Ze světa tučňáků a open source: Kdo tvoří Linux?

Přinášíme vám pravidelný souhrn nejdůležitějších novinek z oblasti Linuxu a open source aplikací.
Kapitoly článku

Poznámka: Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru. Snažíme se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i práci.

Kdo tvoří Linux?

Často se člověk může setkat s naivním názorem, že Linux tvoří dobrovolníci ve volném čase, a proto na něj nemůže být takové spolehnutí jako na systémy vyvíjené v komerční firmě. Na konci dubna zveřejnila Linux Foundation studii, která se zabývá tím, kdo tvoří Linux (v tomto případě je Linuxem myšleno jádro). Ve studii jsou zajímavé informace, které mimo jiné říkají, že do linuxového jádra přispívá téměř 1000 vývojářů ze 100 různých firem po celém světě. Od roku 2005 se počet vývojářů ztrojnásobil. 70-95% vývojářů je za svoji práci placeno, takže dobrovolníci jsou ve výrazné menšině. Největším přispěvatelem do linuxového kernelu je společnost Red Hat, která stojí za 11,2 % změn, následuje ji Novell s 8,9 % a IBM s 8,3 %. Na dalších místech jsou Oracle, MontaVista a Cisco. Rychlost vývoje je také působivá. Do jádra je denně přidána 3621 řádka kódu a nová verze vychází jednou za 2,7 měsíce.

9000 školních počítačů ve Švýcarsku migruje na Linux

Švýcarský deník Tribune de Geneve přišel s informací, že 9000 počítačů v ženevských školách přechází na Linux. V poslední době se setkáváme s migrací na Linux především ve školstvích rozvojových zemí, kde je hlavním kritériem cena softwaru. Migrace na Linux ve Švýcarsku však dokazuje, že Linux najde své uplatnění i v bohatých zemích, kde se zaplacením licencí za komerční software nemají problémy. Manuel Grandjean, ředitel Media Service Schools of DPI, která má migraci na starosti, se nechal slyšet, že si nevybrali open source řešení kvůli ceně, ale kvůli kvalitě. Navíc open source software používaný ve škole mohou bez poplatků používat děti i doma, což podle Grandjeana dává stejnou příležitost všem. Jedna ze škol nejprve používala dualboot a nyní již běží pouze na Ubuntu a jako kancelářský balík používá OpenOffice.org. Plošná migrace na Linux by měla být zahájena v září tohoto roku.

Podíl Linuxu vzrostl o 61 %

Podle W3Counter.com, který patří mezi největší auditory návštěvností webů, zvýšil Linux svůj tržní podíl meziročně z 1,25 % na 2,02%, což znamená nárůst o 61 %. S podobným meziročním růstem přišel i Hitslink, u kterého Linux posílil o 50 %, ale celkový podíl na trhu činil pouze 0,65 %, což lze vysvětlit tím, že Hitslink je více zaměřen na Severní Ameriku, kde má Linux velkou konkurenci v podobě Mac OS X a tudíž i menší podíl než jinde ve světě. Největší tržní podíl má Linux tradičně v zemích, jako je Indie a Čína, kde dosahuje až 15 %. U nás má Linux podle Toplistu a Navrcholu zhruba 1 %.

HP bude prodávat linuxové notebooky pro školy

Minule jsem psal o tom, že společnost HP chystá prodej linuxových notebooků. Minulý týden linuxový notebook opravdu uvedla, ale nejednalo se o počítač pro běžného zákazníka, který většina veřejnosti očekávala. Naopak jde o malý notebook ve stylu Asusu Eee, jehož primárním cílem je školství. HP 2133 Mini-Note PC, jak se notebook jmenuje, obsahuje procesor VIA C7 1,6 GHz, 1 GB RAM a 120GB harddisk. Vybranou distribucí je SUSE Linux Enterprise Desktop SP1. Nejlevnější verze s Linuxem bude stát 500 dolarů. K dispozici budou i verze s Windows Vista, které budou dražší a budou mít výkonnější hardware. Největším konkurentem pravděpodobně bude Classmate PC od Intelu.

OOXML schváleno

Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) napodruhé schválila formát Microsoftu pro kancelářské dokumenty – OOXML. Co to znamená pro open source? Zakladatel Ubuntu Mark Shuttleworth už se nechal slyšet, že nebudou investovat do špatně definovaného standardu. Ať už jsou sympatie nebo antipatie k tomuto formátu jakékoliv, je nanejvýš pravděpodobné, že se brzo rozšíří a jednotlivým open source projektům nezbude nic jiného než ho podporovat.

Vývojáři nejznámějšího open source kancelářského balíku OpenOffice.org oznámili, že podporu OOXML bude mít ve verzi 3, která vyjde koncem roku. Podporu OOXML do OpenOffice.org si můžete nahrát již nyní pomocí patřičného pluginu. Podpora textových a tabulkových dokumentů je slušná, podpora prezentací zatím trochu pokulhává. Navíc doteď vlastně nebylo jasné, co implementovat, protože specifikace se měnila a ani Microsoft ve svých Office schválenou verzi OOXML zatím nepodporuje. Každopádně bude implementace OOXML pro jednotlivé open source projekty pravděpodobně během na dlouhou trať.

VIA se otevírá

Známý výrobce čipsetů základních desek, procesorů a pamětí VIA Technologies oznámil na druhém ročníku Linux Foundation Collaboration Summit, že bude vstřícnější vůči open source. Bude poskytovat dokumentaci nebo přímo zdrojové kódy vývojářům open source. Prvním krokem je spuštění stránek http://linux.via.com.tw/, které by se měly věnovat právě tomuto projektu. Tento krok společnosti VIA je docela pochopitelný. Její čipsety a procesory se hojně nasazují v levných počítačích, kde má Linux v poslední době čím dál lepší pozici. A pokud chcete mít dobrou a bezproblémovou podporu v Linuxu, musíte mít open source ovladače. Zástupce společnosti VIA Timothy Chen na Summitu dokonce prohlásil, že uzavřel na Linux sázku. Pokud prý nebude mít do pěti let 10% tržní podíl, poběží prý v ulicích Mnichova nahý. Inu, odvážná sázka.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,