Živý rozhovor: o Microsoft Exchange Serveru 2007

Na vaše otázky k Microsoft Exchange Serveru 2007 odpovídali Karel Florian, specialista na technologie pro elektronickou poštu a týmovou spolupráci, a Martin Pavlis, školitel autorizovaných kurzů Microsoft.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Na dotazy čtenářů Živě.cz odpovídali Karel Florian a Martin Pavlis.

Karel Florian se specializuje na technologie pro elektronickou poštu a týmovou spolupráci, především Exchange server, a pak také Windows infrastrukturu. V současné době pracuje ve společnosti Microsoft na pozici IT Evangelist. Do jeho kompetencí spadá tvorba článků na blogu, příspěvky do odborných periodik, prezentace a semináře na téma Microsoft technologií.

Martin Pavlis je velmi dobře znám vedením autorizovaných kurzů firmy Microsoft, realizací odborných seminářů a konferencí – např. WUG, Teched Praha, a další. Dále také účastí na projektech návrhu a implementace podnikových řešení na platformě Microsoft. Martin Pavlis je jedním z profesionálů MVP se specializací na ISA Server. Jeho osobní stránky naleznete na: http://www.pavlis.net/

V tomto článku najdete otázky a odpovědi týkající se tématu rozhovoru. Některé dotazy a odpovědi jsme kvůli přehlednosti zkrátili, jiné rozdělili do více částí. Některé otázky se opakovaly a v takových případech byly zpravidla zodpovězeny jen jednou. Originální verzi rozhovoru najdete na této stránce.

Odpovědi na otázky čtenářů Živě.cz

Když nyní nasadím Windows Small Business Server R2, který obsahuje Exchange Server 2003, mohu po oficiálním vydaní Exchange 2007 provést nějaký upgrade na verzi 2007? Respektive jakým způsobem dostanu do SBS2003 R2 nový Exchange? (Adam K.)

Martin Pavlis: Žádným. Jde hlavně o to, že Exchange Server 2007 běží pouze na platformě x64. Zatímco SBS 2003 R2 (a všechna SBS jako taková) jsou 32bitová. Budete si tedy muset počkat až na další verzi SBS, ta už ale bude postavena na Windows „Longhorn“ Server.

Proč je Exchange 2007 pouze 64bitový? (Karel Kahovec)

Karel Florian: Nová architektura je tu hlavně díky: a) výkonové charakteristice, b) využití paměti, c) snížení diskových operaci, d) optimalizaci výkonu, e) dlouhodobému trendu, který směřuje k 64bitové platformě. Ve zkratce - Exchange 2003 už si sáhla na limity 32bitové platformy, takže posun k x64 je logickým krokem.

Co nového přinese Exchange2007 v oblasti boje proti spamu? Bude konkurenceschopný s konkurenčními inteligentními filtry (s kvalitou IMF v Exchange 2003 jsem moc spokojný nebyl)? Dokáže reagovat i na nové postupy spamerů? (Ján Köteleš)

Karel Florian: Ano. Nová verze přináší zcela novou, předsunutou serverovou roli, která se bude starat víceméně pouze o toto. Jde o samostatný server, který je stavěn na umístění v předsunuté zóně (DMZ). Půjde o antispamové řešení na bázi funkcionalit IMF z Exchange 2003 SP2, samozřejmě notně vylepšených o nové funkce a rozhraní pro antivirovou ochranu. Microsoft přímo pro Exchange 2007 bude nabízet software Forefront Security, který bude mít k dispozici až 9 antivirových nástrojů a samozřejmě vlastní antispamový filtr, případně využít možnosti Exchange Hosted Services.

Bude od nové verze lepší podpora pro komunikaci a práci mezi Exchange Serverem a alternativními e-mailovými klienty než je Outlook? Tím myslím plná podpora, zejména u kalendáře. Jinak řečeno - budete výstup nějak standardizován a bude volně přístupná dokumentace? (Jenda)

Karel Florian: Exchange 2007 je primárně stavěn na spolupráci s Outlookem (nejlépe 2007), protože ten dokáže poskytnout plný komfort a funkcionalitu. Alternativní klienty je samozřejmě možné používat, ovšem jistá omezení funkcionality tu budou.

Na jaké databázi Exchange 2007 běží? Pořad je to Access nebo už přešel na rychlejší SQL? (Radek Salomon)

Karel Florian: Databáze je stále JET. Pro novou verzi byla databáze optimalizována na vyšší výkon a navíc díky nové architektuře zcela „osekaná“ o aplikační vrstvy, které ji svazovaly. O SQL se uvažuje pro příští verzi.

Bude možné nasadit antispamový filtr a antivirový program i bez Edge Transport Serveru? Tedy v případě, že není k dispozici jiný server a vše je potřeba vměstnat do jednoho kusu HW Je Edge Transport Server také pouze x64? (Vladan K.)

Martin Pavlis: Ano, je to možné. Antispamové nástroje je možné doinstalovat také na roli HUB serveru (více naleznete v nápovědě).

Ano, všechny role jsou x64.

Jaké jsou limity v rámci pravidel na tříděnou poštu? Je to plně konfigurovatelný parametr? (Ladislav)

Martin Pavlis: Pokud myslíte práci s rules/pravidly, je tento problém způsoben tím, že limit v poštovní schránce na ukládání těchto pravidel je napevno nastaven na 32KB (http://support.microsoft.com/kb/147298/). V Exchange Serveru 2007 byl tento limit automaticky zvětšen na 64KB pro všechny schránky a vy jako administrátor ji můžete ještě dále individuálně navýšit až do 256KB.

Jsme malá firma (15 PC, z toho 10 notebooků) a rádi bychom pořídili mail server. Kerio nebo Microsoft? Jaké jsou výhody Exchange? (Lukáš Kříž)

Karel Florian: Tato otázka nejde vpravdě zodpovědět v několika slovech. Každý ze zmíněných produktů má svoje pro a proti a je nutno zvážit všechny aspekty.

Nicméně ve zkratce - proč byste měli zvážit implementaci MS Exchange serveru: jednoduchá a rychlá instalace, integrace s Active Directory a jednotná správa, jednoduchá škálovatelnost a rozšiřitelnost v případě nárůstu klientů, uživatelský komfort v přístupu e-mailu odkudkoli (mobilní zařízení, Outlook, webové rozhraní), podpora klasických protokolů (POP3, IMAP), zabezpečení, výkon, „out-of-the-box“ řešení (automatické routování zpráv, jednotné úložiště, zálohování, obnova dat, atd.), absolutní podpora týmové práce (kalendáře, úkoly, plánování času, prioritizace, delegování práv, apod.)

Těch bodů by mohlo být zhruba tak osmdesát, ale na to tu bohužel není prostor. Pokud byste potřeboval další informace či asistenci, neváhejte mě kontaktovat (karel.florian(at)microsoft.com).

Bude vylepšen OWA oproti stávající verzi? Přibude „lepší“ podpora pro alternativní prohlížeče? (Pavel H.)

Martin Pavlis: OWA byl velmi výrazně vylepšen oproti předchozím verzím. Je tu velmi silný trend se co nejvíce přiblížit „velkému“ Outlooku 2007. Hlavní novinky naleznete v oblasti práce s kalendářem, s kontakty a s nastavením. Doporučím vám skvělou flash animaci, která vás postupně pomocí ukázek provede všemi novinkami.

Co se týká alternativních prohlížečů, jsou podporovány. Těžko říci, jak moc např. na telefonech. Nicméně v těchto zařízeních se spíše počítá s přístupem pomocí ActiveSync.

Patříme mezi Enterprise klienty a myslím, že pouze 64bit je velkým omylem. Navíc Exchange 2007 vyjde v době, kdy jediný dostupný „podvozek“ bude Windows 2003 Server 64bit, který má značné problémy. Myslíte, že firmy budou s radostí ihned nahrazovat nedávno kupované a jinak dostatečně silné stroje nebo přímo celé farmy, aby mohly nasadit Exchange 2007? Neustoupí nakonec Microsoft a stejně jako testovací nedá i konečnou verzi jako 32bit? (Petr Váňa)

Martin Pavlis: Nemohu souhlasit. Podle statistik, je podíl 64bitových serverů naprosto drtivý. Např. za loňský rok představují 88% prodeje! To, že na nich nakonec provozujete 32bitový systém je něco jiného. Nevím ani, co myslíte tím „značné problémy“. Tohle není klient, tohle je server, který by vám měl dodavatel dodat s kvalitními ovladači a pokud i aplikace budou x64, myslím, že žádný problém nepotkáte.

Takže si myslím, že většina vašich nových serveru je již 64bitových, aniž si to uvědomujete, stačí je tedy „pouze“ přeinstalovat.

32bitová verze nebude, resp. bude, ale pouze pro testovací účely bez možnosti licencování. Uvědomte si, prosím, důvody, které k tomu Microsoft vedly. 32bitová architektura již prostě nestačí. Jeden příklad za všechny. Microsoft provedl (v nezávislé laboratoři) testování identického prostředí na Exchange Serveru 32bit a x64 a úspora Input/Output (I/O) operaci na diskovém subsystému byla až 70%.

Aplikace mailbox limitů na serverech a následné problémy s ukládáním .pst souborů znamená, že ve větších firmách omezují velikost schránek na cca 100-200 MB na poštovní schránku a následně jsou uživatelé nuceni vytvářet .pst soubory. Ve smyslu bezpečnostních politik se však tyto soubory musí ukládat do domácího adresáře na souborovém serveru, což způsobuje další problémy. Máte nějaké lepší doporučené řešení? (Ladislav)

Martin Pavlis: Tato psychologie zůstala stále stejná. Jakmile uživatel naplní svoji kvótu, je jen na něm, co se staršími daty provede, kam a jakou formou si je zazálohuje. Nicméně z pohledu Exchange 2007 zde došlo k několika změnám, které mohou celou situaci změnit. Hlavni změnou je přechod na 64bitovou platformu a tím pádem větší množství adresovatelné paměti (Windows Server 2003 64bit umí až 18TB, aktuální HW umí maximálně 512GB). Spolu se stále klesající cenou za diskový prostor vám potom vzniká řešení, které mělo jako jeden z hlavních cílů limit na běžnou schránku uživatele okolo 2GB (oproti cca 200MB v Exchange 2003).

Pokud vám ani toto řešení nevyhovuje, existují řešení třetích stran, která mohou stará data ze schránky uživatele podle pravidel přesouvat. Nejprve do záložních databází na disku a posléze i na externí uložiště. Uživatel potom pouze vidi jinou ikonu u emailu, podle které pozná, zdali je e-mail v jeho schránce, či zdali byl někam přesunut. Takto se dají ze zpráv přesouvat i přílohy. Možností je mnoho. Jedná se ale o další software třetích stran. Placený. Samotný Exchange tuto problematiku neřeší.

Jak integrovaný Unified Messeging funguje pro hlas/fax? Jak se spravují hlasové a faxové schránky? Jak se odesílají faxy? Lze Exchange 2007 použít místo hlasových systémů v PBX, např. místo Cisco Unity? Lze jako IP PBX použít i Cisco CM Express? Lze očekávat podporu IP PBX ústředen i od jiných výrobců než Cisto? Pokud ano, tak jakých? (Josef Zilak)

Martin Pavlis: Unified Messaging můžete v Exchange 2007 používat pro příjem hlasových zpráv (hlasovou schránku), příjem faxu, ovládání poštovní schránku hlasem.

Zanechané hlasové/faxové zprávy máte ve schránce jako ostatní e-mailové zprávy (jen jsou odlišeny ikonou) a můžete s nimi nakládat dle vlastního uvážení.

Není podporováno odesílání faxu, pouze jejich příjem.

Stále potřebujete nějakou VoIP bránu, která následně pomocí SIP, RTP a T.38 komunikuje s Exchange Serverem.

Seznam podporovaných zařízení (včetně jejich odzkoušené konfigurace) naleznete zde: http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/exchange/pbx-partners.mspx.

Pokud vás tato problematika na platformě Microsoft zajímá hlouběji, doporučuji vám podívat se na produkt Live Communication Server.

Je plánováno začlenění Exchange 2007 do Small Business balíku? SBS 2003 bude asi potřebovat nástupce, ale je otázka, co do něj dát. (Pavel)

Martin Pavlis: Začlenění plánováno není. Důvodem je přechod Exchange Serveru na platformu x64, zatímco SBS servery jsou (zatím) pouze 32bitové. Další edice SBS bude tedy postavena až na Windows „Longhorn“ Server.

S MS Exchange jsem přišel do styku teprve nedávno, nicméně bych se chtěl zeptat, zda byl udělán nějaký pokrok v online defragmentaci? (Karel Z)

Martin Pavlis: Netuším, co máte pod termínem online defragmentace na mysli. Tento proces optimalizuje setřídění dat uvnitř databáze (a většinou se děje jednou denně) a nenapadá mne tedy, jak by z vašeho pohledu tato procedura mohla mít „žalostnou účinnost“.

Na konci tohoto procesu vám Exchange také zapíše do logu zprávu o tom, kolik je v databázi volného místa.

Možná se mýlím, ale mám z vaší otázky pocit, že jste měl asi na mysli pojem offline defragmentace, tedy fyzické zmenšení databáze na disku. Je to tak? Pokud ano, je faktem, že tento krok není příliš doporučovaný (vznikne nová databáze a tudíž se musí ihned udělat nová záloha), protože se tak musí dít v okamžiku, kdy je databáze offline a tím pádem pro uživatele nedostupná. O kolik se vám touto defragmenací databáze zmenší můžete zjistit pohledem do aplikačního logu, zpráva ID 1221.

Pane Pavlisi, proč nečtete své vlastní stránky? Těch překlepů a chyb... A spamu v komentářích... Víc než dosti, aby si člověk udělal obrázek o tom, jaký profesionál asi jste. (Vaše jméno a příjmení)

Martin Pavlis: V pořádku, váš názor vám neberu. Je normální, že ne každému jsem sympatický. Nicméně pokud byste se příště podepsal, vašeho názoru bych si mohl vážit mnohem více...

Diskuze (24) Další článek: I Opera dostává filtr proti phishingu

Témata článku: Microsoft, Exchange, Nová databáze, Nový klient, Salomon, Martini, Hlavní role, Martin, Microsoft Exchange, Poštovní schránka, Microsoft Outlook, Rychlá instalace, Značný problém, Silný trend, Plný komfort, Exchange Server, E-mailový klient, Hlasový systém, Nové pravidlo, Transport, Faxy, Možné řešení, Velký omyl, Klasický protokol, Nový Outlook


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF