DirectX

Zemřel muž, bez kterého by se na Windows možná nikdy nehrálo. Pomohl vytvořit DirectX

Foto: Pixy.org
Zemřel muž, bez kterého by se na Windows možná nikdy nehrálo. Pomohl vytvořit DirectX  | Foto: Pixy.org

Eric Engstrom – o tomto jménu většina lidí nikdy neslyšela. Přesto je to člověk, který do jisté míry může za to, že se z operačního systému Windows stala přední platforma pro hraní a že se Microsoft vrhl do tvorby vlastní herní konzole. Vše bylo umožněno technologií DirectX, za kterou stál právě vývojář Eric Engstrom. Na začátku prosince zemřel ve věku 55 let. 

Engstrom byl jedním ze tří vývojářů, kteří v 90. letech DirectX navrhli. Skupina vedle něj zahrnovala ještě Craiga Eislera a Alexe St. Johna, přičemž Engstrom se k v nim přidal jako poslední. Všichni tři měli důležitý úkol, vymyslet způsob, jak udělat hraní na nadcházejícím Windows 95 praktičtější. 

Většina her totiž v kontextu Microsoftu zhruba do roku 1994 vycházela ještě stále na DOS, vývojáři neměli příliš velkou motivaci pokoušet se je přesunout na Windows 3.1. Změnilo se to právě až s DirectX, což je řešení, se kterým trojice přišla - Windows díky němu dostal rozhraní umožňují přímý přístup k multimediálnímu hardwaru.

Paradoxní je, že sám management Microsoftu tehdy příliš nevěřil, že by se z Windows by se mohla stát herní platforma a vývoj DirectX příliš v jeho počátcích nepodporoval. Dokonce hrozilo propuštění všech tří programátorů, musel se za ně postavit sám tehdejší šéf Windows Brad Silverberg.

Vše ale nakonec dopadlo dobře a i když byl nástup DirectX pozvolný, herní vývojáři na novinku z počátku koukali značně skepticky, nakonec se to skutečně stalo hlavním důvodem, proč se hry na Windows usadily a především, proč je tu máme do dnešní doby. DirectX se navíc časem stal i základem pro vznik Xboxu.

Není to přitom jediný příspěvek Engstroma do síně slávy IT. Skrze svůj startup Wildseed stál u počátku mobilních telefonů (firmu později koupilo AOL) a poté se angažoval ve vzniku Windows Mobile, plus pracoval na systému reklam pro online služby Microsoftu. Jinými slovy hodně technologií by dnes bez něj vypadalo jinak, jeho práce tak nebude zapomenuta. 

Diskuze (21) Další článek: V mapách od Seznamu je schovaná vánoční hra pro děti

Témata článku: Technologie, Microsoft, Historie, Windows, Xbox, DirectX, Platforma, Alex St, Vývojář, Windows Mobile, John, Hraní, America Online, Počátek


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 162

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5