Bývalá generální ředitelka YouTube Susan Wojcicki, která patřila mezi průkopníky technologického světa a byla jedním z prvních zaměstnanců Googlu, zemřela v pátek 9. srpna po dvouletém boji s rakovinou plic. Bylo jí 56 let. Podrobnosti přináší americká zpravodajská stanice CNN.
„S hlubokým zármutkem oznamuji, že Susan Wojcicki nás dnes opustila po dvou letech života s nemalobuněčným karcinomem plic,“ napsal její manžel Dennis Troper na Facebooku. „Byla nejen mou nejlepší přítelkyní a životní partnerkou, ale také brilantní myslí, milující matkou a drahou přítelkyní mnoha lidí.“ Těmito slovy Troper vyjádřil smutek nad ztrátou své manželky, která po sobě zanechala pět dětí a obrovský odkaz v technologickém průmyslu.
Google vznikal v její garáži
Susan Wojcicki – jedna z nejvýznamnějších žen v Silicon Valley – byla spojena s Googlem, od úplných začátků, kdy jeho dva zakladatelé pracovali v její garáži v Kalifornii na vytvoření webového vyhledávače. Později se stala šestnáctým zaměstnancem Googlu a v této společnosti pracovala téměř 25 let.
Generální ředitel Googlu Sundar Pichai v sobotu ráno vyjádřil soustrast na sociální síti X a uvedl, že Wojcicki byla „klíčovou“ součástí historie Googlu. „Byla neuvěřitelným člověkem, lídrem a přítelkyní, která měla obrovský vliv na svět, sám jsem jedním z mnoha zaměstnanců Googlu, kteří jsou lepší díky tomu, že ji znali. Bude nám moc chybět,“ uvedl Pichai.
Susan Wojcicki byla generální ředitelkou YouTube devět let. V loňském roce oznámila, že se „stahuje“ z vedoucí pozice, aby se mohla více soustředit na rodinu, zdraví a osobní projekty, které ji zajímaly. Během svého působení v čele YouTube vedla firmu v klíčovém období přechodu internetu směrem k sociálním médiím a v době, kdy byly online platformy pod stále větším tlakem kvůli šíření dezinformací, nenávistných projevů a jiného škodlivého obsahu.
Zásadní postava v historii Googlu
Wojcicki navštěvovala střední školu Gunn v Palo Altu v Kalifornii, kde psala pro školní noviny. Na vysoké škole se věnovala humanitním vědám a první kurz informatiky absolvovala až ve čtvrtém ročníku. Studovala historii a literaturu na Harvardově univerzitě, kde v roce 1990 promovala s vyznamenáním. Původně plánovala získat doktorát z ekonomie a věnovat se akademické kariéře, ale své plány změnila poté, co ji zaujaly technologie.
V roce 1993 získala magisterský titul v ekonomii na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz a v roce 1998 titul MBA na Anderson School of Management při Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Předtím, než se v roce 1999 stala prvním marketingovým manažerem Googlu, pracovala Wojcicki v marketingu v Intel Corporation v kalifornské Santa Claře a byla poradcem v oblasti řízení ve společnostech Bain & Company a R.B. Webber & Company.
V září 1998 si spoluzakladatelé Larry Page a Sergey Brin zřídili kancelář v garáži Susan Wojcicki v Menlo Parku v Kalifornii. Susan se s nimi seznámila prostřednictvím společného známého, právě když se nově vdala a snažila se splácet hypotéku na svůj nový dům. Page a Brin si garáž pronajímali za 1700 dolarů měsíčně. Později přeměnili tři malé ložnice v přízemí na další pracovní prostory.
V Googlu Wojcicki pracovala na prvních virálních marketingových kampaních, ve spolupráci s designérkou Ruth Kedar pomohla vytvořit dlouholeté logo společnosti a vedla také vývoj prvních Google Doodles. Společně s inženýrem Huicanem Zhuem spoluvytvořila a spustila službu Google Image Search.
Akvizice YouTube byl její (skvělý) nápad
V roce 2003 se stala první produktovou manažerkou jednoho z klíčových reklamních produktů Googlu – AdSense. Následně byla povýšena na pozici senior viceprezidentky pro reklamu a obchod, kde dohlížela na reklamní a analytické produkty společnosti, jako jsou AdWords, AdSense, DoubleClick a Google Analytics.
YouTube byl v té době malý start-up, který úspěšně konkuroval službě Google Video, kterou vedla Wojcicki. Byla to právě ona, kdo v roce 2006 doporučil a následně řídil akvizici YouTube za 1,65 miliardy dolarů.
V únoru 2014 se Susan Wojcicki stala generální ředitelkou YouTube.
V roce 2015 byla zařazena mezi 100 nejvlivnějších lidí podle časopisu Time, který ji později popsal jako „nejmocnější ženu na internetu“. Kromě toho působila v představenstvu organizace Room to Read, která se zaměřuje na podporu gramotnosti a rovnosti pohlaví ve vzdělávání, a byla také členkou správní rady na UCLA Anderson School of Management.
Dne 16. února 2023 oznámila prostřednictvím příspěvku na firemním blogu svou rezignaci na pozici generální ředitelky YouTube. Uvedla, že se chce více zaměřit na rodinu, zdraví a osobní projekty. I přes odchod z vedoucí role však plánovala pokračovat jako poradkyně pro Google a jeho mateřskou společnost Alphabet.