Ze světa: testy Radeonu R9 Fury X

Oficiální testy nové výkonné grafické karty Radeon R9 Fury X jsou už k dispozici. Prohlédněte si přehled měření ze spousty her a konfigurací rozlišení.

AMD minulý týden zveřejnilo podrobnosti o nových grafických kartách řady Radeon R9 300, pouze modely s označením Fury a Fury X ale mají zcela novou architekturu, která navíc obsahuje i novou formu rychlých 3D pamětí HBM.

Podrobnosti o všech modelech tak naleznete v minulém článku, dnes se zaměříme pouze na testy výkonu Radeonu R9 Fury X, což je nová nejvýkonnější jednočipová karta od AMD. Otázka zní, jak se dokáže poprat s konkurencí od Nvidie?

Radeon R9 Fury X pouze s integrovaným vodním chlazením

AMD Radeon R9 Fury X má nový čip Fiji s architekturou GCN 1.2, který je bohužel stále vyráběn 28nm technologií (pokroku se snad už dočkáme u příští generace). Počet stream procesorů je 4 096 a maximální frekvence 1 050 MHz. Díky použití pamětí HBM přímo na čipu se sice pyšní propustností až 512 GB/s, ale má to své omezení.

Klepněte pro větší obrázek
Parametry Radeonu R9 Fury X od AMD

Jak už jsme v podrobnostech o nových pamětech, první generace HBM je omezená na kapacitu 4 GB. Jedinou možností jak dostat na kartu větší kapacitu, je použití dvou čipů, což AMD chystá s dvoučipovým „Radeonem R9 Fury X2“.

Klepněte pro větší obrázek
Detail architektury čipu Fiji (GCN 1.2)

Nvidia počítá s použitím až HBM druhé generace, která toto omezení mít nebude. Nové  generace grafických karet s HBM 2.0 se tak nejspíše dočkáme příští rok od obou výrobců, stejně tak pokročilé výrobní technologie. Výkonnostní skok by tak mohl být značný.

Klepněte pro větší obrázek
Radeon R9 Fury X je dodáván pouze s integrovaným vodním chlazením s externím radioátorem

Radeon R9 Fury X má TDP 275 W a vyžaduje dva osmipinové konektory. S využitím HBM pamětí se AMD podařilo výrazně zkrátit délku karty na pouhých 19 cm, ale nutnosti je použít integrovaného vodního chlazení s externím radiátorem. Jak se přesvědčíme v testech, použití vodního chlazení v tomto případě znamená nejen velmi nízké tepoty, ale také nízký hluk.

Testy ze světa

Recenze s podrobnými testy zveřejnila řada zahraničních redakcí. Testování se lišilo nejen použitými sestavami, ale především nastavením kvality různých her, což může i výrazně ovlivňovat výsledky.

Pokud se chcete ponořit do zkoumání rozdílů třeba ve vaší oblíbené hře nebo co nejbližší konfiguraci, můžete se podívat na recenze těchto webů:

A jak je na tom výkon? Pokud to vezmeme z průměru, Radeon R9 Fury X je přibližně stejně výkonný jako GeForce GTX 980 Ti. Toto tvrzení ale platí pro vysoké rozlišení 4K Ultra HD. V případě nižších rozlišení jako Full HD nebo 2 560 x 1 440 většinou trochu ztrácí. Dalo by se to říci ještě trochu jinak – se zvyšováním rozlišení Radeon R9 Fury X neztrácí výkon tolik, jako GeForce GTX 980.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Každopádně nutno podotknout, že v některých hrách a nastaveních kvality obrazu jsou rozdíly větší, a to jak k horšímu, tak i k lepšímu. Najdou se i výjimečné případy, kdy ve 4K předběhne i mnohem dražší GeForce GTX Titan X.

Vzhledem k nastavené ceně je vyrovnaným soupeřem GeForce GTX 980 Ti, ale má to ještě své výkyvy, což lze přisoudit i čerstvým ovladačům, které ještě nejsou dostatečně optimalizované.

Pokud jde o parametry jako spotřeba, teploty a hluk, je na tom Radeon R9 Fury také trochu nevyrovnaně. Spotřeba v klidu patří mezi průměrnou až vyšší, v zátěži je na tom bohužel podobně jako GeForce GTX Titan X. Proti GeForce GTX 980 Ti to znamená třeba o 50 W vyšší spotřebu celé sestavy (například 330 W vs. 380 W).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hluk a spotřeba dle měření Tech Reportu

Vzhledem k tomu, že se jedná o nejvýkonnější a poměrně drahou jednočipovou kartu od AMD, nelze očekávat, že spotřeba by byla nějak důležitým parametrem při výběru. Ukazuje ale na fakt, že Nvidia i s paměťmi GDDR5 dokáže být opravdu velmi efektivní, alespoň pokud jde o poměr výkonu a spotřeby. S nasazením HBM 2.0 u příští generace grafik od Nvidie lze tak očekávat další posun k ještě vyšší efektivitě.

Použité vodní chlazení ukazuje všem klasickým chladičům záda. Nejen že teplota čipu při zátěži se drží kolem 50 až 65 stupni celsia, což patří mezi nejnižší hodnoty, ale stejně dobře je na tom hluk. S nižší teplotou zkrátka není nutné roztáčet ventilátor na vysoké otáčky. Radeon R9 Fury X tak patří mezi nejtišší výkonné karty.

V případě přetaktování je ale vidět, že AMD nejspíše čip provozuje už na hraně maximálních možností a mírné zvyšování frekvence jádra (paměti není možné taktovat) tak příliš nepomáhá. Když budete mít štěstí, můžete získat jen jednotky snímků navíc, takže se to možná ani nevyplatí. Jak ale ukázaly testy GeForce GTX 980 Ti, u ní je přetaktování skvělé a lze tímto způsobem získat 10 % až 20 % výkonu navíc.

Mírné zklamání

Jak to říci jednoduše? S novou architekturou, novými paměťmi a vodním chlazením jsme čekali lepší výkon, než je dorovnání GeForce GTX 980 Ti, která si vystačí se vzduchovým chlazením a paměťmi GDDR5.

Radeon R9 Fury X tak sice oproti už velmi staré generaci řady Radeonů R9 200 nabízí o 20 až 30 % vyšší výkon, Nvidii se ale poslední generace velmi povedla – jak po stránce výkonu, tak i spotřeby.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání průměrného výkonu a ceny (Zdroj Tech Report)

Vzhledem k tomu, že Radeon R9 Fury X a GeForce GTX 980 Ti mají stejnou cenu 649 dolarů (přibližně 20 000 Kč s DPH), je rozhodování o něco komplikovanější. Pokud hrajete v rozlišení nižším než je 4K, GeForce GTX 980 Ti je jasnou volbou. Ve 4K Ultra HD už je situace vyrovnanější.

Pokud vám přímo nezáleží na nízkém hluku či velikosti, které nemají v případě Radeonu R9 Fury X konkurenci, volil bych raději GeForce GTX 980 Ti. Vodní chlazení je potenciální komplikace a pokud nepřináší významně zvýšený výkon, vzduchový chladič je lepší volbou.

Nyní ještě můžeme čekat na první testy Radeonu R9 Fury, který bude o něco slabší a pravděpodobně v úrovni GeForce GTX 980 Ti (přibližně 16 000 Kč s DPH), přičemž nabídne variantu s vodním i klasických vzduchovým chladičem.

Diskuze (38) Další článek: Microsoft Office vyšel ve finální verzi pro Android. Stále je zdarma

Témata článku: Hardware, AMD, AMD Radeon, TechReport, GCN, Mírné zklamání, Test paměti, Výkonnostní skok, Maximální možnost, Klasický chladič, Vzduchový chladič, Osmipinové konektor, Fury, Externí radiátor, Fiji, Review, Chlazení, Zahraniční test, Test, DigitalTrends, GeForce GTX, Nvidia Geforce, Vodní chlazení, Svět, Maximální frekvence, PC sestavy na Mall.cz


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 135Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF