Ze světa: testy nového šestijádra od Intelu

Pro náročné uživatele Intel představil novou generaci čipů Ivy Bridge-E, které mají až šest jader a čtyřkanálový paměťový řadič. Vyplatí se připlatit?

Intel už před nějakou dobou představil novou generaci procesorů Haswell pro desktopy i mobilní použití. Nabídce modelů dominuje nejvýkonnější čtyřjádrový model Core i7-4770K, který má frekvenci 3,5 GHz (s technologií Turbo až 3,9 GHz), 8 MB L3 cache, dvoukanálový paměťový řadič. Tento model je určen pro běžný socket LGA 1150 a má TDP 95 W.

Pokud ale chcete ještě o něco větší výkon a více jader a nechcete jít rovnou do velmi drahých čipů Xeon, Intel má řešení v podobě socketu LGA-2011 a architektury Ivy Bridge-E.

Intel Core i7-4960X: šestijádro s 4GHz Turbem

Zatímco minulá generace v podobě čipů Sandy Bridge-E byla velmi dlouhou dobu nejvýkonnějším čipem pro profesionální „desktop“, nyní Intel představil novou generaci Ivy Bridge-E. Nadcházející architektury Haswell-E se dočkáme až příští rok. V té době na desktop zamíří čipy s 14nm architekturou Broadwell.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled a porovnání nejvýkonějších desktopových modelů Core i7

Architektura Ivy Bridge-E přináší především pokročilejší 22nm technologii výroby, což je výrazný skok oproti Sandy Bridge-E (32 nm). Jak můžete vidět na obrázku, nejvýkonnějším modelem je šestijádrový Core i7-4960X se základní frekvencí 3,6 GHz, který dokáže chvilkově zvýšit frekvenci až na 4 GHz. Disponuje 15 MB L3 cache, podporuje čtyřkanálové zapojení operačních pamětí DDR3 s frekvencí až 1 866 MHz a má TDP 130 W. Cena odpovídá nejvyššímu desktopovému modelu – 990 dolarů, což je v přepočtu na naše podmínky kolem 24 000 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek
Rozložení šestijádra Core i7-4960X s celkem 1,86 miliard tranzistorů

Nabídku procesorů pro socket LGA 2011 ještě doplňuje o trochu slabší Core i7-4930K (šest jader, 3,4 GHz) a čtyřjádro Core i7-4820K (3,5 GHz, dvoukanálový řadič). Všechny čipy mají odemčený násobič, takže jsou ideální pro další přetaktování. Vzhledem k vysokému TDP Intel nabízí i vlastní vodní chlazení TS13X se všemi komponenty (radiátor, ventilátor, pumpa, hadice), které je kompatibilní i se sockety LGA 1366/115X a jeho cena je kolem dvou tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek
Vodní chlazení přímo od Intelu

Intel pro nové procesory neuvedl novější čipset, je tak nutné opět použít Intel X79, který sice má dva nativní porty SATA 6 Gb/s, ale USB 3.0 je řešené externím čipem.

Testy ze světa

K podrobnému otestování nejvyššího modelu Core i7-4960X se dostali redaktoři z webu Anandtech, takže se můžeme podívat na několik ukázek z vybraných oblastí výkonu a dalších vlastností.

Jak je obvyklé, využít naplno všech šest procesorových jader není snadné. Běžné aplikace s podporou tolika jader budete v desktopové oblasti hledat velmi těžko, ale pro profesionální segment je jich samozřejmě více.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jednou z oblastí je například převod videa, kde lze udat všechna jádra. Zde si nový čip vede o trochu lépe než u předchozí generace a dvě jádra navíc jsou oproti čtyřjádru Core i7-4770K opravdu hodně znát. Stejný případ je i u Cinebench 11.5, v případě souboje pouze s jedním jádrem je ale Core i7-4770K o trochu lepší. Ale tyto procesory se samozřejmě nekupují pro použití jednoho jádra.

Pro programátory bude zajímavý test kompilace ve Visual Studio 2012. Rychlost je ale bohužel o něco nižší, než s levnějším řešením s Core i7-4770K. V případě Photoshopu (testována pouze starší verze CS4) je výkon dalších jader znát pouze ve speciálních případech (náročné filtry a podobně).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A jak je na tom hraní? Většina moderních her dokáže těžit nejen z výkonu dalších jader, ale také propustnosti operačních pamětí. Rozdíly jsou ale vzhledem k vysokému rozlišení, které dává zabrat především grafické kartě, opravdu minimální.

Přetaktování je díky otevřenému násobiči snadné, redaktorům se podařilo dostat frekvenci kolem 4,3 GHz při napětí 1,4 V. Vzhledem k menšímu čipu je přenos tepla o něco problémovější, takže chlazení není tak efektivní, jako u starší generace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání spotřeby (Zdroj: Anandtech)

Spotřeba je při porovnání s nižšími desktopovými čipy jako Core i7-4770K pochopitelně výrazně vyšší. Architektura Haswell byla na snížení spotřeby zaměřená opravdu hodně a je to znát v klidu i v zátěži. Rozdíl v klidu je tak 24 W, při zátěži pak téměř 100 W – téměř dvojnásobek Core i7-4770K.

Jen pro speciální použití

Drahé šestijádrové čipy s architekturou Ivy Bridge-E mají sice vyšší výkon než čtyřjádrové modely Haswell, rozdíl ale není tak velký, aby stál za vyšší cenu a spotřebu. Čipy jsou tak určené především pro ty, kteří skutečně využijí naplno možnosti platformy a všech šest jader. A i ta trochu výkonu navíc má pro ně větší hodnotu, než cena, spotřeba (s tím související hluk případného chlazení) a absence integrovaného grafického čipu.

Pro ostatní i velmi náročné uživatele lze doporučit spíše čipy Haswell, které mají velmi podobný výkon, ale nemají výše zmíněné negativní stránky.

 

Diskuze (6) Další článek: SAP kupuje firmu KXEN pro predikování chování zákazníků

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, Core, Svět, Zajímavý test, Nejvýkonnější čtyřjádro, Výrazný skok, Náročný test, Nativní přenos, Intel Core, Externí radiátor, Profesionální použití, Speciální model, Náročné použití, Speciální případ, Profesionální desktop, Review, Nativní port, Drahý model, Intel Core I7, Čtyřjádrový čipset, Stejný případ, Pumpa, Test


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk