Živé hledání dva.nula

Svého času byl kolem vyhledávání Windows Live velký povyk. Google se měl třást strachy. Microsoft však představil službu, jejíž vývoj trvá a trvá. Bude líp.

V úterý příštího týdne, 25. září 2007, pořádá Microsoft uzavřenou konferenci zvanou Searchification. Jejím účelem bude především představení inovací ve službách Windows Live, zejména pak v samotném vyhledávacím stroji a prezentaci výsledků.

Měl převálcovat Google, ale nějak to zatím nevyšlo

Když se před časem Microsoft rozhodl pustit se do boje o online vyhledávání a transformovat vyhledávací služby portálu MSN.com do služeb i samostnatného webu Windows Live, vypadalo to na velký zlom v celém tomto segmentu IT byznysu. Na trhu se totiž objevil staronový hráč s kompletně novými ambicemi.

Ti nejodvážnější analytici tvrdili, že vyhledávač Windows Live bude závažnou konkurencí pro identické služby Google. Microsoft představil silný produkt; Jak po stránce indexovacích schopností a relevance podání výsledků, tak po stránce inovací v nabídce funkcí.

Je tomu vlastně téměř přesně rok, co i na českých podzimních TechNet konferencích MVP (Microsoft Most Valuable Professional) Martin Zugec [1, 2, 3] a další řečníci nadšeně prezentovali nad novinkami služeb Windows Live. Tehdy šlo jistě o pozoruhodné nové služby, jenže... Pomineme-li vývoj nových služeb (Live Hotmail, Live Spaces, Live OneCare a mnohé další), které se samotným vyhledáváním nesouvisí, pokročily služby portálu Windows Live jen velmi málo.

Celá sada online nástrojů Windows Live se ve skutečnosti neustále proměňuje, transformuje, jakoby ani neměla ucelenou koncepci vývoje. Naprostá většina jejích součástí jsou pak skvělé a inovativní produkty, které dokáží uživatele oslovit. Namátkou nabízím řečnickou otázku: Dohnala již služba Google Images skvělé AJAXové Live Images?

Všechny však trpí až chronickou bolestí vývoje v Microsoftu (a ostatně jakékoli jiné velké společnosti): Vyvíjí se totiž nesmírně pomalu a jsou přitom provázeny dalšími a dalšími odklady.

Live Search 2.0

Všechnu kritiku na pomalý vývoj tu ale nesnášíme jen tak. Zmíněná konference Searchification se totiž má zaměřit na prezentaci inovací ve vyhledávači Live.com, je tudíž jasné, že nějaké podstatné inovace Microsoft konečně opravdu připravil. Naštěstí se zřejmě v Redmondu nemohou dočkat ostrého spuštění novinek a tak měli již někteří uživatelé možnost si nové Live Search osahat osobně. V tuto chvíli nemůžeme čtenářům poradit, jak se k nové verzi dostat, sami jsme ji ještě na živo neviděli ani jsme k ní nenašli spolehlivou cestu.

Server LiveSide, který se službám Microsoft Windows Live věnuje, přišel již s několika obrázky a stručným představením nového vyhledávače. Čeho se tedy, za předpokladu že česká verze nebude mít opět zásadní zpoždění (a nebude proto opět funkčně zaostalá), dočkáme?

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Srovnejte starou a novou verzi vyhledávače Live.com

Na první pohled si všimneme přesunu vyhledávacího formuláře z barevné hlavičky stránky přímo do prostoru jejího obsahu. V jejím původní místě nyní vidíme odkazy na další služby Live.com. Z malého snímku obrazovky však nelze vyčíst více, než že druhým odkazem je Hotmail a posledním OneCare.

Spolu s vyhledávacím formulářem se níže přeunula i nabídka See also nabízející vyhledání stejného dotazu mezi indexovanými obrázky, videi, v mapách, na portálu MSN a další. Je trochu škoda, že v nové verzi ztratila nabídka See also svůj líbivý grafický kabátek.

Sponzorované odkazy o svou prominentní pozici pochopitelně nepřišly. Hned pod nimi však najdeme zásadní novinku. Live Search totiž bude podporovat vyhledávání produktů. Informace jsou zřejmě převzaty ze systému MSN Shopping. Obsahují náhledový obrázek, hodnocení, název produktu a cenové rozpětí, v němž je možno výrobek pořídit.

Rozkliknutí některého z odkazů na konkrétní produkt zobrazí detailní informace. Získáme tak stručný popis, uživatelské recenze a rovněž podrobná procentuelně vyjádřená hodnocení všech možných parametrů výrobku. Posuďte sami na následujícím obrázku. Je jen škoda, že s českou verzí téhož se setkáme jen velmi nepravděpodobně.

Klepněte pro větší obrázek

Koncept podání výsledků při hledání nějaké populární osobnosti hledal inspiraci u konkurenčního Googlu. Live Search totiž nově také zobrazuje nad všemi výsledky obrázky dané celebrity. Opět nabízíme dvojici obrázkoů pro srovnání, tentokrát však nový Live.com a tentýž dotaz vyhledaný Googlem.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Ani u těchto výsledků samozřejmě nechybí odkazy na vyhledání obrázků, videí a dalšího obsahu. A právě videa jsou v novém vyhledávači zvláštní kapitolou. Microsoft na jejich podpoře významně zapracoval.

Nechá-li si uživatel vyhledat videa, získá graficky atraktivní seznam nalezeného obsahu. Unikátní je však možnost náhledu. Pro rychlé prohlédnutí videa nad ním stačí podržet kurzor. Okamžitě se, podobně jako se u obrázků zjevují náhledy, začne přehrávat náhled videa. Tím se významně ušetří čas při hledání konkrétního kousku.

Nejen rozhraní, ale i jádro

Byla by to chudá nová verze vyhledávače, kdyby se vylepšilo jen a pouze uživatelské rozhraní. Úpravy tak nastaly i v samotném vyhledávacím stroji. Ten nově vrací výrazně větší množství výsledků. Na výše testovaný fotoaparátový dotaz vrací starý Live.com zhruba čtyři miliony nalezených stránek, zatímco chystaná verze se chlubí rovnou čtyřiašedesáti miliony.

Pro posouzení kvality vyhledávače však přeci jen množství výsledků v řádu milionů není nijak určující. Jen málokterý uživatel se někdy vůbec podívá na druhou stranu výsledků. Mnohem podstatnější tudíž je schopnost výsledky správně seřadit dle relevance. S tou měla služba Live Search vždy problémy. Abychom poznali změnu, musíme si počkat na novou verzi.

Diskuze (44) Další článek: Unicorn College vypisuje termín přijímacího řízení na 24.9.2007

Témata článku: Google, Microsoft, Windows, Chystaná verze, Hotmail, Most Valuable, Ostré spuštění, Google Images, Verze vyhledávače, Online vyhledávání, Staré video, Search, Živě, Celá sada, Relevance, Možný parametr, Skvělý výsledek, Silný produkt, Shopping, Náhledový obrázek, Live, Nová služba, Zásadní inovace, Starý uživatel, Hledání


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu