Živě T-10: nafouknutá bublina Y2K

Zhroucení veškeré infrastruktury, nefunkční přístroje i katastrofické scénáře. Tak vypadala podporovaná představa, na které se vydělalo spoustu peněz po celém světě.
Živě T-10: nafouknutá bublina Y2K

Lidé již od pradávna věřili na různé nadpřirozené věci, které si nedokázali nijak vysvětlit. Tato doba byla tak ideální pro různé šamany a další „odborníky“, kteří zajišťovali příchod deště či lepší úrodu a například zaručeně potvrzených konců světa bylo již tolik, že vám na jejich spočítání nebude stačit ani součet všech prstů členů Kelly Family. S příchodem moderní techniky se začalo vytvářet nové odvětví, které se v tomto ohledu podobá právě mystickým dovednostem, běžný člověk si bez daných znalostí nedokáže představit, jak vlastně pracuje počítač a už vůbec jak se tvoří program či jeho kód, což je oproti běžným profesím (práce s technikou, výroba surovin atd.) velmi odlišný a snadno zneužitelný stav.

Neznalostí a přirozeného strachu z neznámého se tak u lidí dalo hojně využít i v moderní době, tentokráte pod názvem Y2K.

Y2K: jak udělat z komára velmi přerostlého velblouda

Každý operační systém používá čas, stejně tak většina programů. Kvůli omezené paměti se u starších počítačů a programů šetřilo místem, údaj roku byl tak interpretován pouze jako poslední dvojčíslí, které se z 99 (1999) mělo na začátku roku 2000 změnit na 00 (1900) a způsobit tak možné problémy. I ty největší analytické společnosti na světě předpovídaly v nejlepším případě výpadky elektřiny, semaforů a dalších systémů.

Každý větší a složitější program obsahuje velkou spoustu chyb, které se v určité situaci mohou projevit a to různým způsobem. Na programátorech je tak postupně chyby odstraňovat, což můžeme vidět na řadě servisních balíčků a aktualizacích, které neustále vycházejí a netýkají se jen nových funkcí. Například takový tabulkový procesor Excel už při svém vývoji musel obsahovat známou chybu s rokem 1900, kvůli importu tehdejších tabulek Lotus 123, které ukládaly datum pomocí integeru, protože bylo tehdy k dispozici pouze 640K paměti (Joel Spolsky - My First BillG Review). Jak je vidět, kromě neznámých chyb, které jsou objeveny až časem (Hrubá chyba při počítání v Excelu 2007), se vyskytují i záměrné „optimalizace“, které jsou nutné z různých důvodů.

Problém data 00, který se kolem Y2K hojně rozpoutal, je tak jedním z tisíců a v drtivé většině tou nejmenší chybou, která nijak nesouvisí s kritickou součástí funkčností systému. Problémy se tak mohly vyskytnout u velmi starých, spíše muzejních počítačích a v zastaralých programech (například účetní programy a další), kde programátoři neopravili starý způsob zápisu. I když se u softwaru jednalo o jednoduchou chybu opravenou v některých případech i během minut (problém byl například u některých dat na webových stránkách, vytvořených pomocí jednoduchého javascriptu atp.), začalo se vytvářet povědomí o značné závažnosti tohoto problému, který může lidstvo vrátit takřka do doby kamenné.

Klepněte pro větší obrázek

Postupem času se tak vytvořila opravdu neskutečně velká „bublina“ o možných následcích, byly zřízeny speciální štáby, koordinační centra a další útvary, které se zabývaly pouze „řešením“ problematiky Y2K především ve vládních sektorech a systémech. Velké korporace utratily stamilióny dolarů na přípravu proti následkům Y2K a pyšně se pak chlubily různými certifikáty typu „Y2K Ready“, kterými mnohdy označovaly i své výrobky.

Za neznalost se platí

Nejvtipnějším faktem ale bylo také to, že se móda certifikátu „připraven pro Y2K“ začala šířit i mezi výrobky, které datum nijak nepoužívají nebo neřeší (pevné disky, klávesnice atd.). Nadneseně se dá říci, že mezi neznalými lidmi se tak začala šířit podivná panika téměř i o běžných spotřebičích, dotazy o připravenosti ledničky či videa na Y2K tak byly realitou.

Závažnější až katastrofické obavy byly ale velmi zcestné, myslet si, že bankovní sektor a převody peněz v roce 1999 pracují pouze s nějakým jednoduchým datem s pouhým dvojčíslím u roku, a že atomové elektrárny mají chlazení reaktoru závislé na nějakém neodladěném dvojčíslí data, je na pováženou. I přes to se v televizích a v médiích po celém světě objevovali „odborníci“, kteří vážně informovali o závažnosti a možných katastrofických událostech.

V případě běžných osobních počítačů a dalších programů tak byly normální „servisní Y2K balíčky“, které vám připravily počítač na Y2K, výjimkou nebyly ani dražší upgrady na určité programy. Zda se ve všech případech jednalo o skutečné opravy problémů s Y2K nebo jen o běžný update, by bylo na bližší zkoumání. V supermarketech byly k dostání i různá cd či diskety, které po spuštění připravily počítač na přechod do roku 2000. Pokud z vás někdo vlastní daný software a je schopen blíže popsat co obsahuje, určitě se podělte v diskuzi.

Za vše může Y2K

Oficiální datum se po celém světě postupně změnilo na 1. ledna 2000 a samozřejmě se nic nestalo (starší článek „Jak je možné, že se nic nestalo?“), a jak poznamenal Tomáš Holčík v článku „Chybovat je lidské, bohužel i u počítačů“, chyby a problémy jsou na denním pořádku (vlaky, automaty, počítače, stroje, programy atd.) po celém světě a tak jakákoli nefunkčnost byla na začátku roku 2000 přisuzována právě Y2K. Bylo to totiž jednoduché řešení jak snadno obelstít neznalého klienta a navíc si nechat připlatit za odstranění „Y2K“ chyby. Firmy, které na fenoménu Y2K vydělaly slušné peníze, se tak nechávaly slyšet, že právě důkladná příprava byl důvod, proč se nic nestalo. Přísloví stokrát omílaná lež (obzvláště v médiích) se nakonec stane pravdou, má v tomto případě něco do sebe. Jako jiné, podobně medializované a známé věci, i tento se vyskytl v seriálu Simpsonovi (230. díl) a v samostatném filmu Fenomén Y2K, kde se skutečně všechny tyto věci vyplnily, alespoň v kreslené a hrané podobě. 

Reklama společnosti Nike s tématem Y2K

Problém Y2K tak určitě existoval, ale jednalo se o „jednu chybu z tisíce“. Na druhou stranu měla kontrola nebo modernizace některých důležitých řídících a kontrolních systémů jistě opodstatněný důvod, která by bez fenoménu Y2K třeba neproběhla v takovém rozsahu a při níž se možná odstranily mnohé další chyby, které s Y2K vůbec nesouvisí a v budoucnu mohly způsobit skutečný problém.

Vyjde to opět s Y2K38?

A co nás čeká v budoucnu? Už se můžeme těšit na fenomén Y2K38, který nastane 19. ledna roku 2038. Stávající systémy (které tou dobou budou už v muzeu) případně i některé velmi staré stroje vybavené elektronickým datem, tak za 28 let možná ukážou špatně datum, tedy pokud je po tuto dobu nebudete nijak aktualizovat a za 28 let je budete stále používat. Spíše než o špatné datum, by se tak média možná měla zajímat o 300metrový asteroid Apophis, který si podle posledních měření stále drží slušnou pravděpodobnost srážky 1:250 000. Ale stejně jako u Y2K38, času je ještě dost.

Diskuze (57) Další článek: Zprávy Živě: Co se stalo v roce 2009

Témata článku: Moderní svět, Bublina, Různé důvody, Velký asteroid, Starý způsob, Kelly, Apophis, Zneužitelný člověk, Živě, Určitá doba, Moderní stroj, Různá móda, Skutečný problém, Nike, Výpadky paměti, Podivný program, Joel Spolsky, Reaktor, Oficiální datum, Simpson, Starý systém, Nafouknutá bublina, Starý počítač, Možný problém, Kelly Family, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 163

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize