Živý rozhovor: s Michalem Švecem o SUSE Linuxu (první díl)

Jaký je rozdíl mezi SUSE Linuxem a OpenSUSE? Co přinese dohoda Novellu a Microsoftu pro (ne)SUSE komunitu? Neuvažuje OpenSUSE o zavedení repozitářů? Lze Linux jednoduše odinstalovat? Nejen na tyto otázky odpovídal Michal Švec, Director Research & Development ve společnosti SUSE LINUX.
Živý rozhovor: s Michalem Švecem o SUSE Linuxu (první díl)
Kapitoly článku

Klepněte pro větší obrázek Na vaše otázky k SUSE Linuxu odpovídal Michal Švec, Director Research & Development ve společnosti SUSE LINUX, s.r.o. Michal Švec je v prostředí otevřeného software aktivně činný přes deset let. Začínal jako programátor, v minulosti měl na starosti vedení týmu v ČR vyvíjejícího konfigurační a instalační systém YaST.

V tomto článku najdete otázky a odpovědi týkající se tématu rozhovoru. Některé dotazy a odpovědi jsme kvůli přehlednosti zkrátili, jiné rozdělili do více částí. Některé otázky se opakovaly a v takových případech byly zpravidla zodpovězeny jen jednou. Originální verzi rozhovoru najdete na této stránce.

Odpovědi na otázky čtenářů Živě.cz

Jaký je rozdíl mezi SUSE Linuxem a OpenSUSE? A jaká je podpora notebooků u těchto systémů? (Yankee)

Michal Švec: OpenSUSE je komunitní projekt a distribuce Linuxu (ta se dříve jmenovala SUSE Linux). A dále existují SUSE Linux Enterprise produkty (Server, Desktop). Sám používám Linux na notebooku, takže mohu říci, že podpora je dobrá.

Jak je to s hardwarovou náročností OpenSUSE ve srovnání s Windows Vista? (Yankee)

Michal Švec: S Windows Vista nemohu srovnávat. Předpokládám, že bude záležet, zda si zapnete různé grafické prvky.

Budou v novém OpenSUSE 10.3 obsaženy kodeky pro přehrávání MP3, popř. Windows Media Formátů? Popřípadě zda bude vytvořen nový repozitář s těmito programy, nebo zda se budou muset ručně hledat a stahovat z internetu? (Martin)

Michal Švec: Přehrávat MP3 půjde, repozitář s podobnými programy existuje již dnes a není příliš náročné je najít a nainstalovat.

Kdy naposledy jste použil Windows? (BranoD)

Michal Švec: To už bude nějaký čas.

Jak si rozumí distribuce SUSE Linuxu s externími hybridními TV tunery pro příjem analogového i digitálního pozemního vysílání (DVB-T)? Např. v MediaCenter MSI digi VOX A/D (USB) ve Windows Vista funguje perfektně. (Vláďa)

Michal Švec: Externí DVB-T tunery fungují, a předpokládám, že by mohl fungovat i tento, i když osobní zkušenost s tímto konkrétním modelem nemám.

Jsem nadšen z Windows Visty, protože mi všechny ovladače k hardwaru mého počítače systém stáhl z update serverů Microsoftu, a to dokonce i televizní kartu. Umí to také SUSE Linux? (Karel)

Michal Švec: V SUSE Linuxu jsou typicky ovladače součástí systému, pokud nemáte nepříliš obvyklý hardware.

Neplánuje SUSE otevřít vývojové centrum i v Bratislavě, když už je v Praze? (Peter Fodrek)

Michal Švec: SUSE je dnes součástí Novellu, tedy už není jenom Norimberské nebo Pražské. V Bratislavě zatím pobočku otevřít neplánujeme.

Šéf marketingu AMD tvrdí pro CRN, že aktivně spolupracují s RedHatem a SUSE na vylepšování „Barcelony“. Víte o tom něco? (Peter Foldrek)

Michal Švec: Na podobných projektech spolupracujeme, nicméně je to typicky pod NDA, tedy se o tom dá povědět velice málo, pokud něco.

Co říkáte na to, že AMD oznámilo otevření ovladačů pro ATI? (Peter Fodrek)

Michal Švec: Pokud máte na mysli otevření ovladačů pro grafické karty ATI, to by bylo velice příjemné.

Uvedli jste Suse Enterpise Realtime. Máte tak snahu konkurovat hard real-time Linux based OS jako je RT-Linux (momentálně ho od FSMLABS kupil Wind River), či RTAI? (Peter Fodrek)

Michal Švec: SUSE Linux Enterprise Real-Time je nabídka pro ty naše zákazníky, kteří chtějí SUSE a zároveň real-time.

Existuje spojitost mezi legendou německého vývoje superpočítačů Kondradem Zusem a zkratkou SUSE? (Peter Fodrek)

Michal Švec: Původní S.u.S.E. byla zkratka, o spojitosti nevím.

Umí SUSE pomoci při tvorbě zadání závěrečných bakalářských a inženýrských pracích na VŠ např. tím, že poskytne téma, jehož zvládnutí bude „přijímacím pohovorem“ do vývojového centra SUSE? (Peter Fodrek)

Michal Švec: Na diplomových i bakalářských pracích spolupracujeme (aktuálně s MFF UK a začínáme i s FI MUNI). Pokud byste měl zájem o „linuxovou“ diplomku, kontaktujte nás.

Získali jste kontrakt u „nepřítele“, francouzského automobilového koncernu PSA. Nelitujete tedy, že francouzský parlament si vybral Ubuntu a zbytek francouzské státní správy Mandrivu? (Peter Fodrek)

Michal Švec: Jakékoliv rozšiřování Linuxu je pro jeho dobro, proto jej vítáme.

Proč se neřeší instalace software obdobně jak je dnes vyřešeno instalování Firefoxu (stáhnu, rozbalím – a je to funkční, bez balíčkování)? (Regine)

Michal Švec: Instalace software pomocí balíčků má spoustu výhod, např. snadnou odinstalaci nebo aktualizaci.

Jak se díváte na aktivity Red Hatu v České Republice a na jejich vývojové centrum v Brně? Vítáte konkurenci nebo se ji bojíte? (Karel Závada)

Michal Švec: Přeji Red Hatu hodně štěstí.

Bude v nové verzi SUSE Linuxu nějakým způsobem urychlen „balíčkovač“ aspoň do té míry, aby byl srovnatelný s jinými distribucemi? Současný stav je (i při vypnutém ZMD) docela nepříjemný. (Jan Grmela)

Michal Švec: Rychlost správce balíčků je jedna z věcí, na kterých aktuálně pracujeme. V openSUSE 10.3 to rozhodně bude lepší.

Nový systém updatů (ZMD) je opravdu špatně fungující – bere mnoho systémových prostředků, ztrácejí se repositories, atd.). Budete s tím něco dělat? A nerozmýšleli jste nad adopcí Smart? (Michal Hlavac)

Michal Švec: Systém aktualizací ZMD je nyní možné odinstalovat a nepoužívat, takže by už neměl být překážkou. Použití Smart zvažujeme, ale aktuálně nesplňuje všechny naše potřeby a požadavky.

Novell/SUSE podporuje projekt MONO a proto by mně zajímalo, jak se postavíte k faktu, že JDK bylo vypuštěné jako open source? Budete ji využívat k vývoji, anebo se „jen“ začlení do instalace OpenSuse OSS? (Michal Hlavac)

Michal Švec: Uvolnění Javy jako open-source vítáme, nicméně to pro nás neznamená, že bychom ji začali používat jako hlavní platformu pro vývoj.

Myslíte si, že se časem podaří udělat Linux tak, abych k tomu bez potíží posadil babičku, aniž by musela půl roku studovat, jak to vlastně funguje? (Petr Zelenka)

Michal Švec: Zkuste posadit babičku k SUSE Linuxu. Poslední vývoj v oblasti linuxového desktopu se ubírá směrem k jednoduchosti používání (klikací rozhraní). Přijde mi, že pro běžného uživatele tam zásadní překážky ani rozdíly nejsou.

Bude konečně v OpenSUSE 10.3 podpora (automatické rozpoznání) i pro čtečky karet – a to jak integrované, tak i externí? (Luboš TOMAN)

Michal Švec: Na lepší podpoře čteček karet aktuálně pracujeme – jak na podpoře HW, tak v aplikacích. U některých čteček může být nicméně problém s ovladači, které výrobci neposkytují.

Jak vidíte budoucnost Linuxu na desktopech? Nehrozí možnost, že dřív nebo později bude muset openSUSE a jiné linuxové distribuce vyklidit své pozice živelně se rozvíjejícímu Ubuntu a jeho klonům? Nástup popularity má Ubuntu vysloveně raketový. (Petr Skopa)

Michal Švec: Myslím, že Linux má rozhodně na desktopech budoucnost. Co se týká OpenSUSE případně SLED, vyklízení rolí, myslím, příliš nehrozí, hlavně právě kvůli zmiňované živelnosti jiných distribucí.

Doporučil byste SUSE začátečníkům? A podporuje SUSE čtení a zápis na oddíly NTFS? (admxx)

Michal Švec: SUSE bych začátečníkům klidně doporučil. Čtení NTFS určitě podporuje, se zápisem bych byl ale radši opatrný.

Jak dostat analogové video do počítače přes vstup na grafické kartě? Existuje vůbec tato možnost? (pavel barta)

Michal Švec: Ohledně grafické karty a analogového vstupu doporučuji zkusit některé fórum, je možné že najdete správný postup. Podpora podobných věcí je bohužel vzhledem ke kvalitě ovladačů občas složitá.

Co přinese dohoda Novellu a Microsoftu pro (ne) SUSE komunitu? Pro Microsoft to jasně byla nahrávka na smeč v jejich IP + FUD hře, ale co z toho má druhá strana? (Michal)

Michal Švec: Smlouva Novellu a Microsoftu přinese komunitě a běžným uživatelům hlavně další rozšíření Linuxu, a to do oblastí, kde to bylo náročné – zejména hodně velké firmy, což ve svém důsledku může znamenat například lepší podporu HW, tlak na lepší ovladače a pod.

Témata článku: Linux, Strong, DVB-T, Sled, Soho, Real, Guru, Muni, Aktualizace ovladače grafické karty, Bart, Mira, River, Kubuntu, Wind, Ovladač grafické karty amd

33 komentářů

Nejnovější komentáře

  • petr 20. 5. 2007 13:16:57
    Co to tu kydas za kokotiny!!! Podpora hardware je velmi, velmi dobra! A...
  • petr384 19. 5. 2007 0:02:30
    Děkuji za všechny rady,konečně jasná slova a odkazy
  • tomfi 18. 5. 2007 22:48:13
    Bohužel AutoCAD je aplikace tvořená pouze pro Windows, pokud ji...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky