ZIPy si hledají cestu mimo pécéčka

Rádio a ZIP? Televize a ZIP? Proč ne.
Kdo stále pochybuje o tom, zda se ujme oblast alternativního computingu ("svět mimo PC"), bude určitě trošku zviklán následující aktivitou od Iomegy. Firma se totiž rozhodla vytvořit záznamová média pro ukládání dat získaných… z Internetu zpřístupněného přes televizní set-top boxy! Spolu s firmou WebSurfer (výrobce set-top zařízení) vznikne verze ZIPu (100 MB disk), který se připojí k set-top boxu přes jeho paralelní disk a bude přes něj možné ukládat to, co si uživatel přes "televizní Interent stáhne": obrázky, zvuky, video, mapy, ale také třeba běžné soubory a e-mail.

Živě komentuje: zatím jde hlavně o vytváření mostů mezi pécéčky a ostatním světem. Na televizi se set-top boxem má uživatel extrémně rychlý přístup k Internetu z hlediska toku dat k němu, řádově desetkrát rychlejší než u modemového spojení. Načíst si data přes kabel a set-top box, uložit si je na Zip a pak je zpracovat na počítači není vůbec špatný nápad, když lze 100 MB tímto naplnit za hodinku.

Mimochodem, není to první a asi ani poslední krok ZIPu mimo PC. Firma jej například bude vyrábět i do špičkové tiskárny od Lexmarku (Photo Jetprinter 5770) pro přenos dat, která se mají tisknout, do scanneru ImageDeck od Microteku, do hudebního synťáku od Rolandu (SP-808, G-1000), či do projekčního systému InFocus. Představitelé firmy Iomega hovoří o "nesčíslných" možnostech pro ZIPy a mají zřejmě pravdu - skutečně můžeme jmenovat desítky aplikací, kde se dnes používá pécéčko a kde se přitom využívá pouze jeho schopnost uložit data a přesunout je na jiné místo.

Váš názor Další článek: Zmatky s verzemi Telefonického připojení sítě (Dial-up Networking) ve Windows 98

Témata článku: Video, Seti, Roland, Stem, Lexmark, Cesta, CES, Zip, Sta, Televize živě, Scanner, Set-top Box, Set Top Box

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů