Živě 2000: před patnácti lety se zrodily herní legendy

V březnu jsme poprvé spatřili Xbox a na trh se dostal rekordní Playstation 2. Konkurencí tehdy byla Sega, Nintendo a tak trochu i Apple. Kromě toho vývojáři objevovali hlasové ovládání.
Živě 2000: před patnácti lety se zrodily herní legendy

Pohledy do technologické historie dokáží často řádně rozveselit. Díky tomu, že o patnáct let později již známe výsledky všech kauz, událostí a plánovaných technologií, se můžeme pousmát nad tehdejším vývojem. Nejzábavnější části jsou tradičně tehdejší spekulace a předpovědi budoucnosti. Některé z nich se do puntíku vyplnily, naopak mnoho z nich bylo úplně mimo. Často si tak při čtení článků starých pouhých patnáct let můžeme připadat jako při prohlížení pohlednic Jean-Marc Côtého, který v roce 1899 předpovídal rok 2000.

A a o čem jsme právě v roce 2000 psali na Živě.cz? Třetí měsíc toho roku se nesl v duchu nových herních konzolí, novinek na poli hlasového ovládání elektroniky a také několika softwarových i hardwarových prvotin.

Zrod herních legend

Březen byl v Česku tradičně označován jako měsíc internetu, ten v roce 2000 bychom však nyní mohli označit měsícem herních konzolí. Zrodily se totiž dvě legendy – Playstation 2 a první Xbox, tehdy psaný jako XBOX.

Na začátku března Sony začalo prodávat druhou generaci své herní konzole a ihned po prvcích hodinách bylo jasné, že Playstation 2 bude lámat rekordy. Za jediný víkend Sony prodalo v Japonsku necelý milion kusů a i přes desetidenní zdržení zaviněné problémy při výrobě paměťových modulů se jednalo o absolutní trhák. Kromě toho Playstation 2 způsobil i zdvojnásobení prodaných nosičů DVD – nová konzole je mohla nově přehrávat.

Playstation 2 byl poháněn na míru postaveným procesorem EE (Emotion Engine) s taktem 295 MHz. Obsahoval operační paměť eDRAM s kapacitou 4 MB a interní úložiště s dvojnásobnou kapacitou. Kromě toho mohl být Playstation 2 doplněn o 40GB pevný disk.

Nyní již můžeme říct, že Playstation 2 byl opravdu rekordní. Jedná se o nejprodávanější konzoli v historii. Od uvedení v roce 2000 do ukončení prodeje o třináct let později se prodalo přes 155 milionů kusů.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo původní Playstation 2, vpravo pozdější verze Slim

Do rozjíždějícího se vlaku s herními konzolemi stihl naskočit také Microsoft. V březnu svět poprvé spatřil konzoli XBOX, kterou v Redmondu postavili přímo proti Playstation 2. Původní konzole obsahovala hybridní procesor od Intelu s taktem 733 MHz a operační paměť SDRAM s kapacitou 64 MB. Při uvedení ještě nebylo jasné, jaké hry půjdou spouštět, zda na konzoli poběží Windows 2000 a co vše umožní připojení k internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Odpověď Microsoftu - první generace Xboxu

Při uvedení jsme spekulovali o pozici Xboxu na trhu. Zařadili jsme jej po bok Dreamcastu od Segy a Dolphinu od Nintenda. Ten vyl poději vydán pod názvem GameCube. Xbox se nakonec na trh dostal v listopadu 2001 – v době, kdy už byl projekt Dreamcast ukončen po soudních sporech Segy a GameCube byl na trhu dva měsíce. Xboxu se nakonec prodalo přes 24 milionů kusů, GameCube se zastavil na počtu 21,7 milionů.

K herním konzolím se váže také kauza, kterou jsme tehdy vnímali jako spor Sony vs. Apple. Firma Connectix vyvinula emulátor VGS, který umožňoval na Macích spouštět hry z Playstationu. Po dvou soudních sporech nebylo jasné, zda je takové jednání přípustné a Connectix mohl svůj emulátor dál prodávat. Nakonec však byl prodej zakázán předběžným opatřením. A aby Sony udělalo za kauzou opravdovou tečku, celou firmu koupilo a vývoj emulátoru ukončilo.

Ovládání hlasem jako budoucnost

Když v roce 2011 představil Apple jako součást iOS 5, pro mnohé se jednalo o další revoluci odstartovanou Applem. Již v roce 2000 však probíhaly pokusy u IBM a Microsoftu o hlasové ovládání kapesních počítačů.

IBM ViaVoice tehdy zvládlo rozpoznat kolem pěti stovek povelů a sloužilo i pro diktování textu. Firma jej demonstrovala na tehdy populárních komunikátorech Palm a chystala se technologii licencovat dalším společnostem. Vývoj byl nakonec ukončen v roce 2005.

Ještě o kus dál se tehdy dostal Microsoft se svou platformou MiPad. Ten původně vyvíjel pouze diktování textu, avšak nakonec se naučil i ovládání pomocí povelů. Před patnácti lety však bylo jasné, že širší použití nebude možné kvůli vysokým nárokům na výpočetní výkon.

V roce 2001 potom Microsoft demonstroval celou platformu na veletrhu CES. Použil komunikátor Compaq se speciálním modulem. Na videu si můžete prohlédnout, co vše MiPad tehdy zvládl.

Nejrychlejší disk na světě

Dnes je synonymem pro rychlé úložiště SSD. V roce 2000 se nám však o ukládání většího množství dat na disky bez mechanických částic ani nesnilo. Seagte tedy zabodoval u výrobců serverů modelem plotnového disku Cheetah X15, jehož plotny rotovaly rychlostí 15 000 ot./min. Přenosová rychlost tehdy dosahovala 48 MB/s a disk přišel na necelých tisíc dolarů.

První prohlížeč Mozilly v betaverzi

Mozilla platila v roce 2000 vedle linuxových systémů za průkopníka v open-source softwaru. Vyvíjela svůj první prohlížeč pod označením Seamonkey, který obsahoval i milový klient, klient pro IRC nebo nástroj pro tvorbu stránek. Byl tedy mnohem blíž pozdější Opeře, která do prohlížeče zahrnula také množství podobných součástí. V březnu 2000 se jsme se těšili na první veřejnou betaverzi, která by odhalila připravované funkce.

Z projektu Seamonkey se pod křídly Mozilly nakonec stal Mozilla Suite, který byl vyvíjen pro Windows, Mac OS X i Linux. Původní open-source projekt však funguje i nadále a můžete si jej vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek
Startovací obrazovka Mozilla Suite pro Mac OS X
Diskuze (2) Další článek: V CERNu Sílu vědci objevili

Témata článku: Software, Hardware, Microsoft, Apple, Historie, Povel, Vysoké nároky, SeaMonkey, Sony Playstation 3, Nová konzole, Ukončení prodeje, Legenda, Startovací obrazovka, Postavený procesor, První prohlížeč, IRC, Třetí měsíc, Tehdejší vývoj, Zrod, Živě, Původní open-source, Herní konzole xbox 360, Sony Playstation, Kapesní herní konzole, Hybridní procesor, Kvalitní herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti