Ze světa: výdrž SSD po zápisu 200 TB dat

SSD trpí na opotřebování buněk, které postupně „umírají“ i po tisícovce zápisů. Jak si vedou moderní SSD po zápisu 200 TB dat?

Magnetická technologie u pevných disků má své výhody i nevýhody. Zatímco poměr kapacity a ceny je stále jeden z nejlepších, rychlost už je v dnešní době na klíčové úlohy omezující, takže se pevné disky začínají používat především pro ukládání většího množství dat.

Magnetická technologie v podobě jednotlivých bitů na plotnách má ale výhodu v podobě dlouhé životnosti, překlápět magnety lze zkrátka takřka neomezeně a poškození pevného disku obvykle souvisí s fyzickým poškozením vnitřních částí (motor, hlavy, elektronika), které nesouvisí s množstvím zapsaných dat. V případě SSD je to ale klíčový parametr.

SSD a odumírající buňky

Stejně jako pity u optických médii mají nějakou maximální hodnotu přepisování, po které už je CD či DVD zničeno, u SSD lze jednotlivé buňky přepsat také v omezené míře. To je problém především při použití klasických souborových systémů, které byly vytvořené pro magnetické plotny a neustálý zápis na jedno místo nebylo potřeba řešit.

V případě SSD respektive NAND flash pamětí které používají pro uložení bitů jednotlivé buňky, je ale s neustálým přepisem jedné buňky problém. V moderních SSD založených na levných 20nm čipech TLC (tři bity na buňku, osm napěťových stavů) se životnost pohybuje v oblasti 1 000 zápisů, zatímco MLC (dva bity na buňku, čtyři napěťové stavy) kolem 5 000 a SLC (jeden bit na buňku) pak přibližně 100 000 zápisů.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání SLC, MLC a TLC čipů NAND Flash

V případě SSD jsou tak k dispozici nové technologie, které se snaží o co možná nejdelší životnost. Jednou ze základních technik je wear leveling, tedy rozložení přepisů buněk. Řadič SSD se tak ve spojení s technologií TRIM stará o rovnoměrné opotřebování buněk nezávisle na souborovém systému, takže nedochází ke zvýšenému zápisu u jedné buňky.

S tím souvisí i větší vnitřní kapacita SSD, která je pro uživatele skrytá, slouží ale jako další prostor pro vyrovnávání poškozených buněk. Jakmile je totiž buňka poškozená, neznamená to nepoužitelnost SSD a snížení kapacity a rychlosti, ale řadič se postará o zamezení přístupu k této buňce a nahrazení jinou z dodatečné kapacity.

Prodloužení životnosti zajišťují i kompresní algoritmy u některých řadičů, výsledkem toho je zapsání menšího množství dat.

Zápis 200 TB dat

Teorie je jedna věc, ale jak se moderní SSD skutečně chovají po zápisu většího množství dat? Jak je to s výkonem při postupném nahrazování buněk v průběhu času?

Na tyto otázky se zaměřil test webu The Tech Report, který zahrnoval zápis 100 TB a 200 TB dat. Standardní životnost flash pamětí by měla u SSD znamenat, že například pokud každý den zapíšete 10 GB nových dat, dojde k poškození až za více než 30 let, tedy v době, kdy už si dané SSD ani nikdo pamatovat nebude, natož aby ho používal. Zapsání 200 TB dat znamená průměrný denní zápis 100 GB po dobu pěti let.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny modely byly připojené k počítači a bylo na ně zapsáno 200 TB dat

Test zahrnoval modely Corsair Neutron GTX 240 GB, Intel 335 Series 240 GB, Kingston HyperX 3K 240 GB, Samsung 840 Pro 256 GB a Samsung 840 Series 250 GB.

Pomocí S.M.A.R.T. lze poměrně dobře sledovat množství nahrazených poškozených buněk a tedy i případnou životnost SSD. Po zápisu 200 TB všechny modely přežily bez problémů. V případě těch, které měří stav SSD, bylo vidět snížení životnosti. Nejvíce trpěl Samsung 840 Series, který je založen na 20nm TLC čipech, které se opotřebovávají nejrychleji.

Rychlost stále dobrá

Test výkonu dopadl překvapivě dobře. Žádný z testovaných modelů ani po zápisu 200 TB dat nevykazoval výraznější propady v rychlosti čtení nebo zápisu. Nejhůře na tom byl Kingston HyperX, u kterého bylo snížení výkonu kolem 1 až 2 %, takže téměř zanedbatelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rychlost čtení a zápisu se ani po přepsání 200 TB dat výrazně nesnížila (Zdroj: The Tech Report)

Jak je vidět, moderní SSD jsou z pohledu životnosti opravdu použitelné a nehrozí žádné zpomalení v oblasti čtení nebo zápisu ani pokud po dobu pěti let každý den zapíšete 100 GB. SSD se tak už nemusíte obávat ani při použití pro střih videa, kde jsou objemy zapisovaných dat velké a těchto hodnot byste mohli teoreticky každodenní prací dosáhnout.

Technologie tak sice fungují dobře, stále je tu však riziko poškození elektroniky SSD, což může být způsobeno chybou ve firmwaru nebo elektrickým poškozením ze zdroje a podobně. Určitě tak u SSD mnohem více myslete na pravidelné zálohování, protože data z poškozeného SSD už oproti pevným diskům dostanete jen velmi těžko.

 

Diskuze (70) Další článek: OS X Mavericks umožňuje síťově spojit Macy přes Thunderbolt

Témata článku: Technologie, SSD, Vnitřní část, Svět, The Flash, Přepisování, Pravidelné zálohování, Moderní technologie, Technologie TLC, Zápis, Buňka, Jednotlivá buňka, Zamezení přístupu, Životnost, TB, Review, Samsung SSD, Výdrž, Riziko poškození, Postupné nahrazování, Trim, Magnet, Jednotlivé bity, Klasický soubor, Pevné disky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu