Živě T-10: Apple Newton aneb předchůdce iPhonu

Ke konci minulého tisíciletí skončila výroba prvního PDA od Applu na světě - Newton MessagePad. Jaký byl a proč neuspěl, se dozvíte v článku.

Vývoj platformy Newton byl Applem odstartován již v roce 1989, cílem bylo uvést zařízení včetně software a operačního systému, které by neslo označení PDA (Personal Digital Asssistant), tedy jakýsi menší a přenosný notebook s dotykovou obrazovkou maximálně o velikosti listu papíru, ovládaný pomocí pera. Výroba byla po pěti letech prodeje nakonec 27. února roku 1998 ukončena, proč a jak se brzy dozvíte.

Apple Newton: MessagePad s inteligencí

Překotný a náročný vývoj plánovaného a posléze zrušeného tabletu se nakonec začal vyvíjet směrem k menšímu zařízení – PDA, které mělo poskytnout alespoň částečný komfort a možnosti jako stolní počítače, ale mělo vydržet na baterii dlouhou dobu. V roce 1993 byl uveden Apple Newton MessagePad, který brzy běžel na novějším operačním systému Newton OS 2.0 s podporou rozpoznávání psaného písma (technologie na bázi rozpoznání celého slova včetně postupného učení), které bylo v předchozí verzi velmi rozporuplné, chybové a dostalo se do konce do jednoho dílu seriálu The Simpsons. Psaní však probíhalo i pomocí softwarové QWERTY klávesnice, kterou známe i z dnešních přístrojů.

Klepněte pro větší obrázek

Tehdejší omezený výkon a paměť byly pro programátory značně omezující a i samotné naprogramování rozpoznávání různých stylů písma byl velký oříšek. Vývoj tohoto zařízení i softwaru postihla i sebevražda jednoho z programátorů, inženýři a programátoři totiž kvůli termínům pracovali obvykle 15 až 20 hodin denně, což se začalo projevovat na psychice většiny zaměstnanců.

První verze přístrojů Apple Newton (MessagePad) obsahovaly procesor ARM 610 RISC s frekvencí 20 MHz, 640 kB RAM (4 MB ROM) a byly vyráběny v Japonsku společností Sharp. Rozlišení pouze černobílého displeje bylo 336 × 240, novější modely měly displej 480 × 320 i s podsvícením a 16 odstíny šedé. Ostatní výrobci však uvedli i vlastní zařízení, které měly stejný operační systém Newton, který byl kompatibilní (synchronizace, kopírování či záloha dat) s tehdejším operačními systémy Mac OS, Amiga OS, Unix, Linux i Windows.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Systém byl na tu dobu velmi vyspělý a dokonce zvládal i „inteligentní“ úkony, mezi kterými bylo například rozeznání datum či času v emailu, které nabídl k uložení do kalendáře. Prostředí i ovládání systému bylo velmi propracované, přirozené a v mnoha ohledech revoluční, nechyběly různá rychlá gesta pro rychlejší výmaz textu, kopírování, kreslení přesných geometrických tvarů a podobně.

Klepněte pro větší obrázek 
Původní logo Apple, podle zobrazeného Newtona byl pojmenován i systém

Základní aplikací byly „Notes“ tedy takový poznámkový blok, který však disponoval řadou možnosti i pro plánování jednotlivých úkolů (podobně jako dnešní „To-Do“ plánovače). Nechyběly aplikace jako kalendář, kontakty, emailový klient a dokonce byl k dispozici i základní webový prohlížeč NetHopper.

Klepněte pro větší obrázek

Systém si poradil s různými formáty dokumentů a podporoval i landscape mód zobrazení. K počítači se připojoval pomocí Mini-DIN 8 konektoru (série MessagePad 100), ve vylepšených modelech se pak objevil propertiální konektor „Newton InterConnect“, který byl však pohřben spolu s posledním modelem. Několik přístrojů MessagePad bylo také možné propojit bezdrátově pomocí IrDA, což bylo tehdy něco nevídaného.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K dispozici byl landscape mód, zásuvné karty nebo přídavná klávesnice

Vestavěný PC Card slot umožňoval připojení ethernet karty, pomocí paralelních adaptérů zvládnul díky podpoře v operačním systému také posílat faxy nebo tisknout. Základní MessagePad byl napájen čtyřmi AAA bateriemi (později AA), které byly schopny udržet přístroj v provozu až 30 hodin.

Pět let (ne)stačilo

A proč byl prodej a výroba tohoto slibného zařízení po pěti letech nakonec ukončena? Velké počáteční problémy s novými technologiemi (špatná pověst z prvních verzí se pomalu napravovala), drahý vývoj a vysoká cena nakonec znamenaly velké mínus oproti konkurenci, tato divize tak byla pro Apple spíše ztrátovou záležitostí. Dalo by se ale také říci, že toto zařízení předběhlo svou dobu. Apple ale dnes zažívá opět úspěch, a to nejen v divizi osobních počítačích, ale především u dalších zařízení jako hudební přehrávače iPod či nejnovější počin v podobě iPhonu.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání historie se současností

Připravovaný první Tablet od Applu je tak novým zrozením Newton konceptu, který měl Apple v plánu již před téměř 30 lety. Není proto překvapením, že Apple v září opět přizval do svých řad bývalého vývojáře Newton systému – Michaela Tchao. Apple se zřejmě poučil ze svých chyb, a podobně jako u iPhone, chce opět představit produkt, který bude v mnoha ohledech několik let před konkurencí, i když se jedná o zařízení, které už je na trhu vlastně dávno.

Video

Pokud ještě neznáte Apple Newton respektive ani poslední MessagePad 2100, určitě si prohlédněte ukázku, co vlastně systém již tehdy dovedl s pomalým procesorem a velmi malou pamětí. Některé funkce nemají ani nejnovější mobilní přístroje s různými operačními systémy, které dnes dávají přednost spíše designu nad použitelností.

Pro vyšší kvalitu přepněte na HQ

Otázka do diskuze: Jaký byl váš první kapesní počítač?

Témata článku: Hardware, iPhone, Newton, Qwerty klávesnice, The Simpsons

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš Kracík 8. 4. 2012 19:56:49
    Myslím že MessagePad 2100 vypadá skvěle já bych ho hned bral a ktomu se mi...
  • Jiří Blaha 19. 11. 2009 23:08:22
    No tak přesně tenhle kousek byl moje první zkušenost s IT. Newtona jsem...
  • Ron.Jeremy 19. 11. 2009 21:47:38
    Měl jsem jako první PDA zařízení Sharp ExpertPad PI-7000, tedy v podstatě...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Dnes | David Polesný | 23

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky