Chytrá domácnost | IoT

Žehličku na vlasy s bluetooth je možné hacknout a zapálit s ní celý dům

„Přál bych si vlastnit žehličku na vlasy, která je připojená přes Bluetooth.“ To je věta, kterou pravděpodobně nikdy nikdo nevyslovil. Přesto se britská společnost Glamoriser rozhodla takový produkt vydat a bezpečností výzkumníci ihned začali upozorňovat, že je naprosto k ničemu a lze ji extrémně jednoduše hacknout.

Konkrétně na to upozorňují výzkumníci z Pen Test Partners, kteří žehličku testovali. Řeč je o produktu nazvaném jednoduše „Glamoriser - chytrá žehlička na vlasy“, která se přes Bluetooth připojuje k mobilu a přes aplikaci na ní lze nastavovat teplotu a časovač pro vypnutí. 

Výrobce se chlubí tím, že je tato žehlička první svého druhu na světě. Tvrzení je dost možná pravdivé, jelikož připojovat takový produkt k mobilu je naprosto zbytečné. Běžné žehličky na vlasy mají na sobě tlačítka, kterými se ovládají. Ovšem dnes je trend připojovat úplně vše, tak to možná nezní tak zvláštně. 

Problém je, příkazy vysílané přes Bluetooth není těžké nabourat a žehličku pak ovládnout, respektive nastavování jejích teplot a času vypnutí. A to je recept na katastrofu, jelikož nejvyšší možná teplota je 255 stupňů Celsia a žehličku je možné mít zapnutou až 20 minut. 

Výzkumníci zkrášlující produkt dali za příklad toho, jak lze pomoci chabého zabezpečení internetů věcí podpálit dům. Ve Velké Británii kvůli žehličkám na vlasy, kulmám a podobným zařízením podle hrubého odhadu tamních hasičů vzniklo v součtu již přes 650 tisíc požárů. Mohou za to přitom pouze běžné žehličky. Špatné zabezpečí těch chytrých by někdo mohl cíleně zneužít a pak ohně zakládat úmyslně. 

Je zkrátka zbytečné některé věci za každou cenu vybavovat bezdrátovou technologií. Třeba zrovna žehličky na vlasy. A když už po něčem takovém přesto toužíte, je pak nutné vzít na vědomí, že i takový nástroj potřebuje solidní zabezpečení.

Diskuze (25) Další článek: Už žádné nahotinky! Github zakázal zveřejňovat zdrojové kódy DeepNude

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,