Ze světa tučňáků a open source: Kdo tvoří Linux?

Přinášíme vám pravidelný souhrn nejdůležitějších novinek z oblasti Linuxu a open source aplikací.
Ze světa tučňáků a open source: Kdo tvoří Linux?
Kapitoly článku

Otevřený Transport Tycoon

Kdo by neznal legendární dopravní strategii Transport Tycoon, která vznikla již v roce 1994 pod patronátem firmy Microprose. Ta již svoji hru dále nevyvíjí a ta tedy není k dispozici pro moderní systémy. Dodnes má však hodně fanoušků, a proto vznikl projekt OpenTTD, kde byla hra kompletně přepsána. Stále však ke svému běhu potřebuje grafické knihovny z původní hry, které nemohou být z důvodů licence distribuovány společně s hrou.

Transport Tycoon je považován za tzv. abandonware, tedy za komerční software, o který se již nikdo nestará, nemá žádné komerční využití a tvůrce toleruje porušování licence, proto jsou dané knihovny na internetu volně ke stažení. Tvůrci OpenTTD však nezůstali pouze u imitace původní hry, ale jdou dál a hru dále rozvíjejí a přidávají nové funkce a možnosti. Ve verzi 0.6.0, která vyšla na Apríla, nově najdete třeba tramvaje, jednosměrné cesty či hromadnou správu vozidel. Hra je dostupná pro různé systémy zahrnující např. Windows, Linux, Mac OS X, MorphOS, OS/2. Nejnovější verzi si můžete stáhnout ze stránek projektu, uživatelé Linuxu ji mohou najít v repozitářích své distribuce.

Klepněte pro větší obrázek
OpenTTD

Mandriva 2008 Spring

Příznivci u nás jedné z nejpopulárnějších distribucí se dočkali jarního vydání. Co přináší nového? Jako první z velkých distribucí má Mandriva Linux k dispozici utilitu, která umožňuje nastavení tzv. rodičovské kontroly. Umí rozpoznat „škodlivý obsah“ na webu, blokovat vybrané stránky či omezit dobu strávenou na počítači. Další zajímavou novinkou je snadná synchronizace s mnoha mobilními telefony, především s Blackberry a Windows Mobile. Pro snadnější instalaci kodeků používá Mandriva Linux utilitu Codeina, která je ovšem rozhraním k shopu firmy Fluendo, kde si kodeky může uživatel zakoupit. Je to ovšem volba navíc, klasické kodeky jsou stále k dispozici, jak bylo zvykem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Webový e-shop Codeina, nastavení rodičovské kontroly a ovládací centrum

Stejně jako jiné distribuce i Mandriva přichází v nové verzi se zvukovým serverem PulseAudio, který přináší nové možnosti do správy zvuku. Podle autorů je Mandriva Linux připraven k nasazení na populární subnotebook Asus Eee bez jakýchkoliv modifikací. K dispozici je také KDE 4.0.2, i když jako výchozí je stále KDE3. Jak už je u Mandrivy zvykem, má výbornou lokalizaci do češtiny - česká edice Mandrivy obsahující i obsáhlou příručku by měla být k dispozici koncem dubna, pro nedočkavce již probíhá předobjednávka. Ti, kteří chtějí zkusit free verzi, mohou stahovat ze stránek Mandrivy. K dispozici je také placená verze Powerpack za 49 euro.

Linux XP – linuxové Windows

Zajímá vás, jak by mohly vypadat Windows postavené na Linuxu? Vyzkoušejte ruský Linux XP Desktop, jehož verze 2008 právě vyšla. Prostředím Linux XP je výrazně upravené GNOME, které se snaží maximálně kopírovat Windows. Ve verzi  2008 se již spíše podobá Vistám než XP. Stávající uživatelé Linuxu se asi začnou ošívat při pomyšlení, že by jejich systém věrně kopíroval Windows, na druhou stranu pro mnoho uživatelů, kteří jsou na práci ve Windows zvyklí, to může znamenat menší šok při přechodu na Linux. Bohužel Linux XP nekopíruje z Windows pouze vzhled, ale také licenci. K dispozici je 30denní trial verze a potom musíte zaplatit, roční předplatné s plnou podporou stojí 95 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Přehrávač Totem v prostředí Linux XP

PCLinuxOS Gnome 2008

Distribuce PCLinuxOS, která vychází z Mandriva Linuxu a má stejný cíl – být uživatelsky co nejpřívětivější, zaznamenala za poslední rok velký nárůst na popularitě. Před rokem u nás prakticky neznámou distribuci zná dnes téměř každý, kdo se trochu zajímá o Linux. Dlouhou dobu také opanovala první místo na Distrowatch. Dosud byl však PCLinuxOS distribucí, která se zaměřovala pouze na prostředí KDE, čímž se ochuzovala asi o 40 % uživatelů Linuxu, kteří používají GNOME. To se však změnilo s vydáním PCLinuxOS Gnome 2008, které obsahuje GNOME 2.21.2. Zachovává si přitom původní vlastnosti PCLinuxOS – jednoduchost a uživatelskou přívětivost. Stahovat můžete ze stránek projektu. K dispozici je několik mirrorů a torrent.

Klepněte pro větší obrázek
Gnome 2008 je také v černé

Témata článku: Software, Windows, Linux, Open source, Torrent, Tribune, TV +, Migrace, Mirror, Tycoon, Imitace, Mini PC, Největší přispěvatel, Primární projekt, Source, Největší projekt, Spring, Největší podíl, Totem, Transport, Software 602, Open, Ovládací centrum, Linuxové jádro, Švýcarsko, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11