Ze světa: testy nových hybridních čipů AMD Kaveri

Nová generace hybridních čipů APU je venku a k dispozici jsou testy výkonu i spotřeby procesoru a integrované grafiky, Jak si vede proti Haswellu od Intelu?

Na konci minulého roku jsme vám přinesli článek o nových hybridních čipech AMD Kaveri (APU), které budou na začátku roku 2014 dostupné pro desktopy, teprve později se objeví i mobilní varianty.

Nová generace přináší o trochu vylepšenou architekturu procesorových jader Steamroller a samozřejmě novější generaci integrovaného grafického čipu Radeon R7. Nejzajímavější novinkou je ale hybridní forma HSA (Heterogeneous System Architecture), která už patří mezi důležité milníky v rámci konceptu „Fusion“ - procesor i grafika spolupracují společně a data jsou zpracovávána dle jejich formy.

AMD Kaveri pro desktop: tři čtyřjádra

AMD zatím představilo tři modely čipů, všechny jsou vyráběné 28nm technologií, mají čtyři procesorová jádra (dva moduly) a grafický čip Radeon R7.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na rozložení čipu AMD Kaveri, grafický čip tvoří 47 % tranzistorů

Nejvýkonnějším modelem je A10-7850K, který má procesor na frekvenci 3,7 GHz (Turbo až 4 GHz), grafiku s 512 stream procesory a celkové TDP 95 W. AMD A10-7700K je na základní frekvenci 3,4 GHz s Turbem až do 3,8 GHz a TDP 65 W. Třetím modelem je A8-7600, který disponuje konfigurovatelným TDP 65 W nebo 45W, což znamená základní frekvenci procesorových jader 3,3 GHz nebo 3,1 GHz.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled modelů - tři čtyřjádrové modely s různým TDP a frekvencí jader

Čipy mají celkem 2,41 miliardy tranzistorů, 47 % velké plochy ale zabírá grafický čip (1,1 miliardy tranzistorů). Poměry obou odlišných částí jsou tak už poměrně vyrovnané, takže lze vidět pokrok a směr do budoucnosti, kdy jednotlivé formy budou pracovat společně i na odlišných datech. Grafický čip už se totiž nestará pouze o vykreslování grafiky, ale použitá architektura vycházející z GCN 1.1 (jako u nejvyšších desktopových grafik Radeon R9 290/290X - Hawai).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čipy jsou určené pro socket FM2+, procesor podporuje FMA4/3, AVX, AES, nebo XOP. Grafická část podporuje DirectX 11.2, API Mantle, Eyefinity Technology2, Displayport 1.2 a rozlišení 4K Ultra HD. Pro zvýšení grafického výkonu lze integrovanou grafiku spojit s desktopovou v PCI Express slotu. Podobně jako některé nové desktopové grafiky i čipy Kaveri podporují technologii TrueAudio pro akceleraci prostorového zvuku.

Testy ze světa

K otestování nových čipů se dostalo několik zahraničních redakcí, k dispozici jsou tak podrobné testy nejen z pohledu procesorového, ale i grafického výkonu a nechybí ani detailní porovnání spotřeby oproti minulé generace a především proti konkurenčním modelů od Intelu.

 

Pokud jde o procesorový výkon, u toho se revoluce příliš neočekával, stále se totiž jedná o nechvalně známý „Bulldozer“. Výkon je tak ve srovnání s Intelem výrazně slabší, což samozřejmě AMD musí reflektovat v ceně, která by měla být úměrná nižšímu procesorovému výkonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Grafický čip je ale tradičně velmi silnou částí AMD a jak vidět na testech, zde je AMD naopak výrazně nad řešením od Intelu. Oproti klasickým grafickým čipům Intel HD 4600 (Core i7-4770K) mají sice větší výkon, ale je vidět velká snaha Intelu o dohnání takřka jediné výhody u čipů AMD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V případě čipu Core i7-4770R (pouze BGA), který obsahuje nejvýkonnější integrovanou grafiku od Intelu – Iris Pro, už v případě nastavení nižší kvality grafiky ani AMD nestačí. Intel tak velmi rychle dohání AMD i v grafické oblasti.

Spotřeba

O výborné srovnání spotřeby se postaral web The Tech Report, který efektivitu spotřeby a výkonu přepočítal a výsledkem je přehledné srovnání kolik energie je potřeba na vykonání úkolu – v tomto případě šlo o enkódování videa do x264.

Klepněte pro větší obrázek
Energie potřebná pro zpracování úkolu (Zdroj: The Tech Report)

Rozdíly jsou opravdu velké, čipy AMD Kaveri potřebují pro dokončení úkolu o 60 % až 70 % více energie, než srovnatelné modely od Intelu. Čipy totiž mají vyšší spotřebu a navíc jsou pomalejší, takže dokončení zpracování úkolu trvá déle.

Pro levné hraní her

Na desktopu je rozdíl vyšší spotřeby poměrně zanedbatelný, mnohem důležitější je hledisko ceny a výkonu. I když AMD nemůže nabídnout tak dobrý procesorový výkon, o to lepší výkon a podporu her nabízí u integrovaného grafického čipu, který v případě rozumného nastavení kvality grafiky ve hře zvládne relativně plynule vykreslovat (25+ fps) i v rozlišení Full HD, což je na integrovanou grafiku určitě slušný posun.

Klepněte pro větší obrázek
Brzy se dočkáme i modelů Kaveri pro mobilní segment

I když se AMD podařilo zlepšit efektivitu procesorových jader a grafiky, v rámci spotřeby to stále nestačí a Intel je v předstihu i díky 22nm výrobní technologii. Tento rok navíc Intel už přejde na 14nm technologií, takže rozdíl bude ještě větší. Intel navíc poměrně útočí i cenou, což také příliš nehraje do karet AMD. 

Témata článku: Hardware, Technologie, Čipy, AMD, Review, Grafika, Hledisko, A10, Iris, Tech, Hybridní forma, Grafická část, Newsletter, Grafik, Test, Velká efektivita, Grafický čip, Čip, Kraken, Minulá generace, Nový čip, Svět

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji