DirectX

Zemřel muž, bez kterého by se na Windows možná nikdy nehrálo. Pomohl vytvořit DirectX

Foto: Pixy.org
Zemřel muž, bez kterého by se na Windows možná nikdy nehrálo. Pomohl vytvořit DirectX  | Foto: Pixy.org

Eric Engstrom – o tomto jménu většina lidí nikdy neslyšela. Přesto je to člověk, který do jisté míry může za to, že se z operačního systému Windows stala přední platforma pro hraní a že se Microsoft vrhl do tvorby vlastní herní konzole. Vše bylo umožněno technologií DirectX, za kterou stál právě vývojář Eric Engstrom. Na začátku prosince zemřel ve věku 55 let. 

Engstrom byl jedním ze tří vývojářů, kteří v 90. letech DirectX navrhli. Skupina vedle něj zahrnovala ještě Craiga Eislera a Alexe St. Johna, přičemž Engstrom se k v nim přidal jako poslední. Všichni tři měli důležitý úkol, vymyslet způsob, jak udělat hraní na nadcházejícím Windows 95 praktičtější. 

Většina her totiž v kontextu Microsoftu zhruba do roku 1994 vycházela ještě stále na DOS, vývojáři neměli příliš velkou motivaci pokoušet se je přesunout na Windows 3.1. Změnilo se to právě až s DirectX, což je řešení, se kterým trojice přišla - Windows díky němu dostal rozhraní umožňují přímý přístup k multimediálnímu hardwaru.

Paradoxní je, že sám management Microsoftu tehdy příliš nevěřil, že by se z Windows by se mohla stát herní platforma a vývoj DirectX příliš v jeho počátcích nepodporoval. Dokonce hrozilo propuštění všech tří programátorů, musel se za ně postavit sám tehdejší šéf Windows Brad Silverberg.

Vše ale nakonec dopadlo dobře a i když byl nástup DirectX pozvolný, herní vývojáři na novinku z počátku koukali značně skepticky, nakonec se to skutečně stalo hlavním důvodem, proč se hry na Windows usadily a především, proč je tu máme do dnešní doby. DirectX se navíc časem stal i základem pro vznik Xboxu.

Není to přitom jediný příspěvek Engstroma do síně slávy IT. Skrze svůj startup Wildseed stál u počátku mobilních telefonů (firmu později koupilo AOL) a poté se angažoval ve vzniku Windows Mobile, plus pracoval na systému reklam pro online služby Microsoftu. Jinými slovy hodně technologií by dnes bez něj vypadalo jinak, jeho práce tak nebude zapomenuta. 

Diskuze (21) Další článek: V mapách od Seznamu je schovaná vánoční hra pro děti

Témata článku: Technologie, Windows, Microsoft, Historie, DirectX, Xbox, Windows Mobile, John, America Online, Alex St, Vývojář, Počátek, Platforma, HraníQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Recenze herních sluchátek Razer Kaira Pro. Vibrace až za ušima

Recenze herních sluchátek Razer Kaira Pro. Vibrace až za ušima

Razer Kaira se konečně zbavila drátů a zaměřila se na silné stránky jednotlivých konzolí. My jsme otestovali verzi pro Playstation 5.

Michal Maliarov
RazerSluchátkaRecenze
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště