IT Osobnosti

Zemřela bývalá generální ředitelka YouTube Susan Wojcicki. V 56 letech podlehla rakovině plic

Bývalá generální ředitelka YouTube Susan Wojcicki, která patřila mezi průkopníky technologického světa a byla jedním z prvních zaměstnanců Googlu, zemřela v pátek 9. srpna po dvouletém boji s rakovinou plic. Bylo jí 56 let. Podrobnosti přináší americká zpravodajská stanice CNN.

„S hlubokým zármutkem oznamuji, že Susan Wojcicki nás dnes opustila po dvou letech života s nemalobuněčným karcinomem plic,“ napsal její manžel Dennis Troper na Facebooku. „Byla nejen mou nejlepší přítelkyní a životní partnerkou, ale také brilantní myslí, milující matkou a drahou přítelkyní mnoha lidí.“ Těmito slovy Troper vyjádřil smutek nad ztrátou své manželky, která po sobě zanechala pět dětí a obrovský odkaz v technologickém průmyslu​.

Google vznikal v její garáži

Susan Wojcicki – jedna z nejvýznamnějších žen v Silicon Valley – byla spojena s Googlem, od úplných začátků, kdy jeho dva zakladatelé pracovali v její garáži v Kalifornii na vytvoření webového vyhledávače. Později se stala šestnáctým zaměstnancem Googlu a v této společnosti pracovala téměř 25 let.

Generální ředitel Googlu Sundar Pichai v sobotu ráno vyjádřil soustrast na sociální síti X a uvedl, že Wojcicki byla „klíčovou“ součástí historie Googlu. „Byla neuvěřitelným člověkem, lídrem a přítelkyní, která měla obrovský vliv na svět, sám jsem jedním z mnoha zaměstnanců Googlu, kteří jsou lepší díky tomu, že ji znali. Bude nám moc chybět,“ uvedl Pichai.

Susan Wojcicki byla generální ředitelkou YouTube devět let. V loňském roce oznámila, že se „stahuje“ z vedoucí pozice, aby se mohla více soustředit na rodinu, zdraví a osobní projekty, které ji zajímaly. Během svého působení v čele YouTube vedla firmu v klíčovém období přechodu internetu směrem k sociálním médiím a v době, kdy byly online platformy pod stále větším tlakem kvůli šíření dezinformací, nenávistných projevů a jiného škodlivého obsahu.

Zásadní postava v historii Googlu

Wojcicki navštěvovala střední školu Gunn v Palo Altu v Kalifornii, kde psala pro školní noviny. Na vysoké škole se věnovala humanitním vědám a první kurz informatiky absolvovala až ve čtvrtém ročníku. Studovala historii a literaturu na Harvardově univerzitě, kde v roce 1990 promovala s vyznamenáním. Původně plánovala získat doktorát z ekonomie a věnovat se akademické kariéře, ale své plány změnila poté, co ji zaujaly technologie.

V roce 1993 získala magisterský titul v ekonomii na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz a v roce 1998 titul MBA na Anderson School of Management při Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Předtím, než se v roce 1999 stala prvním marketingovým manažerem Googlu, pracovala Wojcicki v marketingu v Intel Corporation v kalifornské Santa Claře a byla poradcem v oblasti řízení ve společnostech Bain & Company a R.B. Webber & Company.

V září 1998 si spoluzakladatelé Larry Page a Sergey Brin zřídili kancelář v garáži Susan Wojcicki v Menlo Parku v Kalifornii. Susan se s nimi seznámila prostřednictvím společného známého, právě když se nově vdala a snažila se splácet hypotéku na svůj nový dům. Page a Brin si garáž pronajímali za 1700 dolarů měsíčně. Později přeměnili tři malé ložnice v přízemí na další pracovní prostory.

V Googlu Wojcicki pracovala na prvních virálních marketingových kampaních, ve spolupráci s designérkou Ruth Kedar pomohla vytvořit dlouholeté logo společnosti a vedla také vývoj prvních Google Doodles. Společně s inženýrem Huicanem Zhuem spoluvytvořila a spustila službu Google Image Search.

Akvizice YouTube byl její (skvělý) nápad

V roce 2003 se stala první produktovou manažerkou jednoho z klíčových reklamních produktů Googlu – AdSense. Následně byla povýšena na pozici senior viceprezidentky pro reklamu a obchod, kde dohlížela na reklamní a analytické produkty společnosti, jako jsou AdWords, AdSense, DoubleClick a Google Analytics.

YouTube byl v té době malý start-up, který úspěšně konkuroval službě Google Video, kterou vedla Wojcicki. Byla to právě ona, kdo v roce 2006 doporučil a následně řídil akvizici YouTube za 1,65 miliardy dolarů.
V únoru 2014 se Susan Wojcicki stala generální ředitelkou YouTube.

V roce 2015 byla zařazena mezi 100 nejvlivnějších lidí podle časopisu Time, který ji později popsal jako „nejmocnější ženu na internetu“. Kromě toho působila v představenstvu organizace Room to Read, která se zaměřuje na podporu gramotnosti a rovnosti pohlaví ve vzdělávání, a byla také členkou správní rady na UCLA Anderson School of Management​.

Dne 16. února 2023 oznámila prostřednictvím příspěvku na firemním blogu svou rezignaci na pozici generální ředitelky YouTube. Uvedla, že se chce více zaměřit na rodinu, zdraví a osobní projekty. I přes odchod z vedoucí role však plánovala pokračovat jako poradkyně pro Google a jeho mateřskou společnost Alphabet.

Diskuze (10) Další článek: Nemusíte bastlit, ale doma vyrobená meteostanice je levnější a přesnější (Podcast Živě)

Témata článku: , , , ,