Android | Adobe | Fotoaparát

Zeiss ZX1 je nový foťák s Androidem za bezmála 170 tisíc korun

Zatímco prakticky každý telefon s operačním systémem Android je vybaven alespoň jedním fotoaparátem, Zeiss jde na to z opačné strany. Fanouškům fotografování totiž nabízí k předobjednání bezzrcadlovku Zeiss ZX1 s Androidem. Ta byla původně představena v září roku 2018 s tím, že se začne prodávat v květnu 2019.

Jedna ze silných stránek tohoto produktu tkví ve spolupráci se společností Adobe. Přímo na obrazovce přístroje tak je možné používat plnou verzi softwaru Lightroom CC pro archivaci a úpravy pořízených digitálních fotografií.

Foťák se zeleným robotem

Fotoaparát ZX1 byl navržen tak, aby fotografům umožnil fotografovat, upravovat a sdílet fotografie kdykoli a kdekoli, bez nutnosti používat další zařízení. Z tohoto důvodu je vybaven 4,34" dotykovým LCD displejem s rozlišením 1280 × 720 obrazových bodů a elektronickým hledáčkem. Na obrazovce lze provádět editaci pořízených snímků a sdílet je prostřednictvím dalších aplikací.

Na přední straně je pochopitelně objektiv Zeiss, konkrétně jde o Distagon se světelnosti f/2,0. Za ním se skrývá snímač CMOS s rozlišením 37,4 Mpx schopný pořizovat fotky v rozlišení až 7488 × 4992 obrazových bodů ve formátech JPEG nebo DNG.

Mechanická závěrka může pracovat rychlostí 1/8000 až 30 sekund a fotoaparát nabízí různé expoziční režimy včetně priority clony, priority závěrky a manuálního módu. Foťák také zvládá pořizování série obrázků v plném rozlišení rychlostí až tři snímky za sekundu.

Konektivita je základ

K ukládání pořízených snímků slouží interní úložiště SSD s kapacitou 512 GB, které sice nelze rozšířit pomocí paměťové karty, nicméně pořízené snímky lze automaticky zálohovat do cloudu. Z hlediska konektivity můžeme zmínit Bluetooth, Wi-Fi a konektor USB-C, jež kromě přenosů dat slouží i k nabíjení integrovaného lithium-iontového akumulátoru s kapacitou 3190 mAh.

Kromě integrovaného mikrofonu je k dispozici také konektor pro připojení externího mikrofonu, který lze použít pro kvalitnější záznam zvuku při natáčení videí. Video lze nahrávat v rozlišení 4K (UHD) při 29,97 snímcích za sekundu, nebo ve full HD rozlišení při 59,94 fps.

Zeiss ZX1 má rozměry 142 × 93 × 66 a jeho tělo (včetně baterie) váží 800 gramů. Aktuálně je k dispozici k předobjednání na webu B&HPhoto za cenu 6000 amerických dolarů, což je v přepočtu přibližně 167 tisíc korun (včetně daně z přidané hodnoty).

Diskuze (18) Další článek: Úchvatné video: Hubble zachytil vyhasínání vzdálené supernovy

Témata článku: Android, JPEG, Wi-Fi, Fotky, SSD, Grafický editor, Bluetooth, Fotografování, Adobe, Fotoaparát, Obrazový bod, DNG, Foťák, Snímek, Konektor, Konektivita, Rozlišení, Pořízený snímek, Zeiss

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu