Živě 2000: Opera je konečně zdarma a boj AMD vs. Intel vrcholí

  • Na konci roku 2000 jsme předpovídali přelomové procesory Intelu i AMD
  • Za norský prohlížeč už konečně nebylo třeba platit
  • Testovali jsme alternativy pro Windows a Linux

Připomeňte si, co se odehrávalo v roce 2000. Rázem si uvědomíte, že se za těch 15 let pohnul vývoj v IT neuvěřitelně rychle dopředu.

Poslední měsíc roku 2000 se na Živě podobně jako letos nesl v duchu předpovědí na rok příští. Zároveň se ale na naše počítače poprvé v historii bezplatně rozšířil jeden prohlížeč z Norska a testovali jsme alternativní operační systémy. Již před šestnácti lety jsme také psali o poplatcích za streamovanou hudbu.

Hlavní události přelomu roku se však točily kolem krize v České televizi. Dvě skupiny se tehdy přely o zpravodajství veřejnoprávního média a vysílání často probíhalo paralelně. Zatímco do pozemního vysílání se šířil signál tzv. Bobovize, příjemci satelitního a kabelového vysílání měli k dispozici obsah zpravodajského týmu vzbouřenců. 

A internet v této krizi hrál velkou roli – obě strany totiž šířili svoje vysílání do světa i touto cestou. Sympatie prostřednictvím webu navíc vyjadřovaly i největší weby českého internetu, mezi nimiž nechyběl ani Seznam.cz.

Klepněte pro větší obrázek
Titulka Seznamu z přelomu roku propagovala projekt ČT - Věc Veřejná a také související petici na podporu vzbouřených zpravodajců

Objeví se Pentium 4 na 2 GHz?

Předpovědi na rok 2001 jsme začali věštěním budoucnosti tehdejších procesorů. Boj mezi Intelem a AMD byl mnohem vyrovnanější než je dnes a velké věci jsme očekávali především od nového Pentia 4. Spekulovali jsme především o pomyslné hranici 2 GHz, kterou měl Intel v plánu pokořit. A ačkoliv nevyšlo naše předpokládané jarní datum, v srpnu 2001 Pentium 4 s taktem 2 GHz opravdu zamířilo do světa.

Klepněte pro větší obrázek
Penitum 4 vyšlo v roce 2000, v létě 2001 potom pokořilo hranici 2 GHz

TDP tohoto modelu mimochodem bylo 71,8 W a dnes jej z běžných desktopových procesorů příkonem překoná pouze nejvyšší model Intel Core-i7 šesté generace.

Velkou novinku jsme však čekali i od AMD – mělo totiž přijít s novými procesory Athlon XP. Tahle generace na trh nakonec dorazila v říjnu a jádro neslo název Palomino. Marketingový tým AMD za označením XP skrýval extended performance, byla to však především reakce na nová Windows XP. První modely pracovaly s frekvencí 1 333 Mhz.

Klepněte pro větší obrázek
AMD odpovědělo Athlony XP, které měly konkurovat procesorům Pentium 4

Tohoto značení se AMD drželo minimálně následující tři roky, než na trh zamířili první Athlony 64.

Opera zdarma!

Ano, byla doba, kdy jsme si internetové prohlížeče kupovali. Opera tehdy na oficiálních stránkách vyšla na 39 dolarů. S novou pátou verzí však přišli Norové s velkou novinkou – prohlížeč uvolnili zdarma. Příjmy tehdy zajišťovaly reklamní bannery v rámci samotného prohlížeče, které se měnily každý týden.

Klepněte pro větší obrázek
Opera 5.02 z roku 2000 - webové prohlížeče za šestnáct let prošly velkou odtučňovací kůrou

Kromě bezplatné distribuce přinesla Opera 5 i některé další novinky jako bylo zabudování klienta pro ICQ přímo do prohlížeče nebo rychlé vyhledávání na Googlu či Altavistě bez nutnosti načítat stránku vyhledávače.

Změny se však odehrávaly i u konkurence, mezi uživatele se totiž dostal také Netscape 6, který vycházel z Mozilly 0.6. Mozillu tehdy vyvíjel tým spadající pod Netscape, jenž měl za úkol tvorbu odlehčeného prohlížeče. Minimálně s verzí 0.6 se to však vůbec nepovedlo, oba produkty byly kritizovány za svoji těžkopádnost a zpomalené reakce.

A stejně jako Opera přidala klient pro ICQ, Mozila obsahovala Chatzillu pro komunikaci na IRC. Zároveň také sloužila jako mailový klient a čtečka RSS kanálů, které vyvinul právě Netscape.

AtheOS: konkurence pro Windows a Linux?

Přelom tisíciletí patřil alternativním operačním systémům. Kromě Windows a linuxových systémů vznikaly zajímavé projekty jako ReactOS, SkyOS nebo třeba Inferno. Nás však zaujal AtheOS, který jsme otestovali.

Klepněte pro větší obrázek
AtheOS se inpiroval u Windows 98, o klon se však nejednalo

Měl volně navázat na BeOS, který se proslavil jako „systém který nekoupil Apple a vybral si místo něj NeXT“. AtheOS byl projektem Nora Kurta Skauena a stejně jako Linux pracoval s GPL licencí. Připraven byl pro procesory Pentium, nabízel vlastní 64bitový souborový systém. Aplikace pro něj vznikaly překompilováním z BeOS, ale zároveň v rámci široké komunity, která tvořila nativní programy.

I přesto, že jsme AtheOS hodnotili pozitivně, si žádnou větší pozici nevybudoval a v roce 2001 vyšla jeho poslední verze.

Co se streamovanou hudbou?

Vydavatelé v roce 2000 řešili především tehdejší hit Napster, který umožňoval jednoduché sdílení hudby pomocí P2P sítě. Zrušení se dočkal až v následujícím roce. Zároveň se však před vydavateli vynořila další otázka – jak zpoplatnit distribuci prostřednictvím streamování. Ačkoliv jsme si o něčem jako Spotify nebo Deezer mohli tehdy nechat zdát, měli jsme například formát RealAudio, který stream umožňoval. I proto mohly fungovat tisícovky internetových rádií.

Aby streamovaná hudba nemusela spadat pod autorské svazy jako je OSA nebo ASCAP ve Spojených státech, vznikla služba SoundExchange. Za tou stáli hlavní vydavatelé, kteří se tím od zmíněných organizací odřezali. Nyní jsme o šestnáct let dál a hudební trh se na internetu značně proměnil. I tak však SoundExchange zůstává organizací, prostřednictvím které Spotify nebo Pandora vyplácí poplatky za přehrání hudby interpretům.

Diskuze (25) Další článek: Neradostné, truchlivé prodeje PC v roce 2015

Témata článku: Historie, Prohlížeče, Počítače, Opera, Marketingový tým, Tipa, Televize živě na internetu, A/B, Čt televize, Hlavní událost, Česká televize živě, Příští rok, Velký vydavatel, Tip, Živě, Real, Internetová televize cesty k sobě, Pozemní vysílání, IRC, AMD vs Intel, ČT, Inferno, Pandora, Televize na internetu zdarma, Přelom tisíciletí, Herní počítač na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu