Živě 2000: První zkušenosti s Windows XP i Mac OS X

  • V listopadu 2000 jsme konečně mohli otestovat betaverzi Windows XP
  • S novým systémem přišel i Apple
  • Na scénu poprvé zamířily procesory Pentium 4

Připomeňte si, co se odehrávalo v roce 2000. Rázem si uvědomíte, že se za těch 15 let pohnul vývoj v IT neuvěřitelně rychle dopředu.

Na Živě jsme před patnácti lety psali o podobných tématech jako v současnosti. Převažovaly novinky z Windows, zajímal nás exotický Apple a očekávali jsme příchod nového hardwaru. Listopad 2000 se nesl především v duchu tehdejší počítačové výstavy Comdex, na které svoje nové produkty představovaly i společnosti jako Intel, Dell nebo VIA. Před patnácti lety se tam navíc objevily nové procesory, které znamenaly malou revoluci.

V naších výletech do minulosti se také rádi vracíme k tehdejším komentářům týkajících se vývoje českého internetu a technologií obecně. Kromě dlouho startujícího počítače, hlášky Nyní můžete počítač bezpečně vypnout a ječícího modemu si tak snadno uvědomíme, že to není tak dávno, co byl internet ještě kratochvílí pro vyvolené.

Mac OS poprvé s X

Když na konci roku 1996 Apple koupil Jobsův NeXT, kromě nového šéfa získal především operační systém NeXTSTEP. Ten si tehdejší vedení vybralo na úkor populárního BeOS, který vyvíjel taktéž bývalý zaměstnanec a šéf Applu Jean Louse Gassée. Nástupce jablečného systému však nakonec vzniknul právě spojením NeXTSTEPu a Mac OS.

V listopadu 2000 jsme poprvé okusili první veřejnou betaverzi Mac OS X a s ní i nové prostředí Aqua. To v sobě sloučilo vzhled obou systému, avšak mnohé tradiční prvky z Maců postrádalo. Při prvním použití však zaujalo především bohaté grafické rozhraní, které bylo velkým posunem od trochu nudného a zastaralého Mac OS.

Klepněte pro větší obrázek
První verze Mac OS X kombinovala prvky z předchozího Mac OS i ze systému NeXTSTEP

Asi největší změnou oproti předchozí verzi však byla jednoznačně stabilita systému. Ta přišla díky nové architektuře, která stavěla na unixovém jádru Mach s pokročilým multitaskingem. A pokud se nejednalo o starší aplikace, určené pro bývalou verzi systému, překonával nový systém Applu stabilitou i Windows 2000.

Vtipnou však rozhodně byla forma distribuce. Zájemci o testování si betaverzi systému museli zakoupit za necelých třicet dolarů.

Převratná kostka bez úspěchu

Kromě prvních dojmů z Mac OS X se také na Živě objevila první recenze bájné kostky – Macu Cube. Počítač, který si vymazlili Jobs s Ivem tak trochu navázal na počítače, jenž chtěl produkovat Jobs v NeXTu. Kromě toho však přinesl mnoho inovací, externí zdroj a také velmi tichý chod s ne příliš efektivním chlazením.

Klepněte pro větší obrázek
Mac Cube byl revoluční vzhledem, konstrukcí, dodávaným příslušenstvím a také velmi vysokou cenou. Nedařilo se mu i vinou praskajícího akrylátu

Mac Cube zaujal především odvahou. Apple umožňoval rozšířit počítač jen o paměť, grafiku a bezdrátovou kartu AirPort v PCMCIA. Kromě běžného VGA obsahoval i speciální konektor ADC (Apple Display Connector), který umožňoval k počítači připojit monitor s USB hubem a dokonce jej i napájet.

Nevídanou kvalitu také přinesly reproduktory, z nichž každý disponoval výkonem 10 W. Výrobu si objednal Apple u Harman Kardon – tradičního výrobce zvukových zařízení. Dnes si již můžeme pouze povzdechnout nad tím, na co vše nalepí výrobci kvalitních reproduktorů svoje logo – především pak v případě notebooků.

Ačkoliv byl Mac Cube v mnohém převratný, z hlediska prodejů znamenal pro Apple průšvih. Nejvíc kritiky si vysloužil především vysokou cenou, která v době vydání naší recenze byla v přepočtu 103 700 Kč. Druhým problémem byly praskliny, které se vinou velkého zahřívání objevovaly na akrylátovém obalu. Apple proto ukončil výrobu o necelý rok později – v červenci 2001.

Testujeme XPéčka

Kromě beta verze Mac OS X však v listopadu vyšla i testovací verze hlavního konkurenta. Tehdy byl označován kódovým jménem Whistler a my jsme jej o rok později přijali pod názvem Windows XP. Sliboval především propojení multimediálních funkcí Windows Me a použitelnosti Windows 2000. Microsoft tehdy mluvil především o značném polepšení pro uživatele Windows 95 a 98, ve srovnání s Windows 2000 si rozsahem upgradu očividně nebyl jistý.

Klepněte pro větší obrázek
Že vám tenhle systém něco připomíná? Ano, je to první verze Windows XP s kódovým označením Whistler (zdroj: WinSuperSite.com)

Betaverze byla dostupná hned v několika verzích a kromě běžné spotřebitelské edice Microsoft připravil i verzi pro 64bitové procesory. V té době je však měl pouze Intel a nazýval je Itanium. V nabídce Intelu je mimochodem v moderní generaci najdete ještě teď. Se svou specifickou paticí, šestnácti vlákny a TDP na hodnotě 170 W patří do specializovaných strojů.

Líbí se nám také hodnocení budoucího Windows XP. Pro uživatele tehdejších dvoutisícovek se mělo jednat jen o větší update, podobně jako byl třeba ten z Windows 8 na 8.1. V roce 2000 však nikdo nemohl tušit, že jej za patnáct let bude v Česku stále používat 8 % uživatelů.

Premiéra Pentia 4

Jaro 2000 se neslo v duchu soupeření o procesor s frekvencí jednoho gigahertzu. Za půl roku se však mluvilo o novém tématu – Intel totiž ukázal nový procesor rodiny Pentium, tentokrát s označením 4. Ten měl nahradit zastaralé Pentium 3, které pomalu začalo ztrácet na konkurenční Athlony od AMD.

Klepněte pro větší obrázek
První Pentium 4 běželo na taktu 1,4 GHz a používalo patici s 423 piny

První dva modely procesorů s označením Willamette do patice 423 měly pracovní frekvence 1,4 GHz a 1,5 GHz. Pro výrobu sloužil 180nm výrobní proces. Typickou byla také vysoká cena, která se tehdy uváděla jako velkoobchodní při odběru jednoho tisíce kusů. U prvních dvou modelů to tehdy bylo 644 dolarů a 819 dolarů.

Pravděpodobně největší náskok před konkurencí z AMD si procesory Pentium 4 vybudovaly v době, kdy bylo využíváno jádro Prescott (rok 2004). Intel tehdy spoléhal na co možná nejvyšší takt a mnozí si jistě vzpomenou na procesory s frekvencí 3,8 GHz. Masovou výrobu čtyřgigahertzových modelů nakonec Intel zrušil. Tento hon za vysokou frekvencí se však podepsal na velmi vysokém příkonu a souvisejícími problémy s uchlazením procesů. Není proto divu, že se v té době začaly poprvé ve velkém používat alternativní chladiče procesorů.

Comdex: zrod DDR SDRAM pro notebooky

V úvodu jsme zmínili, že hlavním tahákem listopadu 2000 byla výstava Comdex. Kromě nové oceněné grafiky Nvidia GeForce2 Go nebo čipsetů VIA Apollo jsme tehdy poprvé spatřili operační paměti pro notebooky ve formátu, který známe dnes. Na Comdexu se totiž poprvé objevily paměti SO-DIMM DDR, z nichž se postupně vyvinuly až dnešní SO-DIMM DDR4.

V souvislosti se zvyšujícími se energetickými nároky procesorů se na Comdexu také objevilo několik výrobců hladičů. K těm nejznámějším tehdy rozhodně patřil Titan, který předvedl monstrum TTC-MT1AB pro procesory AMD Duron (Socket A) i Pentia 3 (PGA).

Klepněte pro větší obrázek
Ačkoliv to není zcela patrné, chladič Titan používal dva ventilátory, navíc s velmi vysokými otáčkami. Chladil procesory Duron i Pentium 3

Ten byl zajímavý především tím, že obsahoval hned dva větráky. V kombinaci s jejich malým průměrem a maximálními otáčkami 3200 ot./min. si ani nechceme představovat jeho hlučnost.

Témata článku: Microsoft, Apple, Historie, Intel, macOS (OS X), Windows XP, Tipa, Notebooky bez os, Kvalitní reproduktor, Harman, Cube, Necelý rok, Airport, Harman Kardon, Titan Xp, Reproduktor, Tichý chod, Titan, Mach, Otáčka, První zkušenost, První verze, Aqua, První použití, Efektivní takt

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 17

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji