Ze světa: testy nového šestijádra od Intelu

Pro náročné uživatele Intel představil novou generaci čipů Ivy Bridge-E, které mají až šest jader a čtyřkanálový paměťový řadič. Vyplatí se připlatit?

Intel už před nějakou dobou představil novou generaci procesorů Haswell pro desktopy i mobilní použití. Nabídce modelů dominuje nejvýkonnější čtyřjádrový model Core i7-4770K, který má frekvenci 3,5 GHz (s technologií Turbo až 3,9 GHz), 8 MB L3 cache, dvoukanálový paměťový řadič. Tento model je určen pro běžný socket LGA 1150 a má TDP 95 W.

Pokud ale chcete ještě o něco větší výkon a více jader a nechcete jít rovnou do velmi drahých čipů Xeon, Intel má řešení v podobě socketu LGA-2011 a architektury Ivy Bridge-E.

Intel Core i7-4960X: šestijádro s 4GHz Turbem

Zatímco minulá generace v podobě čipů Sandy Bridge-E byla velmi dlouhou dobu nejvýkonnějším čipem pro profesionální „desktop“, nyní Intel představil novou generaci Ivy Bridge-E. Nadcházející architektury Haswell-E se dočkáme až příští rok. V té době na desktop zamíří čipy s 14nm architekturou Broadwell.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled a porovnání nejvýkonějších desktopových modelů Core i7

Architektura Ivy Bridge-E přináší především pokročilejší 22nm technologii výroby, což je výrazný skok oproti Sandy Bridge-E (32 nm). Jak můžete vidět na obrázku, nejvýkonnějším modelem je šestijádrový Core i7-4960X se základní frekvencí 3,6 GHz, který dokáže chvilkově zvýšit frekvenci až na 4 GHz. Disponuje 15 MB L3 cache, podporuje čtyřkanálové zapojení operačních pamětí DDR3 s frekvencí až 1 866 MHz a má TDP 130 W. Cena odpovídá nejvyššímu desktopovému modelu – 990 dolarů, což je v přepočtu na naše podmínky kolem 24 000 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek
Rozložení šestijádra Core i7-4960X s celkem 1,86 miliard tranzistorů

Nabídku procesorů pro socket LGA 2011 ještě doplňuje o trochu slabší Core i7-4930K (šest jader, 3,4 GHz) a čtyřjádro Core i7-4820K (3,5 GHz, dvoukanálový řadič). Všechny čipy mají odemčený násobič, takže jsou ideální pro další přetaktování. Vzhledem k vysokému TDP Intel nabízí i vlastní vodní chlazení TS13X se všemi komponenty (radiátor, ventilátor, pumpa, hadice), které je kompatibilní i se sockety LGA 1366/115X a jeho cena je kolem dvou tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek
Vodní chlazení přímo od Intelu

Intel pro nové procesory neuvedl novější čipset, je tak nutné opět použít Intel X79, který sice má dva nativní porty SATA 6 Gb/s, ale USB 3.0 je řešené externím čipem.

Testy ze světa

K podrobnému otestování nejvyššího modelu Core i7-4960X se dostali redaktoři z webu Anandtech, takže se můžeme podívat na několik ukázek z vybraných oblastí výkonu a dalších vlastností.

Jak je obvyklé, využít naplno všech šest procesorových jader není snadné. Běžné aplikace s podporou tolika jader budete v desktopové oblasti hledat velmi těžko, ale pro profesionální segment je jich samozřejmě více.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jednou z oblastí je například převod videa, kde lze udat všechna jádra. Zde si nový čip vede o trochu lépe než u předchozí generace a dvě jádra navíc jsou oproti čtyřjádru Core i7-4770K opravdu hodně znát. Stejný případ je i u Cinebench 11.5, v případě souboje pouze s jedním jádrem je ale Core i7-4770K o trochu lepší. Ale tyto procesory se samozřejmě nekupují pro použití jednoho jádra.

Pro programátory bude zajímavý test kompilace ve Visual Studio 2012. Rychlost je ale bohužel o něco nižší, než s levnějším řešením s Core i7-4770K. V případě Photoshopu (testována pouze starší verze CS4) je výkon dalších jader znát pouze ve speciálních případech (náročné filtry a podobně).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A jak je na tom hraní? Většina moderních her dokáže těžit nejen z výkonu dalších jader, ale také propustnosti operačních pamětí. Rozdíly jsou ale vzhledem k vysokému rozlišení, které dává zabrat především grafické kartě, opravdu minimální.

Přetaktování je díky otevřenému násobiči snadné, redaktorům se podařilo dostat frekvenci kolem 4,3 GHz při napětí 1,4 V. Vzhledem k menšímu čipu je přenos tepla o něco problémovější, takže chlazení není tak efektivní, jako u starší generace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání spotřeby (Zdroj: Anandtech)

Spotřeba je při porovnání s nižšími desktopovými čipy jako Core i7-4770K pochopitelně výrazně vyšší. Architektura Haswell byla na snížení spotřeby zaměřená opravdu hodně a je to znát v klidu i v zátěži. Rozdíl v klidu je tak 24 W, při zátěži pak téměř 100 W – téměř dvojnásobek Core i7-4770K.

Jen pro speciální použití

Drahé šestijádrové čipy s architekturou Ivy Bridge-E mají sice vyšší výkon než čtyřjádrové modely Haswell, rozdíl ale není tak velký, aby stál za vyšší cenu a spotřebu. Čipy jsou tak určené především pro ty, kteří skutečně využijí naplno možnosti platformy a všech šest jader. A i ta trochu výkonu navíc má pro ně větší hodnotu, než cena, spotřeba (s tím související hluk případného chlazení) a absence integrovaného grafického čipu.

Pro ostatní i velmi náročné uživatele lze doporučit spíše čipy Haswell, které mají velmi podobný výkon, ale nemají výše zmíněné negativní stránky.

 

Diskuze (6) Další článek: SAP kupuje firmu KXEN pro predikování chování zákazníků

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, Bridge, Náročný test, Core, Externí radiátor, Kompilace, Nativní přenos, Profesionální použití, Paměťový řadič, Zajímavý test, SVE, Speciální případ, Stejný případ, Intel Core, Drahý model, Výrazný skok, Náročné použití, Vodní chlazení, Vysoké TDP, Pumpa, Nativní port, Nejvýkonnější čtyřjádro, HadiceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Vyhledávejte jako expert. Duckduckgo nebo Tineye zvládnou i to, na co je Google krátký

Vyhledávejte jako expert. Duckduckgo nebo Tineye zvládnou i to, na co je Google krátký

Vyhledávat lze na internetu i pokročilejším způsobem než jen zadáním fráze. Nejenže se dostanete ke kýžené informaci či materiálu mnohem snadněji, ale najdete i to, co byste jinak nenašli.

Antonín Trčálek
VyhledávačeGoogle
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě