Zítra začíná Google I/O 2014. Čeho se snad dočkáme?

Zítra vypukne další ročník vývojářské konference Google I/O. Apple před pár týdny nasadil laťku velmi vysoko, v Mountain View se tedy budou muset snažit. O čem se spekuluje?

Zítra vypukne další ročník vývojářské konference I/O, která zakončí jarní šňůru počítačových svátků. Na začátku dubna ji odstartoval Microsoft se svou akcí Build. Softwarová jednička zde představila práci na dalších verzích Windows včetně návratu nabídky Start, mobilní asistentku Cortanu nebo třeba postupné propojování aplikací z Windows Phone s těmi, které běží v prostředí Metro na velkých Windows.

O dva měsíce později uspořádal svou konferenci také Apple. WWDC skončila teprve před několika týdny a Apple nastavil laťku docela vysoko. Představil nové operační systémy, nový programovací jazyk SWIFT a hromadu nástrojů pro vývojáře. Apple také prozradil, že chce propojit domácnost pomocí platformy HomeKit, analyzovat naše zdraví a starat se o soubory v cloudu.

Nyní konečně přichází řada na Google a komunita už celé měsíce spekuluje, co všechno internetová jednička z Mountain View během následujících dnů opravdu představí. Pojďme se tedy podívat na ty nejčastější předpovědi.

Android Wear

Zatímco jednou z hlavních specialit I/O před dvěma lety bylo první velké představení chytrých brýlí Glass – určitě si všichni pamatujete na přímý přenos ze skoku parašutistů nad centrem San Franciska, letos všichni předpokládají, že to budou chytré hodinky se systémem Android Wear. Víme, že na nich pracuje Motorola, LG, ale možná také Samsung.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podoba grafického rozhraní Android Wear počítá jak s kulatou, tak hranatou konstrukcí hodinek

Android TV

Chytré televizory se systémem Google TV nedopadly vůbec dobře. Podle původních plánů je měl mít touto dobou v nabídce snad každý výrobce a měly ovládnout obývací pokoj stejným způsobem jako Android mobilní telefony, ale realita je přesně opačná. Na Google TV si dnes už vzpomene jen málokdo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Android TV má být absolutně jednoduchý a přehledný

Google se však vize chytrého multimediálního televizoru nevzdal. Už od jara tak na internet prosakují informace o upravené verzi Androidu pro sledování videa jak z běžného televizního vysílání, tak z všemožných webových služeb. Jestli se máme opravdu dočkat podobného internetového set-top-boxu s kódovým označením „Molly“, pak je letošní I/O ideální příležitostí. A nemusel by si poradit pouze s videem – Google letos investoval i do herního hardwaru. V březnu například potvrdil nákup části výrobce herních konzolí Green Throttle Games.

Klepněte pro větší obrázek
Herní ovladač od Green Throttle Games

Android v automobilu

Na sklonku minulého týdne prolétla médii také informace, podle které má Google v plánu představit na I/O svoji odpověď na multimediální systém CarPlay od Applu. Google se už na počátku roku pochlubil s uskupením Open Automotive Alliance, do kterého přilákal automobilky Audi, GM, Honda a Hyundai. Na I/O by mohl po vzoru CarPlay představit propojení chytrého telefonu s Androidem se systémy vozu. Po připojení by tedy šlo aplikace telefonu ovládat pomocí multimediálních ovladačů na volantu, skrze vestavěný displej palubního počítače atp., nicméně mozkem všeho by byl i nadále samotný telefon či tablet. Uvidíme.

Klepněte pro větší obrázek
Takto bude vypadat multimediální systém CarPlay od Applu. Jak a kdy na něj zareaguje Google? Možná už zítra.

Elektrické auto bez volantu

Google se před měsícem pochlubil také s prototypem městského elektrovozítka, které nemá žádný volant, vše totiž opravdu řídí autopilot. Zatím jsme viděli jen pár fotografií a krátké video, Google by tedy mohl ukázat něco více právě na I/O.

Google roboti

Google v průběhu loňského roku koupil osm robotických společností. Tou poslední na seznamu pak byl legendární Boston Dynamics, který se zabývá vývojem všehoschopných humanoidů a podivných čtyřnohých stvoření poskakujících po amerických pouštích. Roboti, které vyvinuly společnosti patřící Googlu, pak obsadili přední příčky v prestižní soutěži DARPA Robotics Challenge. I/O tedy může být i docela vhodnou příležitostí k tomu, aby se Google konečně pochlubil, proč vlastně tolik investuje do robotiky a co má s roboty za lubem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Google vlastní třeba tyto humanoidní roboty. Už by se konečně mohl pochlubit, co s nimi má v plánu. Budou rozvážet pizzu?

Project Tango

Googlí laboratoř ATAP, kterou firma získala díky akvizici Motorola Mobility, se letos v zimě pochlubila prototypem telefonu s integrovanou 3D kamerou Tango, který umí modelovat svět okolo sebe. V telefonu je tedy v praxi integrované zařízení podobné třeba Kinectu. V červnu pak Google představil i Tango ve formě 7“ tabletu. Na I/O by měla firma ukázat, co všechno zařízení umí a k čemu jej lze prakticky použít, ačkoliv se stále jedná pouze o prototyp pro několik vybraných vývojářů.

Google a Nest

Několik desítek hodin před vypuknutím I/O oznámil Google další akvizici – jeho Nest pohltí výrobce domácích bezpečnostních kamer Dropcam. Z Nestu se tak v očích Googlu stává hlavní výrobce jeho technologií pro domácnost, která bude mít smysly. Zatím jen cítí kouř, upravuje výkon klimatizace a nyní tedy bude i vidět, ale to je nejspíše pouze začátek. Co má Google s Nestem v plánu? I to bychom se rádi na I/O dozvěděli.

Google Stars

Google už nějaký měsíc buduje také novou službu pro ukládání oblíbených stránek. Zatím se ji pracovně říká Stars a oproti běžným záložkám v prohlížeči je vše uložené přímo na webu, své oblíbené stránky a jejich složky tedy můžete sdílet s ostatními. Je velmi pravděpodobné, že by mohla firma představit toto vylepšené ukládání oblíbených stránek právě na I/O.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Současný způsob organizace oblíbených stránek v Chromu a ten nový s náhledy, možností sdílení celýh seznamů s ostatními atd.

Google Play Fitness

Někteří tento systém nazývají jednoduše Google Fit, jiní zase Play Fitness. Podstatné je to, že by se mělo jednat o přímou odpověď na nedávno představený systém Apple HealthKit. Služba má shromažďovat naše sportovní aktivity a to i z programů třetích stran, nabídne totiž aplikační rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro chytré mobily dnes existují desítky všemožných sportovních programů – třeba populární Endomondo pro záznam a analýzu sportovní aktivity. Google chce tato data také a rád by vytvořil jejich centrální skladiště.

Nový Android

Každoroční spekulací je také představení nového Androidu. Ať už se bude jednat o další verzi z generace 4.x, nebo půjde o verzi s číslovkou 5 na začátku, faktem zůstává, že potenciálních novinek je celá řada. Ars Technica spekuluje o podpoře 64bitové architektury, ačkoliv zatím na trhu chybí adekvátní armové čipsety. Dalším lákadlem nového Androidu by mělo být nové běhové prostředí ART, tedy Android RunTime, které snad definitivně nahradí Dalvik.

Klepněte pro větší obrázek
Dosavadní sbírka Androidů – kdo příjde po sušence KitkKat? (Zdroj: Atoztricks.com)

Nový Android by měl podle další šuškandy lépe pracovat v podnikovém prostředí, poněvadž Google bude chtít využít slábnoucího postavení BlackBerry. Ostatně Google si na jaře koupil společnost Divide, která vyvíjí software pro rozdělení prostředí telefonu na pracovní a soukromé.

Od jara se pak mluví také o sjednocování designu webových služeb a mobilních aplikací. Jinými slovy, mobilní aplikace by měla vypadat prakticky identicky jako ta webová, což si inženýři vyzkoušeli třeba na Gmailu.

Jelikož se jedná především o vývojářskou konferenci, je zřejmé, že Google představí také hromadu nový API pro programátory a mluví se i o 8-10" tabletech. Nechme se tedy překvapit a vy si určitě ve středu po šesté hodině večerní nalaďte stránky konference I/O, kde najdete přímý přenos jak z hlavní přednášky, tak i z mnoha tematických. Na Živě.cz se pak můžete těšit na tradiční textový přepis v češtině.

Diskuze (6) Další článek: Microsoft navyšuje kapacitu a snižuje ceny pro OneDrive

Témata článku: Technologie, Google, Software, Web, Operační systémy, Programování, Mobility, Molly, Volanty, Velké představení, Chytrý telefon, Centrální sklad, Endomondo, Vybraný vývojář, Dropcam, Google+, I/O, Android Wear, Apple Health, Nest, Google I / O, Google I/O, Elektrické auto, Nový API, Stars, Herní počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor