Živě T-10: Windows CE a strach z dotyku

Před více než 10 lety byl zahájen vývoj kompaktního operačního systému, který byl určen pro jednoduchá zařízení. Přežije skrytý útok Linuxu v podobě Android OS nebo MeeGo?

Tajemný projekt Pegasus byl v laboratořích Microsoftu spuštěn již v roce 1995, přičemž úkolem vybraného týmu programátorů bylo vytvořit zcela nový systém včetně jádra, který by měl extrémně malé požadavky nejen na místo a paměť, ale také na výkon hardwarových komponent. Do týmu se postupně připojili vývojáři z velkých společností jako Compaq, HP, LG nebo Philips, kteří měli za úkol vytvořit několik zařízení, které budou s novým systémem kompatibilní a budou splňovat nastavené minimální požadavky. Mezi těmito požadavky byla například nutnost alespoň 2 MB operační paměti a 4 MB úložného prostoru.

Velikost zařízení neměla přesáhnout 15 × 10 × 2,5 cm a rozlišení displeje nesmělo být menší než 480 × 240. Prostředí mělo být uzpůsobeno pro ovládání stylusem, Microsoft totiž tento systém vyvíjel především pro malá kapesní zařízení.

Windows CE 1.0: Windows 95 po drastické dietě

Ke konci roku 1996 se objevila finální verze tohoto systému s oficiálním názvem Windows CE („Compact Edition“ nebo „Consumer Electronics“), jádro systému vyžadovalo pouze necelý 1 MB paměti. Microsoft tak disponoval systémem pro segment PDA (Personal Digital Assistant), mezi prvními přístroji se objevily například Casio A-10 nebo NEC MobilePro 200.

Prostředí bylo velmi podobnému desktopovému operačnímu systému Windows 95, nechyběla známá nabídka Start, ovládací panely, systém složek a podobně. K dispozici byl i základní balík kancelářských programů jako Excel nebo Word.

0001-desktop.gif 0004-startmenu.gif 0007-pexcel.gif
 

Verze 2.0 přinesla větší možnosti hardwaru a přizpůsobení, cílem už tak nebyly pouze kapesní zařízení (Handheld PC), ale i různé specializované přístroje, které slouží k určitému použití. S tím také souvisí podpora rozdílných procesorů, mezi kterými byly nejen x86 kompatibilní čipy (486 DX, Pentium) ale také ARM nebo MIPS (NEC). Vylepšená verze Windows CE 2.1 přinesla postupně další technologie z desktopového systému, jako TCP/IP, FAT32 nebo USB, objevil se také Internet Explorer (Pocket IE), který vycházel z desktopové verze 4.01.

Microsoft se v době druhé verze potýkal s řadou problémů, především v rámci definování rozměrů případných zařízení, respektive jejich rozlišení a způsobu ovládání. Systém se tak začal od původního určení pouze pro kapesní zařízení vyvíjet coby základní, ale konfigurovatelná platforma. Není proto divu, že se objevila specializovaná verze pro kapesní zařízení s názvem Pocket PC.

Windows CE 3.0 a Pocket PC 2000

V polovině roku 2000 Microsoft představil systém Pocket PC, který vycházel ze základu Windows CE, ale na jeho vývoji se podílel samostatný tým, který měl za úkol pracovat především na ovládacích prvcích a grafickém rozhraní, které by bylo v mobilním segmentu trhu konkurencí systému Palm OS, jež byl hojně používán právě v „PDA“ zařízeních.

0001-desktop (1).gif 0004-startmenu (1).gif

Čtvrtá verze Windows CE Net se objevila v roce 2002, krátce poté se objevila i nová verze Pocket PC 2003, již s oficiálním názvem Windows Mobile 2003. Tato verze přinesla implementaci například Bluetooth nebo TLS.

Asi nejznámější pátá verze, která je samozřejmě základem i Windows Mobile 5, přinesla velkou řadu nových technologií, mezi největší novinky patřilo upravené DirectX rozhraní pro práci s 3D grafikou nebo podpora RDP (vzdálená plocha). Pro dodatečnou úpravu různých částí systému měli vývojáři třetích stran mnohem větší možnosti, k dispozici bylo přes 2,5 milionu řádků zdrojového kódu, který mohl být modifikován.

Windows CE 6.0: větší otevřenost, multimédia

V roce 2006 se objevila šestá verze, která přinesla spoustu zásadních změn, přeprogramován byl kompletně celý kernel, odpadla tak většina omezení, například v podobě počtu souběžně běžících procesů (z 32 na 32 768 procesů). Systém se ještě více otevřel, nástroje umožnily výrobcům zařízení upravit systém podle svého v mnohem větším měřítku. Samozřejmostí byla mnohem širší podpora multimedií a doplnění nových technologií (WiFi šifrování WPA2, podpora exFAT atd.).

0005-start_menu.gif0005-controlpanel.gif  0006-control_panel.gif


Na této verzi, konkrétně 6.0 R3, je založen i systém použitý v přehrávači Zune HD, stejně tak operační systém Windows Phone 7. I když je grafické prostředí kompletně předěláno a bylo tvořeno speciálně pro ovládání pomocí prstu, v základu je to stále Windows CE, který je samozřejmě vybaven podporou nejmodernějších technologií z dílen Microsoftu (například Silverlight) a také přizpůsoben na výkonnější hardware. Co se týče procesorů, největší vývoj se soustředí na ARM architekturu, která se v dnešních nenáročných zařízeních vyskytuje stále častěji.

wm5_vs_wm6.gif wm65customizations.jpg WP7_SPBtheme.jpg
Tak jde čas: Windows Mobile 5, 6.5 a Windows Phone 7
 

Android OS, MeeGo, iPhone OS

Microsoft nestačil dostatečně rychle reagovat na rostoucí popularitu dotykových zařízení a důsledkem je stále více nasazovaný operační systém Android OS od Googlu, který je od počátku programován pro ovládání dotekem. Na trhu se vyskytuje stále více zařízení založených na platformě ARM, pro kterou má sice Microsoft kompatibilní Windows CE, ale ty nemohou svým prostředím (natož podporou aplikací) konkurovat, alespoň co se týče multimediálních zařízení, které zažívají mezi uživateli rozmach.

Intel-Moblin-OS.jpg
Původní Intel Moblin

Na tento segment se vrhl také sám Intel se svým systémem Moblin (podporuje ARM i x86) založeným na silně upraveném Linuxu. V tomto roce se však spojil s Nokií a jejím novým systémem Maemo, společně tak vyvíjí takzvané MeeGo. Posledním „uzavřeným“ hráčem na poli operačních systému pro přenosná zařízení je samozřejmě Apple a jeho iPhone OS. Ten podobně jako Windows CE od Microsoftu, vychází ze silně ořezaného a upraveného desktopového systému MacOS, který byl upraven pro iPhone, iPod Touch a nově také iPad. V případě Applu je však situace jiná, systémy totiž nejsou určeny pro různé přístroje od různých výrobců, ale pouze pro výrobky od Applu.

android.jpg ipad.jpg maemo.png
Android OS, iPhone OS, Maemo
 

 Co se týče „mobilního“ operačního systému pro různá malá a nenáročná zařízení, má Microsoft nejen velké zpoždění, ale také mnohem větší konkurenci než dříve. Osud Windows CE se tak v tomto pohledu nezdá příliš růžový. Jak to ale celé dopadne, na to si budeme muset ještě několik let počkat.

Diskuze (15) Další článek: Cyber clean: čistěte slizem (video)

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,