications: 1-2-3, the spreadsheet that started it all; Word Pro, the leading word processor; Organizer Release 5.04, the world's leading personal information manager; Freelance Graphics, the presentation graphics package for everyday communication; and Approach, the relational database your whole team can use.
1-2-3 and Organizer are also available as stand-alone products.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Soldier  |  15. 02. 2007 09:43

"Proč takový program jako Lotus Notes 6.5 postrádá některé, dnes již základní věci, jako je např. propojení e-mailů? (Když na nějaký e-mail odpovím, chybí mi možnost později tuto odpověď snadno vyhledat.) Dále chybí používání kolečka myši ve všech pohledech, hodnocení důležitosti e-mailů, propojení konkrétních e-mailů atd. (Lukas Augusta)"

Vyhledání odpovědi je naprosto jednoduché - snad odjakživa je v poště LN pohled "Mail Threads" (v CZ verzi "Posloupnosti diskuzí"), kde se zobrazují zprávy hierarchicky. A k přeskočení na stejný dokument v jiném pohledu/složce stačí držet stiknutou klávesu Ctrl, což umožňuje najít v pohledu "Mail Threads" prakticky okamžitě ke konkrétní zprávě i odpovědi. Kolečko myši funguje v LN všude, pokud je nainstalovaný správný ovladač myši. Atd., atd.

V novějších verzích se vždycky něco zjednodušují a vylepší, ale když někdo neumí nějaký program ovládat a pak si stěžuje ... to se pak snadno nabízí novější verze
Správné zaškolení uživatelů a správců nedokáže úplně nenahradit ani nejlepší verze libovolného programu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ALN  |  15. 02. 2007 21:13

> snad odjakživa je v poště LN pohled "Mail Threads" (v CZ verzi "Posloupnosti diskuzí"), kde se zobrazují zprávy hierarchicky
Ale nefunguje vždycky zrovna dobře. Mám srovnání např. stejných diskuzí odebíraných na různých mailových klientech, kde to chodí, ale v LN ne.

> Kolečko myši funguje v LN všude, pokud je nainstalovaný správný ovladač myši.
To bych netvrdil. Opět vím, jak se chovají neIBM aplikace a LN. LN roluje, když má daný rám fokus. Třeba Thunderbirdu stačí, když je kurzor myši na daném prvku (bez nutnosti klikat).

Ze všech mailových klientů mají Notesy jednoznačně nejhorší ovládání. Řeči o tom, co všechno můžou umět to nespraví.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Abox, Abox  |  15. 02. 2007 08:51

Tak s tim prohlizecem *.NSF me teda nakrkli.
Shanel jsem to, ale ani tuk. Tak uz vim proc jsem nic nenasel.
Na CD mam doma sve archivy i s ID a pokud neco hledam, tak si nebudu instalovat kvuli tomu cele LN.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Soldier  |  15. 02. 2007 09:14

Instalace a konfigurace LN klienta trvá pár minut (max. 1/4 hodiny), programová část může zabírat nějaké místo na disku (záleží na verzi), ale při dnešních cenách disků ... A ani nejnovějších verzích LN není problém otevřít jakoukoliv databázi ze starších verzích LN - zpětná kompatibilita je naprosto bezproblémová. Nebo je možné mít LN klienta uloženého na nějakém USB flash disku a nosit si ho všude s sebou (např. http://www.svetnotes.cz/sn/discussion.nsf/resp/2C0DED47177547E9C12572100024AEE2 )

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
kanour, kanour  |  15. 02. 2007 07:56

V rozhovoru je uvedeno, ze pro malou kancelar je Lotus zdarma. Nemam s Lotusem zkusenosti, ale rad bych to vyzkousel a naucil se jak Lotus administrovat.

Muzu si tedy nejakou verzi stahnout, naistalovat a pouzivat? Server mam linuxovy (debian) a stanice linux i windows.

Diky za odpoved

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
vedma  |  15. 02. 2007 08:58

Zdarma k trvalému použití samozřejmě není, lze stáhnout trial verzi. To co měl v odpovědi jeden z respondentů na mysli je, že v rámci licence Express je SERVER zdarma (Domino), nebo jinak - jeho cena je již, v celkem nevýznamné výši, zahrnuta v ceně klienta, takže nepotřebujete dokupovat samostatnou licenci pro server. Navíc co klient tak to další licence pro server, kancelář o 10 lidech s licencí Express tedy může bez problémů provozovat až 10 serverů.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Daniel  |  15. 02. 2007 10:38

Trial verze je na 90 dnů, jestli se nepletu. Případně se můžete nechat zdarma poslat domů dvoj DVD s programy Lotusu . A opravdu mi přišlo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Daniel  |  15. 02. 2007 06:08

Dobrý den,, chtěl bych se zeptat, zda někdo nemá zkušenosti s LN8 beta? Chci a musím přejít na LN, ale nechci si na půl roku zvykat na stará rozhraní, proto zvažuji rovnou začít s LN8 beta. Co vy na to? Je LN8 beta dostatečně stabilní? Nehrozí ztráta dat? Děkuji.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
touchwood, touchwood  |  15. 02. 2007 19:58

nedoporučuju. Na stabilní prostředí vždy doporučuju počkat vždy minimálně až po uvolnění verze x.0.1

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
touchwood, touchwood  |  15. 02. 2007 19:59

nedoporučuju. Na stabilní prostředí vždy doporučuju počkat vždy minimálně až po uvolnění verze x.0.1

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor