Živě T-10: Windows CE a strach z dotyku

Před více než 10 lety byl zahájen vývoj kompaktního operačního systému, který byl určen pro jednoduchá zařízení. Přežije skrytý útok Linuxu v podobě Android OS nebo MeeGo?

Tajemný projekt Pegasus byl v laboratořích Microsoftu spuštěn již v roce 1995, přičemž úkolem vybraného týmu programátorů bylo vytvořit zcela nový systém včetně jádra, který by měl extrémně malé požadavky nejen na místo a paměť, ale také na výkon hardwarových komponent. Do týmu se postupně připojili vývojáři z velkých společností jako Compaq, HP, LG nebo Philips, kteří měli za úkol vytvořit několik zařízení, které budou s novým systémem kompatibilní a budou splňovat nastavené minimální požadavky. Mezi těmito požadavky byla například nutnost alespoň 2 MB operační paměti a 4 MB úložného prostoru.

Velikost zařízení neměla přesáhnout 15 × 10 × 2,5 cm a rozlišení displeje nesmělo být menší než 480 × 240. Prostředí mělo být uzpůsobeno pro ovládání stylusem, Microsoft totiž tento systém vyvíjel především pro malá kapesní zařízení.

Windows CE 1.0: Windows 95 po drastické dietě

Ke konci roku 1996 se objevila finální verze tohoto systému s oficiálním názvem Windows CE („Compact Edition“ nebo „Consumer Electronics“), jádro systému vyžadovalo pouze necelý 1 MB paměti. Microsoft tak disponoval systémem pro segment PDA (Personal Digital Assistant), mezi prvními přístroji se objevily například Casio A-10 nebo NEC MobilePro 200.

Prostředí bylo velmi podobnému desktopovému operačnímu systému Windows 95, nechyběla známá nabídka Start, ovládací panely, systém složek a podobně. K dispozici byl i základní balík kancelářských programů jako Excel nebo Word.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Verze 2.0 přinesla větší možnosti hardwaru a přizpůsobení, cílem už tak nebyly pouze kapesní zařízení (Handheld PC), ale i různé specializované přístroje, které slouží k určitému použití. S tím také souvisí podpora rozdílných procesorů, mezi kterými byly nejen x86 kompatibilní čipy (486 DX, Pentium) ale také ARM nebo MIPS (NEC). Vylepšená verze Windows CE 2.1 přinesla postupně další technologie z desktopového systému, jako TCP/IP, FAT32 nebo USB, objevil se také Internet Explorer (Pocket IE), který vycházel z desktopové verze 4.01.

Microsoft se v době druhé verze potýkal s řadou problémů, především v rámci definování rozměrů případných zařízení, respektive jejich rozlišení a způsobu ovládání. Systém se tak začal od původního určení pouze pro kapesní zařízení vyvíjet coby základní, ale konfigurovatelná platforma. Není proto divu, že se objevila specializovaná verze pro kapesní zařízení s názvem Pocket PC.

Windows CE 3.0 a Pocket PC 2000

V polovině roku 2000 Microsoft představil systém Pocket PC, který vycházel ze základu Windows CE, ale na jeho vývoji se podílel samostatný tým, který měl za úkol pracovat především na ovládacích prvcích a grafickém rozhraní, které by bylo v mobilním segmentu trhu konkurencí systému Palm OS, jež byl hojně používán právě v „PDA“ zařízeních.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čtvrtá verze Windows CE Net se objevila v roce 2002, krátce poté se objevila i nová verze Pocket PC 2003, již s oficiálním názvem Windows Mobile 2003. Tato verze přinesla implementaci například Bluetooth nebo TLS.

Asi nejznámější pátá verze, která je samozřejmě základem i Windows Mobile 5, přinesla velkou řadu nových technologií, mezi největší novinky patřilo upravené DirectX rozhraní pro práci s 3D grafikou nebo podpora RDP (vzdálená plocha). Pro dodatečnou úpravu různých částí systému měli vývojáři třetích stran mnohem větší možnosti, k dispozici bylo přes 2,5 milionu řádků zdrojového kódu, který mohl být modifikován.

Windows CE 6.0: větší otevřenost, multimédia

V roce 2006 se objevila šestá verze, která přinesla spoustu zásadních změn, přeprogramován byl kompletně celý kernel, odpadla tak většina omezení, například v podobě počtu souběžně běžících procesů (z 32 na 32 768 procesů). Systém se ještě více otevřel, nástroje umožnily výrobcům zařízení upravit systém podle svého v mnohem větším měřítku. Samozřejmostí byla mnohem širší podpora multimedií a doplnění nových technologií (WiFi šifrování WPA2, podpora exFAT atd.).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek


Na této verzi, konkrétně 6.0 R3, je založen i systém použitý v přehrávači Zune HD, stejně tak operační systém Windows Phone 7. I když je grafické prostředí kompletně předěláno a bylo tvořeno speciálně pro ovládání pomocí prstu, v základu je to stále Windows CE, který je samozřejmě vybaven podporou nejmodernějších technologií z dílen Microsoftu (například Silverlight) a také přizpůsoben na výkonnější hardware. Co se týče procesorů, největší vývoj se soustředí na ARM architekturu, která se v dnešních nenáročných zařízeních vyskytuje stále častěji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tak jde čas: Windows Mobile 5, 6.5 a Windows Phone 7
 

Android OS, MeeGo, iPhone OS

Microsoft nestačil dostatečně rychle reagovat na rostoucí popularitu dotykových zařízení a důsledkem je stále více nasazovaný operační systém Android OS od Googlu, který je od počátku programován pro ovládání dotekem. Na trhu se vyskytuje stále více zařízení založených na platformě ARM, pro kterou má sice Microsoft kompatibilní Windows CE, ale ty nemohou svým prostředím (natož podporou aplikací) konkurovat, alespoň co se týče multimediálních zařízení, které zažívají mezi uživateli rozmach.

Klepněte pro větší obrázek
Původní Intel Moblin

Na tento segment se vrhl také sám Intel se svým systémem Moblin (podporuje ARM i x86) založeným na silně upraveném Linuxu. V tomto roce se však spojil s Nokií a jejím novým systémem Maemo, společně tak vyvíjí takzvané MeeGo. Posledním „uzavřeným“ hráčem na poli operačních systému pro přenosná zařízení je samozřejmě Apple a jeho iPhone OS. Ten podobně jako Windows CE od Microsoftu, vychází ze silně ořezaného a upraveného desktopového systému MacOS, který byl upraven pro iPhone, iPod Touch a nově také iPad. V případě Applu je však situace jiná, systémy totiž nejsou určeny pro různé přístroje od různých výrobců, ale pouze pro výrobky od Applu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Android OS, iPhone OS, Maemo
 

 Co se týče „mobilního“ operačního systému pro různá malá a nenáročná zařízení, má Microsoft nejen velké zpoždění, ale také mnohem větší konkurenci než dříve. Osud Windows CE se tak v tomto pohledu nezdá příliš růžový. Jak to ale celé dopadne, na to si budeme muset ještě několik let počkat.

Diskuze (15) Další článek: Cyber clean: čistěte slizem (video)

Témata článku: Software, Microsoft, Historie, Šifrování WPA, Moblin, Různé segmenty, Pegasus, Malý tým, Různé systémy, Kompatibilní čip, Pocket, Dotyk, Velký rozmach, Dodatečný hardware, Zune, Různé prostředí, Specializovaná laboratoř, Ovládání stylus, Upravená verze, Windows Mobile, Tajemný projekt, Oficiální název, Velké zpoždění, Strach, Různé požadavky


Určitě si přečtěte

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji