ZipGenius: vše pro snadnou komprimaci

Komprimační programy jsou pro nezkušené uživatele vždy velkou neznámou. Vždyť jen pochopit, co že to je ten ZIP nebo RAR, jim dá ze začátku hodně zabrat. Pokud mezi tyto uživatele patříte anebo jim chcete pomoci, zkuste jim doporučit ZipGenius, komprimační program s jednoduchým ovládáním a různými doplňky.

Plusy / minusy
+ snadné ovládání
+ zálohovací nástroje
– občasná chybová hlášení

ZipGenius je zdarma dostupná aplikace schopná pracovat nejenom s archivy typu ZIP, ale i s komprimovanými balíčky v mnoha jiných formátech. Celkem jich podporuje něco přes dvě desítky. K dispozici je několik verzí tohoto programu, které se liší především přítomností doplňků v základní instalaci. Kromě komprimace vám ZipGenius, resp. jeho doplněk FTPGenius pomůže i s kopírováním souborů na/z FTP.

Šifrované archivy s různou mírou komprese

Uživatelské rozhraní programu je velmi příjemné. Po jeho spuštění si v nabídce akcí můžete vybrat, zda chcete vytvořit nový archiv, otevřít existující, rozbalit soubory z archivu, poslat archiv e-mailem, zkopírovat jej na web nebo zjistit dostupné aktualizace programu. Úvodní okno programu nabízí také seznam naposledy prohlížených archivů.

Klepněte pro větší obrázek

V úvodním okně si snadno vyberete, co chcete dělat

Nově vytvářené archivy můžete uložit také do několika formátů, nicméně jejich počet není již tak vysoký jako je tomu u archivů, které lze prohlížet a rozbalovat. Zajímavostí je tvorba RPM balíčků určených pro Linux nebo FrontPage Web Packages. ZipGenius podporuje automatické rozdělování velkých archivů. Při vytváření si tedy určíte cílové velikosti jednotlivých částí, případně necháte program, aby je sám určil podle velikosti dostupného místa na výměnných discích.

Klepněte pro větší obrázek

Základní nastavení nového archivu

Samozřejmé je nastavení různé míry komprese, ukládání plné nebo relativní cesty ke komprimovanému souboru, práce s atributy souboru, šifrování archivu a vyloučení souborů, jejichž název odpovídá zadané masce. Každý archiv lze opatřit souborem s doplňujícími informacemi – můžete je napsat přímo při vytváření archivu v ZipGenius. Nakonec vložíte volitelný podpis s informacemi o tvůrci archivu – kromě jména, e-mailové adresy, odkazu na web, data a popisku lze použít i malý obrázek s logem nebo fotografií. Otázkou je, zda to není zbytečnost navyšující velikost archivu.

Klepněte pro větší obrázek

Vkládáte do archivů informace o autorovi?

Při práci s existujícími archivy oceníte možnost spuštění zapakovaného instalátoru, zobrazování informací o archivu nebo export seznamu souborů z archivů do TXT, HTML, CSV nebo stále oblíbenějšího XML. ZipGenius dovede klasický archiv přetvořit na samorozbalovací – výsledný soubor tedy rozbalíte bez problému na jakémkoli počítači s Windows.

Zálohujte data z Firefoxu

Užitečnou doplňkovou funkcí programu ZipGenius je zálohování. Snadno s ním vytvoříte zálohy důležitých složek, nastavení programů nebo jiných umístění na disku. Zálohy jsou vytvářeny jako komprimované soubory. Abyste nemuseli hledat potřebné složky pomocí klasického dialogu pro výběr umístění, nabízí ZipGenius zkratkové funkce pro zálohování složek s Dokumenty, Obrázky, Videem a dalších. Kromě toho zde najdete funkce pro zálohování dat z poštovního klienta Outlook Express, profilů z Firefoxu nebo Thunderbidu, kontaktů z Adresáře ve Windows a jiných.

Klepněte pro větší obrázek

ZipGenius umožňuje snadné zálohování dat z oblíbených programů

Pracujete s FTP?

ZipGenius se ve verzi Suite Edition instaluje také se dvěma doplňkovými programy. Prvním z nich je Cutter, který, jak možná jeho název napovídá, slouží k rozdělování velkých souborů na menší části. Jde o jednoduchou pomůcku, která se ale občas může hodit.

Klepněte pro větší obrázek

Cutter vám rozřeže soubory na několik částí

FTPGenius je v porovnání s předchozím poněkud složitější program. Složitější však pouze v tom smyslu, že nabízí mnohem více funkcí. Jde o jednoduchého FTP klienta, který slouží pro přenos dat na a z vzdálených serverů. Často používané servery můžete ukládat do seznamu oblíbených položek. FTPGenius však slouží hlavně pro rychlé nárazové připojování k FTP. Snadno mu zadáte adresu a přihlašovací údaje, a počkáte na připojení.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý FTP klient se může hodit

FTPGenius mnoho nastavení nemá, nelze jej tedy srovnávat s pokročilými FTP klienty. Na druhou stranu nabízí alespoň zajímavou drobnost v podobě práce se soubory MD5, které dovede automaticky vytvářet a kontrolovat.

ZipGenius nabízí kromě klasického rozhraní také možnost práce pomocí kontextové nabídky u souborů. Přímo z Průzkumníka nebo jiného souborového manažera můžete rozbalovat soubory, komprimovat je nebo převádět o jiného formátu. Ovládání má ZipGenius opravdu velmi jednoduché a dobře se s ním pracuje. Najde se však i několik drobností. Při spouštění doplňkových nástrojů se objevuje chybové hlášení, které však nebrání tomu, aby program i jeho doplňkové nástroje bez problémů pracovaly.

ZipGenius 6 Suite Edition 6.0.3.1130
Komprimační program
web www.zipgenius.it
stáhnout Gigamania.cz
cena zdarma

Témata článku: GigaMania, MD5, Malý obrázek, Úvodní část, Dostupný soubor, Archiv, Dostupné funkce, Oblíbený web, Zip

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 227

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje