Živě T-10: jak první iMac rozšířil USB

První Apple iMac způsobil revoluci nejen svým designem all-in-one počítače v monitoru, ale také se zasloužil o prosazení USB. +VIDEO

V roce 1997 se jeden ze tří zakladatelů společnosti Apple - Steve Jobs vrátil po téměř 12 letech zpět do této nadějné firmy a jeho perfekcionisticky revoluční povaha se opět začala projevovat. Zrušil vývoj nepříliš úspěšného počítače Macintosh Performa a začal činit. Přibližně za rok, konkrétně v květnu roku 1998, byl představen takt trochu revoluční počítač s názvem iMac a přízviskem G3.

iMac G3: počítač v monitoru

Domácnosti a kanceláře hyzdily šedé krabice s názvem PC a samostatné monitory všemožných značek. Revoluci tak způsobil první barevný (na výběr bylo velké množství barevných provedení) iMac G3, který byl takřka stejně velký jako běžné 15" monitory (381 × 381 × 435 mm), disponoval navíc i počítačem zabudovaným uvnitř a jeho hmotnost nepřesáhla 16 kg.

Klepněte pro větší obrázek

Nevšední design s průhledným krytem se v případě počítačů dalo považovat za skvost a tento iMac odstartoval novou éru společnosti Apple. Kromě oblého designu však disponoval i promyšlenými prvky, nechyběla totiž rukojeť pro snadné přenášení a všechny porty byly na jednom místě (skryté pod krytkou). Oblíbený iMac G3 si získal velkou popularitu právě kvůli designu a rozměrům, vyskytoval se také v řadě filmů a seriálů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní deska v iMacu G3

Apple iMac G3 v první verzi měl procesor PowerPC G3 na frekvenci 233 MHz, 32 MB operační paměti, grafickou kartu ATI Rage IIc (2 MB SGRAM) a dodával se s 4GB pevným diskem. Na přední straně se nacházela CD mechanika s rychlostí 24×, stereo reproduktory a výstup na sluchátka. Samotný 15" displej měl tehdy vysoké rozlišení 1 024 × 768.

(i)Nternet a USB

Písmeno „i“, které se vyskytuje ve slově iMac a nyní téměř ve většině produktů Applu, znamenalo tehdy stále oblíbenější pojem a místo - „internet“. Počítač byl totiž vybaven různými síťovými a komunikačními technologiemi, které v té době ještě nebyly tolik rozšířené a  většinou nikoli s těmito parametry. Pro připojení do sítě byl k dispozici ethernet s rychlostí 100 Mbit/s, který ještě mají dokonce i některé nejnovější netbooky/nettopy, nechyběl ani modem s rychlostí 33,6 kb/s. Nastavení připojení k Internetu v Mac OS 8.1 bylo mnohem jednodušší než na počítačích s operačním systémem Windows, tedy přesně ve stylu Applu.

Apple zvolil v případě iMacu výhradně, tehdy ještě nepříliš rozšířený, port USB coby hlavní propojovací rozhraní pro různá zařízení. Klasické počítače obsahovaly sériové, paralelní a další zastaralé porty a výrobci tak neměli potřebu nové rozhraní příliš upřednostňovat.

Klepněte pro větší obrázek

Nová myš „puk“ dodávaná k iMacu G3

USB bylo především určeno pro klávesnici a myš, to by ale nebyl Apple, aby na to nešel inovátorským pohledem. Klávesnice totiž obsahovala USB hub na obou stranách, k počítači tak vedl pouze jeden kabel a myš jste zapojili na levé či pravé straně klávesnice, dle orientace ruky. Tento systém je u drátových modelů používán dodnes.

Klepněte pro větší obrázek

Počet zařízení využívající USB díky tomu neustále rostl a stal postupně standardem i v oblasti běžných počítačů. Apple je znám brzkým nasazováním moderních technologií, v novějších verzích iMacu bylo k dispozici WiFi a v době, kdy většina počítačů začala teprve objevovat rychlý standard 802.11g, Apple již disponoval rychlejší 802.11n (300 Mb/s).

Další revize iMacu G3, postupně uváděné až do roku 2001 (prodej skončil v roce 2003), měly výkonnější procesory a lepší parametry ve všech oblastech (žádné ventilátory, FireWire, DVD-ROM). Nově také disponovaly slot-in mechaniku, jak jste mohli vidět v posledním díle pořadu Týden Živě s Honzou a Davidem.

Apple a Light Peak: minulost se opakuje?

Vliv nasazení USB na počítačích Apple a následné rozšíření vypadá zajímavě i z pohledu připravovaného optického rozhraní Light Peak od Intelu, které má možnost nahradit většinu metalických kabelů a rozhraní. Dle nepotvrzených zpráv chce totiž Apple toto rozhraní použít pro své portfolio co nejdříve, což by mohlo opět zrychlit jeho rozšíření a konečně zjednodušit připojování monitorů a další periférií, u kterých lze využít vysokou přenosovou rychlost až 10 Gb/s.

Klepněte pro větší obrázek

Vidina „jednoho portu/kabelu, který vládne všem“ je sice pěkná, ale nastupující USB 3.0 a výroba metalických kabelů bude v praxi asi vždy levnější, než v případě optických vláken. Pokud se ale toto rozhraní dostatečně rozšíří, cena portů i speciálních tenkých optických kabelů může klesnout velmi nízko, podobně jako to Intel předvedl s jeho SSD nebo Atom platformou.

Video

Díky Youtube se můžete vrátit zpět do minulosti a podívat se na oficiální záznam uvedení počítače iMac G3, který měl na starost nikdo jiný než samotný Steve Jobs:

Diskuze (64) Další článek: Microsoft Developer Days 2009: přijďte na vývojářskou konfereci

Témata článku: Hardware, USB, iMac, Průhledný kryt, Zastaralé zařízení, Peak, Rukojeť, Díl pořadu, ATI Rage IIC, USB klávesnice, Drátový model, AMT, První imac, USB kabely, Živě, SGRAM, Brzké rozšíření, Metalický kabel, ATI Rage, Většina počítačů, Mini netbooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 16

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X