Živý rozhovor: s Radkem Břečkou o repasované počítačové technice

Na vaše otázky k repasované výpočetní technice odpovídal Radek Břečka, vedoucí provozu společnosti Device Automation Czech. Přečtěte si, co taková repase představuje, jak se provádí a jaké jsou nejčastější opravy před prodejem repasované techniky. A také to, co je naopak výhodné a jaké jsou záruky a služby spojené s repasovanou technikou.
Živý rozhovor: s Radkem Břečkou o repasované počítačové technice

Na dotazy čtenářů Živě odpovídal Radek Břečka, vedoucí provozu společnosti Device Automation Czech. Do kompetencí Radka Břečky spadá řízení výrobního, technologického a logistického úseku, dále pak navrhování a kontrola pracovních postupů, kontrola kvality zboží a poskytovaných služeb.

V tomto článku najdete otázky a odpovědi týkající se tématu rozhovoru. Některé dotazy a odpovědi jsme kvůli přehlednosti zkrátili, jiné rozdělili do více částí. Některé otázky se opakovaly a v takových případech byly zpravidla zodpovězeny jen jednou. Originální verzi rozhovoru najdete na této stránce.

Odpovědi na otázky čtenářů Živě.cz

Jako základní škola musíme hospodařit s každou korunou v rozpočtu školy. Je nákup repasovaných počítačů skutečnou cestou k úspoře nákladů při vybavení počítačovou technikou? Počítače potřebujeme k rozmístění do odborných pracoven, školní družiny i jednotlivých tříd k využití žáky, ale i učiteli při vyučování. (O.Suchoradský, učitel ZŠ Kopidlno)

Radek Břečka: V případě vybavení školních učeben, pracoven a družin se repasovaná technika přímo nabízí. Zaplatíte totiž jen za techniku s takovým vybavením a výkonem, jakou škola pro dané pracoviště skutečně potřebuje. V družině k brouzdání na webu není potřeba moderních výkonných zařízení. Při vybavení více pracovišť školy je pak již finanční úspora značná. Opravdu seriózní firmy vám zpracují nabídku s cílem vyhovět vašim potřebám, nikoliv prodat Vám techniku kterou třeba i nepotřebujete za co nejvyšší cenu.

Jak poznám při nákupu - dejme tomu PC sestavy - zda se jedná či nejedná o repas? (Beer)

Radek Břečka: Jako laik jste odkázán na prodejce u kterého nakupujete. Zboží nabízené některými prodejci se jeví jako nové, popř. téměř nové, a přitom může mít za sebou pohnutou historii. Skutečný prodejce repasované techniky nic nezastírá, a na tuto skutečnost vás informuje ještě před uzavřením kupní smlouvy. Vy tak máte jistotu co kupujete.

Co se děje s počítačovou technikou po vašem přijetí, tzn. než se dostane ke koncovému zákazníkovi? Probíhá nějaká náročná zátěžová kontrola, nebo se jen ověří stav „zapnutím“? (Matěj Benda)

Radek Břečka: Technika prochází vstupní kontrolou, mazáním dat, testováním hardwaru, instalací operačního systému, vyčištěním a několikastupňovou výstupní kontrolou. Během samotného testování probíhá několikahodinová procedura, kdy technik na zařízení pracuje, testuje jej a vyhledává případné závady nebo nedostatky.

Je na repasované počítače nějaká záruka? (Frantík Rostislav)

Ano, na repasované počítače je standardně záruční doba jednoho roku. Navíc máte při nákupu možnost se s prodejcem smluvně dohodnout na záruční době v jiné délce.

Mám notebook. Je jisté ze už moc nepůjde upgradovat. Půjde asi jen disk, RAM, DVD, a nějaká ta PCMCIA - TV tuner, lepší zvukovka, nebo NET/Internet modul. Víte o něčem jiném? Procesor a čipset asi nepůjde. Mám u něho ext. disk a myš. (Richard Jelínek)

Radek Břečka: Nevím přesně jaký typ notebooku vlastníte, ale obecně máte pravdu. Jedná se o zařízení, které nenabízí tolik možností upgrade jako stolní počítač, a také se to nedoporučuje. Při nákupu je nutné zvážit, na jaké aplikace bude notebook používán, a jaký výkon se od něj očekává. Je vhodné se obrátit na odborníky, kteří vám v tomto dokáží poradit. Téměř vše je v noteboocích integrováno a vzájemně optimalizováno, a žádný zásah se tedy nedoporučuje. K dispozici je však široký sortiment externích zařízení, která lze pohodlně používat a časem obměňovat. Platí jen jedna podmínka, a to ta, že externí zařízení nesmí mít vyšší nároky na výkon, než jaký notebook skutečně umožňuje.

Repasované notebooky mi připadají neúměrně drahé vzhledem k opotřebení a nízké záruce. Často je pak výhodnější připlatit si koupit nový. Co by mohlo repasované technice přidat na reputaci? (Petr)

Radek Břečka: Názory na cenu se různí. U repasované techniky mohu za nižší cenu dostat kvalitní, značkový notebook, který má lepší parametry než cenově odpovídající nový notebook. U nových nejlevnějších modelů notebooků jsou většinou použity levnější díly, a cena notebooku se tak jeví jako výhodná. Naopak, u např. dva roky starého značkového notebooku vyráběného ve své době jako střední nebo vyšší střední třída se setkáte s kvalitními materiály a součástkami, u kterých je dlouhá životnost zcela běžná. Tento pak může sloužit ještě dlouho poté, kdy „levný-nový“ má již své dny sečteny. Často se setkáváme s případy, kdy nové notebooky jsou již po půl roce používání ve stejném stavu jako námi nabízené značkové zboží a přitom se může jednat i o několikanásobně starší kusy. Pokud se Vám délka záruky jeden rok zdá nízká, máte možnost si za drobný příplatek záruku prodloužit na dva roky popř. smluvně na dobu jinou.

Jsou některé značky, tj. výrobci techniky, vhodnější k repasu a jiné méně? (Kamil Kalina)

Radek Břečka: Na výrobci až tolik nezáleží. Spíše se jedná jen o některé modely, které firmy zabývající se repasy nemají příliš v lásce. Jako nejvýhodnější se ale přeci jen jeví repasování značkové techniky. Zákazník si u ní může jednoduše ověřit o jakou techniku jde, jak vypadala v době svého uvedení na trh výrobcem. U neznačkové techniky toto zpravidla není možné.

Kolik stojí samotný repas PC, popřípadě jakým způsobem je daný počítač kontrolován? (Martin Beneš)

Radek Břečka: Počítače procházejí vstupní kontrolou, mazáním uložených dat, testováním hardwaru, instalací operačních systémů, vyčištěním zařízení a několikastupňovou výstupní kontrolu. Cena za provedenou repasi je hodně závislá od zpracovávané techniky, a její přesná hodnota mi není známa.

Odkud se do ČR dováží repasovaná technika? (Jan Lukeš)

Radek Břečka: Pokud se nejedná o techniku z České republiky, pak pochází v naprosté většině z ostatních západoevropských a středoevropských států Evropské unie.

K jakým účelům je dnes vhodný repasovaný počítač a jak je to s výhledem pro jeho budoucí používání? (Pavel Rosický)

Radek Břečka: Především se výborně hodí k běžnému použití v kanceláři, pracovně, studovně. Dále pak pro výrobní nebo skladové aplikace a taky všude tam, kde není nezbytně nutný špičkový výkon. Tam má své místo i budoucnost.

Jaká je průměrná doba životnosti repasovaného monitoru? (Tommy)

Radek Břečka: Především jde o to, do jaké cenové kategorie monitor patří. Málo používaný, levný monitor může mít stejnou životnost jako jiný drahý, ale značně používaný monitor. Proto se při repasovaní monitorů zaměřujeme na vady, které by mohly mít za následek zkrácení životnosti, a takové monitory pak do dalšího prodeje neuvádíme. Dobu životnosti pak ovlivňují další faktory a tak ji nelze přesně stanovit nebo odhadnout. Dle zkušeností však není výrazně kratší, nežli je tomu u monitoru nového.

Mám notebook IBM ThinkPad TP 770 a bohužel mojí vinou (neopatrností) jsem jej uzamkl stiskem Security keyhole (na obrazovce vystupuje zámeček) a nelze jej tedy spustit. Opakovaným stiskem nelze „zámeček“ odstranit. Prosím o sdělení, co s tím mám dělat. (Ivan Fanderlik)

Radek Břečka: Rád bych vám nyní pomohl, ale mohu vás pouze odkázat na servis IBM.

O kolik je repasovaný počítač levnější než srovnatelný počítač nový (alespoň nějaké číslo vycucané z prstu)? (Yarda)

Radek Břečka: Vždy je třeba srovnávat, o jaké zboží se jedná. Samozřejmě existují zákazníci, pro které je cena hlavním vodítkem pro výběr techniky. A pak jsou zde také zákazníci, kteří mají specifické požadavky, a pro které pak může být cenový rozdíl při nákupu dosti výrazný.

Je podle vás rozpoznatelný rozdíl v rychlosti při práci na repasovaném počítači (PIII 1Ghz, 512MB RAM) oproti nově prodávaným sestavám? Jde o kancelářskou práci, web, filmy. Neuvažujete o předinstalovávání některé distribuce Linuxu na vámi prodávaná repasovaná PC? Dá se statisticky dokázat vyšší spolehlivost značkových repasů od vás oproti nově prodávaným noname sestavám? (Palo)

Radek Břečka: Při běžné kancelářské práci rozdíl dle mého názoru nepoznáte. Já osobně takovou techniku pro svou práci používám a jsem rád za její spolehlivost. Pro přehrávání filmů je pak nutné znát např. výkon grafické karty a další parametry zvoleného zařízení.

Ne, prozatím o Linuxu neuvažujeme. Vše záleží na poptávce ze strany zákazníků.

Přesnou statistiku nemám k dispozici, ale dle dostupných informací a mých zkušeností je spolehlivost našeho zboží o více než 50% vyšší než u nových „noname“. Je to dáno tím, že předchozí majitel zařízení dostatečně „otestoval“, a skryté vady se tak již dávno projevily. Potom se vyskytují závady způsobené opotřebením, které jsou ovšem odhaleny při repasování.

Některé sestavy ve vašem eShopu vypadají relativně slušně, ale mnohý PC fanoušek by asi chtěl sem tam něco doladit. Např. HDD 40 GB není zrovna moc, někdo třeba vlastní profi/poloprofi PCI zvukovku apod. Byl by problém v záruční době otevřít u repasu skříň a přidat si tam vlastní komponenty (bez ztráty záruky)? (Bóbika)

Radek Břečka: V případě, že se jedná o běžný uživatelský zásah (instalace PCI zvukovky), tak o záruku nepřicházíte. Záruka se vztahuje na počítač, a v něm nainstalované součásti v okamžiku prodeje. Záruka se ale nepřenáší na součástky dodatečně doplněné zákazníkem. Záruka se pak nevztahuje na počítač v tom případě, že došlo k jeho poškození od dodatečně instalovaných dílů. Pak je nutno způsobenou škodu vymáhat u dodavatele komponent.

Jak vy se díváte na repasované zboží? Ano / ne? Nakupujete sám repasované zboží? Mám nějakou záruku? Kdo mi zaručí, že u disku nebudou např. vadné sektory? (Milan)

Radek Břečka: Na první otázku odpovídám ano, jinak bych snad tuto práci nemohl dělat. Navíc jsem ekologicky smýšlející člověk, a věřím, že dalším využitím výpočetní techniky omezuji výrobu a vznik dalšího elektroodpadu. Osobně používám repasovanou techniku jak při práci, tak i v soukromí. Běžně ji nakupuji a doporučuji svým známým. Záruku požadujte od prodejce repasované techniky. Repasované zboží se u nás prodává s roční zárukou. Vadné sektory jsou discích kontrolovány při repasování. Nemůžeme bohužel zaručit, že se tato vada neobjeví. Solidní prodejce repasované techniky na tuto vadu poskytuje záruku v rámci záruční doby.

Kolik lidí u Vás nakupuje, když staré notebooky s horší výbavou máte dražší než normální obchody nové? (Jemno)

Radek Břečka: Vše je jen otázka nabídky a poptávky. Pro představu, za kalendářní rok 2005 jsme prodali téměř dva a půl tisíce repasovaných notebooků a za letošní rok se prozatím pohybujeme těsně pod hranicí dvou tisíc kusů.

Chci koupit PC pro kancelářské využití, internet a občasné zhlédnutí filmu. Možnosti jsou: značkový repas IBM 2 GHz, 256 MB RAM, HDD 40 GB, nový neznačkový Celeron 2.8 GHz, 512 MB RAM, HDD 80 GB. Co byste vybral vy v té samé ceně a proč? (Jan Vrbiar)

Radek Břečka: Musel bych znát přesnější specifikaci jednotlivých počítačů. Osobně bych zvolil / doporučil IBM s procesorem Intel P4 2GHz. Vyšší frekvence u Celeronu sotva vyváží vlastnosti plnokrevníka P4, a také pokud si porovnám spotřebu el. energie, pak při denním pravidelném používání se investice do počítače IBM začne jevit jako velmi zajímavá. Ze zkušenosti vím, že velikost RAM a kapacita HDD není nikdy dostatečná, a tak za nějakou dobu bude potřeba upgradovat oba uvedené počítače. Proto tyto parametry pro mne nejsou určující při jejich výběru.

Jaké procento repasované techniky se vrací na reklamaci (Random PCT)

Radek Břečka: Za rok 2005 se množství reklamací u osobních počítačů pohybovala na hranici 2,5 %. U ostatního sortimentu nemám přesná čísla k dispozici.

Jak starý počítač je ještě vhodný pro repasy? (Petr Matěj)

Radek Břečka: Na repas je vhodný každý počítač, pro který se ještě najde další využití. I značně staré počítače lze používat jako psací stroje, pokladny, nebo terminály ve skladech. Pro některé činnosti jsou dokonce nutností, protože moderní zařízení má již příliš vysoký výkon a na starší aplikace je nevhodné. Jako příklad bych uvedl úspěšné používání „repasů“ jako levných diagnostických přístrojů v autoopravárenství.

Jak se při repasu stavíte k notebookům? Co kontrolujete a jakými metodami? (Random PCT)

Radek Břečka: Pro provádění repase techniky jsou přesně stanovené postupy a tyto jako takové patří k firemnímu know-how. Na všechny úkony používáme jen ověřené zařízení a software.

Jakým způsobem se repasují notebooky? Pokud je notebook polepen COA Windows XP třeba Professional, může jeho nový uživatel používat tento OS Windows v zakoupeném notebooku legálně? (Petr Maršák)

Radek Břečka: Pokud zakoupíte notebook s uvedným COA štítkem, pak současně obdržíte doklad o nabytí licence Windows. Jako doklad slouží vystavená faktura. Tímto se stáváte legálním majitelem. Operační systém je při nákupu již nainstalován a notebook je tak ihned připraven k používání.

Diskuze (25) Další článek: Výpalné za prázdná média opět poroste

Témata článku: Notebooky, Vhodný monitor, Kancelářské potřeby, Levné zařízení, Běžný monitor, Levné monitory k počítači, Levný notebook, Běžný zákazník, Široký sortiment, Nema, Pravidelné používání, Random, Strong, Pace, Levný monitor, Běžný notebook, Nové zařízení, Psací potřeby, Ověřené zařízení, Repasované notebooky, Nemo, Keyhole, Beer, Kancelářská technika, Security Key


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 27

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky