Historie

Zemřel Larry Tesler, otec funkce Ctrl+C a Ctrl+V. Jeho kopírování přes schránku se stalo standardem

Ve věku 74 let zemřel Larry Tesler, počítačový vědec, který mimo jiné vymyslel funkce: kopírovat, vyjmout a vložit. Dnes je kopírování přes schránku naprostá samozřejmost v každém počítači, ale před padesáti lety bylo všechno ještě jinak. 

Larry Tesler se narodil v roce 1945 v New Yorku, kde také vystudoval střední školu se zaměřením na vědu a ve studiích dále pokračoval na Stanfordově univerzitě, kde se zaměřil na počítačové vědy. U toho si už začal vydělávat programováním. Postupně si doplňoval další vzdělání a zapojil se také do výzkumu umělé inteligence v rámci laboratoří Stanfordovy univerzity, to už byl konec šedesátých let. 

Xerox PARC a Apple

Začátkem sedmdesátých let začal pracovat ve vývojovém centru Xeroxu, tedy ve slavném Xerox PARC, kde se posléze dostal k vývoji textového editoru Gypsy. To byl první program na tvorbu textových dokumentů, který využíval grafické rozhraní a ovládání myší. Právě tady vznikla myšlenka nabídnout jednoduché funkce, které by umožnily kus textu dočasně uložit do mezipaměti a použít jinde. Funkce „kopírovat a vložit“ byla na světě. 

Xerox PARC byla líheň inovativních nápadů. Právě zde vznikly první použitelné počítače s grafickým rozhraním a byly zde vyvíjeny i praktické aplikace. Historii tohoto vývojového centra nejspíše znáte ve spojení s Applem a Stevem Jobsem. Ten se zašel koncem sedmdesátých let do Xerox PARC podívat a řadu jejich nápadů poté realizoval ve svých počítačích. Chloubu Xeroxu v podobě prototypu počítače s grafickým rozhraním předváděl Stevu Jobsovi při návštěvě Xeroxu v roce 1979 právě Larry Tesler. 

Steve Jobs si z Xeroxu vzal nejen nápady, ale přetáhl k sobě i důležité lidi. Mezi nimi byl pochopitelně i Larry Tesler, která se stal zaměstnancem Applu v roce 1980 a podílel se na vývoji počítače Apple Lisa. Nadále se věnoval vývoji grafického uživatelského rozhraní a programování, stál u zrodu hned několika programovacích jazyků. 

Od Applu se pokusil oprostit založením vlastní softwarové firmy, ale ta po prasknutí „dotcom bubliny“ prakticky zkrachovala. V roce 2001 začal pracovat pro Amazon, po čtyřech letech pro Yahoo! – v obou firmách měl na starost GUI, tedy grafické uživatelské rozhraní. Od roku 2009 pak už působil jako nezávislý konzultant. 

Čest jeho památce.

Čest jeho památce.

Čest jeho památce.

Čest jeho památce.

Čest jeho památce.

Čest jeho památce.

Diskuze (15) Další článek: Tým z MIT představil novou strategii obrany proti potenciálně nebezpečným asteroidům

Témata článku: Historie, Apple, Amazon, Osobnosti počítačové historie, Steve Jobs, Yahoo, Xerox, New York, Apple Lisa, Kopírování, Stanfordova univerzita, GUI, Schránka, Ctrl, Počítač, Grafické rozhraní, Xerox PARC, Rozhraní


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor