Samsung

Zemřel šéf Samsungu Lee Kun-hee. Z firmy udělal technologickou špičku

Ve věku 78 let zemřel Lee Kun-hee, dlouholetý šéf společnosti Samsung, který z ní udělal technologického giganta. Jeho působení ve vedení firmy v letech 1987 až 2008 by se dalo přirovnat k tomu, co provedl Steve Jobs po svém návratu do společnosti Apple. Lee Kun-hee však nestál u zrodu jednotlivých produktů, byl to čistokrevný byznysmen.

Klepněte pro větší obrázek 
Lee Kun-hee na snímku z roku 2013

Ve firmě Samsung pracoval už od roku 1966, postupně se vypracoval až do jejího nejvyššího vedení. Ke konci osmdesátých let se firma zaměřovala především na kvantitu, ale produkty víceméně jen sledovali technologicky vyspělejší konkurenci na trhu. Lee Kun-hee začal s transformací firmy směrem k vlastnímu vývoji a zvyšování kvality výrobků. Chtěl začít konkurovat vyspělým japonským technologickým firmám v čele se Sony. 

Podobně jako zmiňovaný Steve Jobs věděl, že pro změnu je potřeba začít dělat věci jinak. Lee Kun-hee se proto proslavil svým výrokem „Změňte všechno s výjimkou své ženy a dětí.“ Ačkoli to pro firmu znamenalo, že po několik let měla nižší výnosy a menší prodeje, z dlouhodobého hlediska se ukázalo, že orientace na kvalitu a technologickou vyspělost je správná cesta. Firmu to postupně dostalo na špičku v oboru elektroniky. 

Lee Kun-hee se však proslavil i poněkud kontroverzními metodami, kterými posouval firmu na vrchol. V roce 2008 stanul před soudem, který ho uznal vinným z neoprávněných finančních machinací a daňových úniků. Dostal vysokou pokutu a tříletý podmíněný trest. Dále čelil několika obviněním z korupce. 

V roce 2010 se po dvouleté odmlce do vedení Samsungu vrátil a formálně ve funkci zůstal až do svého skonu. Firma Samsung mezitím vyrostla natolik, že v loňském roce utržila 290 miliard dolarů a tvoří 17 % hrubého domácího produktu Jižní Koreje. 

Diskuze (6) Další článek: Netflix rostl pomaleji, než očekával. Přesto zaznamenal rekord

Témata článku: Apple, Samsung, Jižní Korea, Steve Jobs, Sony, Špička, Lee Kun-hee, Firma, Produkt, Technologická špička, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz



Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky