Živě T-10: Apple Newton aneb předchůdce iPhonu

Ke konci minulého tisíciletí skončila výroba prvního PDA od Applu na světě - Newton MessagePad. Jaký byl a proč neuspěl, se dozvíte v článku.

Vývoj platformy Newton byl Applem odstartován již v roce 1989, cílem bylo uvést zařízení včetně software a operačního systému, které by neslo označení PDA (Personal Digital Asssistant), tedy jakýsi menší a přenosný notebook s dotykovou obrazovkou maximálně o velikosti listu papíru, ovládaný pomocí pera. Výroba byla po pěti letech prodeje nakonec 27. února roku 1998 ukončena, proč a jak se brzy dozvíte.

Apple Newton: MessagePad s inteligencí

Překotný a náročný vývoj plánovaného a posléze zrušeného tabletu se nakonec začal vyvíjet směrem k menšímu zařízení – PDA, které mělo poskytnout alespoň částečný komfort a možnosti jako stolní počítače, ale mělo vydržet na baterii dlouhou dobu. V roce 1993 byl uveden Apple Newton MessagePad, který brzy běžel na novějším operačním systému Newton OS 2.0 s podporou rozpoznávání psaného písma (technologie na bázi rozpoznání celého slova včetně postupného učení), které bylo v předchozí verzi velmi rozporuplné, chybové a dostalo se do konce do jednoho dílu seriálu The Simpsons. Psaní však probíhalo i pomocí softwarové QWERTY klávesnice, kterou známe i z dnešních přístrojů.

Klepněte pro větší obrázek

Tehdejší omezený výkon a paměť byly pro programátory značně omezující a i samotné naprogramování rozpoznávání různých stylů písma byl velký oříšek. Vývoj tohoto zařízení i softwaru postihla i sebevražda jednoho z programátorů, inženýři a programátoři totiž kvůli termínům pracovali obvykle 15 až 20 hodin denně, což se začalo projevovat na psychice většiny zaměstnanců.

První verze přístrojů Apple Newton (MessagePad) obsahovaly procesor ARM 610 RISC s frekvencí 20 MHz, 640 kB RAM (4 MB ROM) a byly vyráběny v Japonsku společností Sharp. Rozlišení pouze černobílého displeje bylo 336 × 240, novější modely měly displej 480 × 320 i s podsvícením a 16 odstíny šedé. Ostatní výrobci však uvedli i vlastní zařízení, které měly stejný operační systém Newton, který byl kompatibilní (synchronizace, kopírování či záloha dat) s tehdejším operačními systémy Mac OS, Amiga OS, Unix, Linux i Windows.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Systém byl na tu dobu velmi vyspělý a dokonce zvládal i „inteligentní“ úkony, mezi kterými bylo například rozeznání datum či času v emailu, které nabídl k uložení do kalendáře. Prostředí i ovládání systému bylo velmi propracované, přirozené a v mnoha ohledech revoluční, nechyběly různá rychlá gesta pro rychlejší výmaz textu, kopírování, kreslení přesných geometrických tvarů a podobně.

Klepněte pro větší obrázek 
Původní logo Apple, podle zobrazeného Newtona byl pojmenován i systém

Základní aplikací byly „Notes“ tedy takový poznámkový blok, který však disponoval řadou možnosti i pro plánování jednotlivých úkolů (podobně jako dnešní „To-Do“ plánovače). Nechyběly aplikace jako kalendář, kontakty, emailový klient a dokonce byl k dispozici i základní webový prohlížeč NetHopper.

Klepněte pro větší obrázek

Systém si poradil s různými formáty dokumentů a podporoval i landscape mód zobrazení. K počítači se připojoval pomocí Mini-DIN 8 konektoru (série MessagePad 100), ve vylepšených modelech se pak objevil propertiální konektor „Newton InterConnect“, který byl však pohřben spolu s posledním modelem. Několik přístrojů MessagePad bylo také možné propojit bezdrátově pomocí IrDA, což bylo tehdy něco nevídaného.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K dispozici byl landscape mód, zásuvné karty nebo přídavná klávesnice

Vestavěný PC Card slot umožňoval připojení ethernet karty, pomocí paralelních adaptérů zvládnul díky podpoře v operačním systému také posílat faxy nebo tisknout. Základní MessagePad byl napájen čtyřmi AAA bateriemi (později AA), které byly schopny udržet přístroj v provozu až 30 hodin.

Pět let (ne)stačilo

A proč byl prodej a výroba tohoto slibného zařízení po pěti letech nakonec ukončena? Velké počáteční problémy s novými technologiemi (špatná pověst z prvních verzí se pomalu napravovala), drahý vývoj a vysoká cena nakonec znamenaly velké mínus oproti konkurenci, tato divize tak byla pro Apple spíše ztrátovou záležitostí. Dalo by se ale také říci, že toto zařízení předběhlo svou dobu. Apple ale dnes zažívá opět úspěch, a to nejen v divizi osobních počítačích, ale především u dalších zařízení jako hudební přehrávače iPod či nejnovější počin v podobě iPhonu.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání historie se současností

Připravovaný první Tablet od Applu je tak novým zrozením Newton konceptu, který měl Apple v plánu již před téměř 30 lety. Není proto překvapením, že Apple v září opět přizval do svých řad bývalého vývojáře Newton systému – Michaela Tchao. Apple se zřejmě poučil ze svých chyb, a podobně jako u iPhone, chce opět představit produkt, který bude v mnoha ohledech několik let před konkurencí, i když se jedná o zařízení, které už je na trhu vlastně dávno.

Video

Pokud ještě neznáte Apple Newton respektive ani poslední MessagePad 2100, určitě si prohlédněte ukázku, co vlastně systém již tehdy dovedl s pomalým procesorem a velmi malou pamětí. Některé funkce nemají ani nejnovější mobilní přístroje s různými operačními systémy, které dnes dávají přednost spíše designu nad použitelností.

Pro vyšší kvalitu přepněte na HQ

Otázka do diskuze: Jaký byl váš první kapesní počítač?

Diskuze (17) Další článek: ATI Radeon HD 5970: nejsilnější dvojitý úder od AMD

Témata článku: Hardware, iPhone, Qwerty klávesnice, Velký oříšek, Drahý vývoj, Tehdejší doba, Živě, Náročný vývoj, Dnešní přístroj, Špatná pověst, Newton OS, Nejnovější počin, MessagePad, The Simpsons, New, APP, Přesný tvar, První iPhone, Apple Newton, Zrušení výroby, Newton, Apple, Různé systémy, IrDA, Postupné učení, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize