Ze světa: testy nového šestijádra od Intelu

Pro náročné uživatele Intel představil novou generaci čipů Ivy Bridge-E, které mají až šest jader a čtyřkanálový paměťový řadič. Vyplatí se připlatit?

Intel už před nějakou dobou představil novou generaci procesorů Haswell pro desktopy i mobilní použití. Nabídce modelů dominuje nejvýkonnější čtyřjádrový model Core i7-4770K, který má frekvenci 3,5 GHz (s technologií Turbo až 3,9 GHz), 8 MB L3 cache, dvoukanálový paměťový řadič. Tento model je určen pro běžný socket LGA 1150 a má TDP 95 W.

Pokud ale chcete ještě o něco větší výkon a více jader a nechcete jít rovnou do velmi drahých čipů Xeon, Intel má řešení v podobě socketu LGA-2011 a architektury Ivy Bridge-E.

Intel Core i7-4960X: šestijádro s 4GHz Turbem

Zatímco minulá generace v podobě čipů Sandy Bridge-E byla velmi dlouhou dobu nejvýkonnějším čipem pro profesionální „desktop“, nyní Intel představil novou generaci Ivy Bridge-E. Nadcházející architektury Haswell-E se dočkáme až příští rok. V té době na desktop zamíří čipy s 14nm architekturou Broadwell.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled a porovnání nejvýkonějších desktopových modelů Core i7

Architektura Ivy Bridge-E přináší především pokročilejší 22nm technologii výroby, což je výrazný skok oproti Sandy Bridge-E (32 nm). Jak můžete vidět na obrázku, nejvýkonnějším modelem je šestijádrový Core i7-4960X se základní frekvencí 3,6 GHz, který dokáže chvilkově zvýšit frekvenci až na 4 GHz. Disponuje 15 MB L3 cache, podporuje čtyřkanálové zapojení operačních pamětí DDR3 s frekvencí až 1 866 MHz a má TDP 130 W. Cena odpovídá nejvyššímu desktopovému modelu – 990 dolarů, což je v přepočtu na naše podmínky kolem 24 000 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek
Rozložení šestijádra Core i7-4960X s celkem 1,86 miliard tranzistorů

Nabídku procesorů pro socket LGA 2011 ještě doplňuje o trochu slabší Core i7-4930K (šest jader, 3,4 GHz) a čtyřjádro Core i7-4820K (3,5 GHz, dvoukanálový řadič). Všechny čipy mají odemčený násobič, takže jsou ideální pro další přetaktování. Vzhledem k vysokému TDP Intel nabízí i vlastní vodní chlazení TS13X se všemi komponenty (radiátor, ventilátor, pumpa, hadice), které je kompatibilní i se sockety LGA 1366/115X a jeho cena je kolem dvou tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek
Vodní chlazení přímo od Intelu

Intel pro nové procesory neuvedl novější čipset, je tak nutné opět použít Intel X79, který sice má dva nativní porty SATA 6 Gb/s, ale USB 3.0 je řešené externím čipem.

Testy ze světa

K podrobnému otestování nejvyššího modelu Core i7-4960X se dostali redaktoři z webu Anandtech, takže se můžeme podívat na několik ukázek z vybraných oblastí výkonu a dalších vlastností.

Jak je obvyklé, využít naplno všech šest procesorových jader není snadné. Běžné aplikace s podporou tolika jader budete v desktopové oblasti hledat velmi těžko, ale pro profesionální segment je jich samozřejmě více.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jednou z oblastí je například převod videa, kde lze udat všechna jádra. Zde si nový čip vede o trochu lépe než u předchozí generace a dvě jádra navíc jsou oproti čtyřjádru Core i7-4770K opravdu hodně znát. Stejný případ je i u Cinebench 11.5, v případě souboje pouze s jedním jádrem je ale Core i7-4770K o trochu lepší. Ale tyto procesory se samozřejmě nekupují pro použití jednoho jádra.

Pro programátory bude zajímavý test kompilace ve Visual Studio 2012. Rychlost je ale bohužel o něco nižší, než s levnějším řešením s Core i7-4770K. V případě Photoshopu (testována pouze starší verze CS4) je výkon dalších jader znát pouze ve speciálních případech (náročné filtry a podobně).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A jak je na tom hraní? Většina moderních her dokáže těžit nejen z výkonu dalších jader, ale také propustnosti operačních pamětí. Rozdíly jsou ale vzhledem k vysokému rozlišení, které dává zabrat především grafické kartě, opravdu minimální.

Přetaktování je díky otevřenému násobiči snadné, redaktorům se podařilo dostat frekvenci kolem 4,3 GHz při napětí 1,4 V. Vzhledem k menšímu čipu je přenos tepla o něco problémovější, takže chlazení není tak efektivní, jako u starší generace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání spotřeby (Zdroj: Anandtech)

Spotřeba je při porovnání s nižšími desktopovými čipy jako Core i7-4770K pochopitelně výrazně vyšší. Architektura Haswell byla na snížení spotřeby zaměřená opravdu hodně a je to znát v klidu i v zátěži. Rozdíl v klidu je tak 24 W, při zátěži pak téměř 100 W – téměř dvojnásobek Core i7-4770K.

Jen pro speciální použití

Drahé šestijádrové čipy s architekturou Ivy Bridge-E mají sice vyšší výkon než čtyřjádrové modely Haswell, rozdíl ale není tak velký, aby stál za vyšší cenu a spotřebu. Čipy jsou tak určené především pro ty, kteří skutečně využijí naplno možnosti platformy a všech šest jader. A i ta trochu výkonu navíc má pro ně větší hodnotu, než cena, spotřeba (s tím související hluk případného chlazení) a absence integrovaného grafického čipu.

Pro ostatní i velmi náročné uživatele lze doporučit spíše čipy Haswell, které mají velmi podobný výkon, ale nemají výše zmíněné negativní stránky.

 

Diskuze (6) Další článek: SAP kupuje firmu KXEN pro predikování chování zákazníků

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, Čtyřjádrový čipset, Nativní port, Bridge, Vodní chlazení, Speciální případ, Náročné použití, Jádro, Review, Hadice, Vysoké TDP, Core, Paměťový řadič, Výrazný skok, Kompilace, Nejvýkonnější čtyřjádro, Intel Core I7, Externí radiátor, Speciální model, Profesionální použití, Pumpa, Zajímavý test, Dvoukanálový řadič


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF