Ze světa: testy nových MacBooků Air s Haswellem

Apple má nové modely tenkých MacBooků Air s novými čipy Haswell od Intelu. Jak si vedou po stránce výkonu a výdrže?

Polovina roku znamenala představení nové generace procesorů s architekturou Haswell, které přinesly mírné zvýšení výkonu a především snížení spotřeby v klidu.

Většina výrobců tak představila nové modely notebooků a nechyběl mezi nimi ani Apple. Nedočkali jsme se nových displejů ani dalších větších změn, Apple se ale zaměřil na výdrž, která se zvýšila opravdu výrazně.

Výkon nebo výdrž

Minulá generace MacBooků Air byla založena na 22nm procesorech s architekturou Ivy Bridge. U jedenáctipalcové verze Apple sliboval výdrž pět hodin, u třináctky pak sedm hodin. Apple použil dvoujádrové procesory se základní frekvencí 1,7 GHz.

Nová generace sice nepřinesla vyšší rozlišení displeje, ale disponuje už novým standardem WiFi 802.11ac s vyšší rychlostí. Novinkou je také použití nového typu SSD napojeného přímo na PCI Express, takže již rychlost není omezená rozhraním SATA. Rychlostí čtení a zápisu se dostávají až na hodnoty kolem 800 MB/s. Předchozí generace klasických SSD měla limit kolem 500 MB/s, jde tedy takřka o dvojnásobné zrychlení.

Klepněte pro větší obrázek

Nové MacBooky Air mají čipy Haswell se základní frekvencí 1,3 GHz a maximálně s frekvencí 1,7 GHz. To je podstatný rozdíl oproti minulé generaci s Ivy Bridge, kde frekvenci 1,7 GHz měl základní model.

Nové čipy Haswell přináší i zvýšení výkonu a Apple měl stejně jako další výrobci dvě volby – jít cestou vyššího výkonu, nebo vyšší výdrže. Apple nakonec zvolil vyšší výdrž, protože výkon už v dnešní době není žádným omezením pro běžnou práci, především v tomto segmentu ultratenkých notebooků.

Klepněte pro větší obrázek
Oficiální hodnoty výdrže od Applu, realita je ale v některých případech ještě lepší

Jedenáctipalcový MacBook Air má tak nově oficiální výdrž devět hodin a třináctipalcový pak dvanáct hodin. To znamená vlastně celý pracovní den bez nutnosti nabíjení. Jak ale ukazují testy, reálné výsledky jsou mnohdy ještě lepší.

Testy ze světa

Díky webu Anandtech se nejdříve podíváme na test výkonu procesoru v porovnání s předchozí generací.

Jak můžete vidět, Apple to s volbou výkonu vs. výdrže udělal velmi dobře. Nový procesor Haswell na frekvenci 1,3 GHz je takřka stejně výkonný, jako čip Ivy Bridge na frekvenci 1,7 GHz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výkon nových MacBooků Air (Zdroj: Anandtech)

V oblasti procesorového výkonu tak dostanete téměř stejný výkon na 1,3 GHz jako u starších čipů s frekvencí 1,7 GHz. Platí to samozřejmě nejen při využití jednoho jádra, ale i při maximálním zatížení obou jader. Zajímavostí je to, že výkon je o trochu lepší, než osmijádrového Xeonu z roku 2008, který byl v Macu Pro.

Výkon v samotných aplikací je také dost ovlivněn rychlejším SSD, takže mají nové MacBooky Air například nejrychlejší startování operačního systému OS X.

Rekordní výdrž

Každý používáme notebook jinak a s jinými aplikacemi. Testy výdrže jsou tak hodně závislé na konkrétním zadání. Nové MacBooky Air ale přinesly opravdu rekordní výdrž, která dle mnoha recenzentů i uživatelů přináší zcela jiný pohled na celodenní práci s notebookem.

Zatímco dříve byla výdrž nedostatečná pro skutečně celodenní použití, s novou generací výdrž v některých případech předčí skromné údaje Applu. To znamená důležitou věc – už není nutné s sebou tahat nabíječku, která také něco váží a zabírá místo. Stačí tenký a lehký MacBook Air a máte jistotu, že od rána do večera nebudete potřebovat nabíjet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výdrž jedenáctky a třináctky dle měření Anandtechu

Například v testech třináctky na webu Anandtech, PCMag, Cnet, The Verge, Engadget nebo Laptopmag se můžete přesvědčit, že výdrž je opravdu vysoká.

Seznam změřených výsledků:

 • Anandtech – 11 hodin (lehká zátěž)
 • The Verge – 13,5 hodiny (Safari Battery Test, 65 % jas)
 • Laptopmag – 11h:40m (prohlížení internetu přes WiFi)
 • Cnet – 14 hodin (přehrávání videa)
 • Engadget – 12h:51m (prohlížení internetu přes WiFi)

Recenzent z webu Laptopmag otestoval i výdrž s maximálním 100% jasem. V takovém případě byla výdrž třináctky 6,5 hodiny, tedy v průměru ještě o půl hodiny větší, než u ostatních ultrabooků testovaných s 40% jasem. MacBook Air tak ve srovnatelných podmínkách vydrží dvakrát déle, než konkurenční ultrabooky.

Hliníková placka s výdrží

Výdrž je tedy určitě skutečný poznávací znak nových MacBooků Air. Zajímavé je to především z toho pohledu, že jde o tenkou hliníkovou placku, která je navíc velmi lehká. Žádné velké baterie ani externí řešení jako to známe z nedávné notebookové doby.

S takovým pokrokem se už velmi rychlé blíží doba, kdy už nošení notebooků pro celodenní práci mimo kancelář a domov nebude znamenat brašnu s nabíječkou. Podobně jako to odstartoval iPad, se konečně i notebooky dostávají do stavu, kdy případně nabíjení budeme řešit třeba pouze večer po příchodu domů.

Klepněte pro větší obrázek

Apple bude mít pravděpodobně stále mírně navrch díky optimalizaci hardwaru a software, ale stejně jako v minulosti, i ostatní výrobci postupně dokáží vyrobit podobně dobrou konfiguraci se srovnatelnou výdrží.

 

 

Témata článku: Hardware, Notebooky, Technologie, Apple, Intel, Air, Apple Macbook, Apple Macbook Air, Battery, Inch, iPad Air, iPad Air 2, MacBook Air, MacBook Air 13, MacBook Pro, MacBook Pro 13, Reality Show, Review, Notebooky bez os, Nabíječka, Předchozí měření, Maximální jas, Nová generace, Nová nabíječka, Test

142 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Karel Švéda 9. 7. 2013 9:04:08
  koupil jsem Acer Aspire S3-391, i5 / 4GB/500gb +20 gb SSD cache, cena...
 • Jiří Zima 8. 7. 2013 15:58:44
  Nemyslim si, že by měl mít Apple ve výdrži nějaký náskok nad ostatními....
 • Jan Dovrtěl 8. 7. 2013 7:11:27
  Ja mam Air 11" rok 2011 i7 1.8 a vydrz se ted pohybuje pri prehravani...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Včera | Stanislav Mihulka

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

23.  7.  2017 | Stanislav Janů | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?